معرفی فیلم های خوب

زخم صورت آل پاچینو

چند نکته جالب درباره SCAR FACE

چند نکته جالب درباره SCAR FACE


1-
دی‌پالما از این می‌ترسید که فیلمش به برداشت دیگری از پدرخوانده تبدیل می‌شود. به عقیده او هر فیلمی که آل پاچینو در آن بازی کند، ناخودآگاه به این سمت می‌رود که برداشتی از پدرخوانده باشد. بنابراین او سعی کرد با استفاده از تمهیدات ریز، تفاوت‌هایی میان تونی مونتانا و مایکل کورلئونه به وجود بیاورد. خود دی‌پالما درباره یکی از این تغییرات این‌گونه می‌گوید: «روزی هنگام فیلمبرداری یکی از سکانس‌ها، آل (پاچینو) کت و شلوار سیاه پوشیده و سلاحی را در دست گرفته بود. به او گفتم: ببین! این یارو یه مافیایی کت و شلواری سیاه‌پوش نیست. اون یه گانگستر کوبایی با یه دست کت و شلوار سفیده»!

2- در سکانس تیراندازی نهایی، آل پاچینو به اشتباه لوله داغ تفنگ را در دست گرفت. نتیجه این شد که دست‌های او دچار سوختگی شدید شده و فیلمبرداری برای چند هفته تا درمان قطعی پاچینو متوقف می‌شود.

3-کلمه YEYO که توسط تونی مونتانا برای کوکائین استفاده می‌شود در فیلمنامه نبود و پاچینو در حین فراگیری گویش کوبایی این کلمه را آموخت. دی‌پالما هنگامی که پاچینو برای اولین بار از این کلمه استفاده کرد چنان از این عبارت خوشش آمد که آن را در دیگر جاهای فیلمنامه هم اضافه کرد. کار به جایی رسید که این کلمه در یکی از آهنگ‌های خوانده شده در فیلم هم مورد استفاده قرار گرفت.

4- الیور استون نویسنده فیلم نام تونی مونتانا را بر اساس بازیکن فوتبال محبوبش،
جو مونتانا، انتخاب کرد.

5-میریام کلون، بازیگری که در فیلم در نقش مادر تونی مونتانا ظاهر می‌شود، در واقع تنها چهار سال از آل پاچینو بزرگ‌تر است!

6-جان تراولتا ( از بازیگران محبوب دی‌پالما که چند همکاری موفق هم با او داشت)‌ یکی از گزینه‌های بازی در نقش مانی ریبرا بود. تراولتا در این زمینه حتی با آل پاچینو هم ملاقاتی انجام داد.

7- استیون اسپیلبرگ از جمله کسانی بود که از پشت صحنه دیدن کرد و یکی از نماهای کوتاه افراد سوسا را در سکانس پایانی در قصر تونی گرفت.

8-صورت‌زخمی بعدها نمایش‌های محدود دیگری هم داشت. از جمله سال 2003 در آمریکا، سال 2004 در فرانسه و سال 2009 در انگلستان. صورت‌زخمی همچنین در حاشیه جشنواره فیلم رم در سال 2008 هم به نمایش درآمد.

9-صورت‌زخمی تأثیر عمیقی بر فرهنگ هیپ‌هاپ و موسیقی رپ گذاشت و خیلی از رپرها این فیلم را فیلم محبوبشان می‌نامند. وقتی صورت‌زخمی در سال 2003 مجدداً اکران شد،‌ مسئولین استودیو از برایان دی‌پالما خواستند موسیقی متن فیلم را عوض کند تا فرصت استفاده از آهنگ‌های رپی که از فیلم الهام گرفته بودند فراهم شود. دی‌پالما این پیشنهاد را نپذیرفت.

10-جایگاه فیلم روز به روز بالاتر رفته است. 88 درصد رأی مثبت در ROTTENTOMATOE و حضور در جمع 250 فیلم برتر IMDB از دید کاربران این سایت، نشان‌دهنده تثبیت جایگاه سورت‌زخمی است. انستیتو فیلم آمریکا در سال 2008 صورت‌زخمی را به عنوان دهمین فیلم گنگستری برتر تاریخ معرفی کرد. در فهرست صد دیالوگ برتر تاریخ سینما AFI که به مناسبت صد سالگی سینما منتشر شد، جمله معروف «به دوست کوچولوی من سلام کنید» رتبه 61 را کسب کرد. هفته‌نامه ENTERTAINMENT در فهرست 50 فیلم برتر کالت تاریخ، صورت‌زخمی را در رتبه هشتم قرار داد و سرانجام مجله امپایر فیلم را در میان 500 فیلم برتر تاریخ سینما جای داد.

نمونه ای از چند دیالوگ به یاد ماندنی این فیلم:

تونی: تو این کشور، اول باید پول دربیاری. وقتی پول داشته باشی قدرت به دست میاری. وقتی قدرت داشته باشی، زن می‌گیری.

تونی: خیلی خب! داستان اینه. من از تو جوب اومدم. می‌دونم. تحصیلات هم ندارم. ولی مشکلی نیست. خیابونو می‌شناسم و از ارتباطات سر در میارم. با یه زن خوب، دیگه چیزی جلودارم نیست.

تونی: اینا همونا هستن پسر! بانکدارهای لعنتی، سیاستمدارا. اینا همونایی هستن که کوکائین رو غیرقانونی می‌کنن. این‌طوریه که می‌تونن پول کثافتشونو درآرن و رأی به دست بیارن. اینا با آدم بدا می‌جنگن؟! خودشون آدم بدن!

تونی: هی! با من درباره اعتماد حرف نزن. ازش خوشم نمیاد!

تونی: من همیشه حقیقتو می‌گم، حتی وقتی دروغ می‌گم!

تونی: می‌خوای بازی کنی؟ باشه! من باهات بازی می‌کنم. یالا! می‌خوای جدی بازی کنی؟ باشه! به دوست کوچولوی من سلام کن!

https://atreeart.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن