وادی هنر

نشريات سينمايي ايران

از آغاز تا سال 1383

بسم الله الرحمن الرحيم

نشريات سينمايي ايران

از آغاز تا سال 1383

رسول انبارداران

وزارت فرهنگ و ارشاد  اسلامي

معاونت امور مطبوعاتي  و اطلاع رساني

دفتر مطالعات و توسعه رسانه‌ها

 

آبان 1384

 مقدمه

با اين هدف كه مشخصات مجموعه نشريات سينمايي كشور  را،  از آغاز انتشار، فراهم آورم تا در دست رس علاقمندان ، خصوصا اهل تحقيق ، قرار گيرد اين پژوهش را آغاز كردم .

مدتي بود كه براي نوشتن مقاله‌اي در باره چند نشريه سينمايي قبل از انقلاب و مقايسه آن‌ها با نشريات بعد از انقلاب به دنبال منبعي مي‌گشتم كه داراي مشخصات كامل نشريات سينمايي باشد. منبعي كه داراي چنين مشخصه‌اي باشد نيافتم.  

در تمامي كتابشناسي‌هاي موجود نشريات سينمايي نيز به ترتيب الفبايي فهرست شده‌‌اند، بنابراين يافتن آن‌ها  براي مخاطب دشوار است، ضمن آن كه اطلاعات موجود در آن‌ها بسيار مختصر و در حد شناسايي اوليه است.

پي‌گيري‌هاي بعدي منجر به يافتن منابعي شد كه علاوه بر فهرست كردن نشريات سينمايي در باره آن‌ها توضيحاتي نيز داده شده بود. از جمله: مرحوم حميد شعاعي سلسله كتاب‌هايي دارد با عنوان « نام آوران سينماي ايران» در سومين مجموعه (منتشر شده در سال 1356)كه به معرفي فروغ فرخزاد اختصاص دارد سخن از نشريات سينمايي رفته است. شعاعي در اين كتاب، با توجه به اين كه اكثر نشريات نامبرده شده را در زمان انتشار ديده و خوانده، ضمن توضيحاتي در باره چگونگي شكل گيري نشريه، مطالب منتشر شده، سردبير و غيره،  نظرات شخصي خود را نيز بيان كرده است.

 مسعود مهرابي نيز در كتاب‌هاي: «تاريخ سينماي ايران» و «كتابشناسي سينماي ايران» در باره بعضي از نشريات سينمايي توضيحات ارزنده‌اي داده است.

از ديگر منابعي كه در آن‌ها اختصاصاً به مقوله نشريات سينمايي پرداخته شده است، مقالاتي است كه در نشريات سينمايي گزارش فيلم (1371 )، فرهنگ و سينما ( 1381 ) و فصلنامه رسانه ( 1371 ) درج شده است. در برخي از اين مقالات به نشريات خاصي پرداخته شده و در برخي ديگر سالشمار نشريات سينمايي همراه با توضيحاتي در باره هر يك ارايه شده است.

در تمامي منابعي كه ذكر شد، هر چند كارهاي شايسته و قابل تقديري هستند اما از انسجام لازم براي بهر بردن از عنوان مرجع(فهرستواره) نشريات سينمايي كشور برخوردار نيستند.

كتاب حاضر البته با استناد به منابع ياد شده و مشاهده اصل نشريات قبل و بعد از انقلاب تهيه و تدوين شده است. از اين رو نسبت به منابع موجود كه پراكنده و فاقد انسجام لازم هستند وضعيت مطلوب‌تري دارد.

هنگامي كه كار را آغاز كردم تصور خامي نسبت به منابعي كه مي‌بايد از آن‌ها استفاده مي‌كردم داشتم. در مورد نشريات سينمايي بعد از انقلاب اندكي خيالم آسوده بود زيرا بيش از بيست عنوان از آن‌ها را در آرشيو شخصي خود داشتم، كه البته در طول كار متوجه شدم كافي نيست و مجبور شدم به هر دري بزنم تا بلكه برخي از آن‌ها را  كه نامشان را در منابع گوناگون ديده بودم بيابم.  مشكل اصلي وقتي آغاز شد كه به سراغ نشريات سينمايي قبل از انقلاب رفتم، اين درست زماني بود كه كتابخانه ملي ايران در حال جابجايي بود. اين كار بيش از يك سال به طول انجاميد.  مدتي پس از افتتاح كتابخانه ملي ايران  به آرشيو نشريات آن مراجعه كردم  و موفق شدم ( با لطف و همكاري مسئولان  اين آرشيو بي نظير) تعدادي از نشريات را ببينم و فيش برداري كنم. با اين حال، بدين علت كه هنوز نشريات به طور كامل در جاي خود قرار نگرفته بودند، برخي از آن‌ها در اختيارم قرار نگرفت و مجبور شدم براي تكميل اطلاعات از منابع مكتوب استفاده كنم. اما پيوسته در اين فكر بودم فردي را بيابم كه داراي مجموعه نشريات سينمايي قبل از انقلاب باشد.  اين مهم در يكي از روزهاي بر پايي جشنواره فيلم فجر روي داد. از امير اسماعيلي ( كه از نويسندگان قديمي سينما است و تا كنون بيش از پنجاه كتاب نوشته و يا ترجمه كرده است) خواستم تا چنين شخصي را به من معرفي كند. بلافاصله نام فردي را برد و گفت: مي‌دانم آرشيو بسيار غني‌اي از نشريات گذشته و حال دارد. خودش لطف كرد و مرا به آن شخص معرفي و درخواستم را مطرح كرد. اين يكي از درهايي بود كه هيچ گاه به رويم باز نشد. زيرا خيلي صريح گفت: متاسفم. نه شما و نه هيچ كس ديگر. تمام. پافشار‌ي‌ها و اصرار‌هاي بعدي هم اثري نكرد. ريش سفيدي دوستم امير اسماعيلي هم كاري از پيش نبرد.

بسيار دلتنگ شدم و از تصور خام خودم در باره به دست آوردن منابع پژوهشي از اهل پژوهش شرمنده شدم. شايد به جبران همين دلتنگي و ناراحتي بود كه در ادامه كار با شهروز جوياني آشنا شدم. او تلافي كرد. با لطف مهرباني و همراه با راهنمايي‌هاي ارزنده‌اش، نشريات بسياري را در اختيارم گذاشت. هيچگاه لطفش را فراموش نمي‌كنم.

پيش از پرداختن  به نكات ديگري كه به نظرم بيان آن‌ها در اين پيشگفتار لازم است، مايلم  بسيار كوتاه و مختصر در باره  تاريخچه نشريات سينمايي كشور  توضيحاتي ارايه كنم.

  موسس اولين سينما ( گراند سينما) در ايران، همزمان با ساخت اولين فيلم ايراني ( آبي و رابي) در يكم مرداد ماه 1309 اولين نشريه سينمايي را با عنوان سينما و نمايشات منتشر كرد. علي وكيلي توانست اين نشريه را كه اولين شماره آن با قيمت ده شاهي ( وجه اشتراك ساليانه سه قران) قيمت داشت. و  در 48 صفحه با قطع وزيري و با فاصله انتشار ماهيانه منتشر مي‌شد تنها تا شماره دوم ( شهريور 1309 ) ادامه دهد.

اسحاق زنجاني كه در انتشار دو شماره مجله ياد شده، با عنوان سردبير با وكيلي همكاري داشت، پس از گذشت هشت سال  ( 1317) دومين نشريه سينمايي ايران را منتشر كرد. « نمايش» يك شماره بيشتر از سينما و نمايشات دوام آورد.

پنج سال بعد ( 1322)  «هوليوود» با مديريت ج. جهان منتشر شد. اين نشريه را در واقع مي‌توان اولين هفته‌نامه سينمايي كشور محسوب كرد. يك سال بعد ( 1323) با مديريت مهندس داوود ايرانپور نشريه « ايران فيلم» پا به عرصه مطبوعات سينمايي گذاشت و پس از انتشار شش شماره متوقف شد.

به غير از چهار نشريه ياد شده نشريات ديگري همچون: عالم هنر( 1330)، عالم سينما (1331)، و سينما (1333) نيز به جمع نشرياتي پيوستند كه تا بهمن ماه 1357 مجموعاً  چهل و هشت عنوان شد. در اين ميان ستاره سينما ( 1332) تا چند ماه پس از انقلاب ( آبان 1357) نيز منتشر شد و عنوان با دوام ترين نشريه ( حدود 25 سال) را  با انتشار 1085 شماره به خود اختصاص داد.

در آغازين روز‌هاي پيروزي انقلاب بسياري از دست اندر كاران نشريات سينمايي گذشته، به علت نامشخص بودن وضعيت انتشار دركشور، در بلاتكليفي به سر مي‌بردند. بنابراين چاپ نشريه سينمايي، به طور رسمي امكان نداشت. از اين رو برخي از آن‌ها تلاش كردند تا نشريات خود را به شكل كتاب به چاپ برسانند. تصوير 58 ، جبهه سينماي انقلاب خلق، و سينما تئاتر از جمله نشرياتي بودند كه در سال 1358 به شكل كتاب ( كتابمجله)  منتشر شدند. در سال 59 نيز نشرياتي همچون « سينماي نوين» و « تصوير‌هاي سينمايي»  با همان روش كار را دنبال كردند. اما اولين نشريه رسمي ( كه البته تا چند سال ناچار از اخذ مجوز براي هر شماره بود) در سال 1362 منتشر شد. مجله فيلم كه در سال 1361 با انتشار سه گاهنامه كار خود را آغاز كرده بود، به مدت 9 سال تنها نشريه سينمايي كشور بود. در  ارديبهشت 1369 دومين نشريه رسمي سينمايي پس از انقلاب با عنوان « گزارش فيلم» كار خود را آغاز كرد. در واقع از اين تاريخ به بعد انتشار نشريات سينمايي كشور رشد قابل توجهي يافت.

اولين روزنامه سينمايي نيز كه جزو معدود روزنامه‌هاي سينمايي جهان به شمار مي‌رود   در بيست و دوم تيرماه 1382 با انتشار اولين پيش شماره به جمع نشريات سينمايي كشور پيوست.

يافتن يكي از نشرياتي كه در تمامي منابع موجود در باره آن آمده بود: « از اين نشريه نمونه‌اي يافت نشد » جالب بود. به كتابخانه موسسه مطالعات تاريخ معاصر رفتم و با لطف يكي از آشنايان به مسئول واحد نشريات آنجا معرفي شدم. براي وي توضيح دادم كه به دنبال نشريات سينمايي قبل از انقلاب آمده‌ام. پاسخ داد: در اينجا اين گونه نشريات آرشيو نشده‌اند. با اين حال از او خواستم اسامي چند نشريه را، به طور تصادفي، از ليست نشرياتي كه همراهم بود كنترل كند. به هشتمين نشريه رسيده بوديم و هنوز پاسخ منفي بود. نهمين نشريه را كه در رايانه خود كنترل كرد. با تعجب گفت: بله بله اين يكي را داريم. و آن يكي، شماره سوم ( اول مهر ماه 1323 ) از  دو هفته‌نامه ايران فيلم  بود كه اولين شماره آن در سال 1323 با سردبيري و مدير مسئولي داود ايرانپور منتشر شده بود.

در هنگامه پژوهش به برخي از مجلات كه مي‌رسيدم در مورد درج يا حذف آن از فهرست نشريات سينمايي دچار ترديد مي‌شدم. زيرا از يك سو با مطالب سينمايي غني از نويسندگان معتبر سينمايي روبرو مي‌شدم و از سوي ديگر آن نشريه را فاقد موضوعيت صرفاً سينمايي مي‌يافتم. هرچند در يك مورد ( نشريه نمايش)  بر ترديد خود غلبه كردم اما در مورد نشريه هفت هنر ،كه با شماره بازيابي 52-1348 در كتابخانه ملي ايران موجود است، همچنان مردد هستم. در هفت هنر مقالاتي از صاحب نظران و اساتيد دانشگاه آن زمان به چاپ مي‌رسيد كه اغلب آن‌ها براي اهالي هنر خصوصاً هنر سينما هنوز هم تازه و قابل استفاده است.

پرفسور هشترودي، دكتر مهدي محقق، ايرج زهري و هوشنگ رهنما  از جمله نويسندگان اين نشريه   كه ازسوي اداره كل آموزش هنري وزارت فرهنگ و هنر منتشر مي‌شده   بوده‌اند.

عناوين بعضي از مقالات  هفت هنر عبارتند از:

ـ مشكلات فيلمبرداري در فضاي آزاد. ( نوشته: دكتر بلوهر. شماره 10-11 ص 28).

ـ فستيوال كان و سازمان‌هاي آن.( بي نام. همان ص 61 )

ـ بازيگري و ايمان.( نويسنده: چارلز مك گا. ش 3 . ص 19 )

ـ فيلم چگونه مي‌تواند هنر باشد. ( نوشته: خسرو سينايي. ش 1 . ص 66 )

اولين شماره هفت هنر در تاريخ اسفند 1348 و آخرين آن ( شماره 27-26 ) در تاريخ آذر 1355 منتشر شده است. مدير مسئول آن نيز غلامرضا خوشنويسان بوده است.

قبل از آغاز كار تصور اوليه‌ام اين بود كه نشريات سينمايي قبل از انقلاب احتمالاً  بيشتر از ده يا پانزده عنوان نيست. اكنون روشن است كه تعداد نشريات سينمايي قبل و بعد از انقلاب ( البته تا پايان سال 1383 ) برابرند. نشريات سينمايي بعد از انقلاب ( بدون احتساب كتابمجله‌ها ) 39 عنوان و نشريات سينمايي قبل از انقلاب هم بدون به شمار آوردن نشرياتي كه به شكل كتابمجله منتشر شده 39 عنوان بوده است. در مجموع 78 عنوان نشريه سينمايي در اين كتاب فهرست شده است. تعداد كتابمجله‌هاي قبل از انقلاب 8 عنوان، ضمائم 3 عنوان و ساير 5 عنوان بوده است. و تعداد كتابمجله‌هاي بعد از انقلاب  9 عنوان، ويژه ‌نامه‌ها 13 عنوان، نشرياتي كه عموماً سينمايي نيستند اما در شناسنامه آن‌ها روش سينمايي درج شده است 10 عنوان و ساير 1 عنوان بوده است. 2 نشريه سينمايي كه به زبان فارسي در خارج از كشور منتشر مي‌شود نيز در اين مجموعه فهرست شده است.   بدين ترتيب مجموع نشرياتي كه از آنها در اين كتاب ياد شده برابر است با  129 عنوان.

در باره كتابمجله‌ها لازم است اين نكته را شرح دهم كه اين گونه نشريات در قبل و بعد از انقلاب به چاپ مي‌رسيده و حاصل شرايط خاص و مشتركي در هر دو دوره بوده است.  كتابمجله‌ها بدون اخذ مجوز دولتي و با هدف انتشار مداوم در قالب كتاب منتشر مي‌شده‌اند.

در آرشيو كم نظير مركز مطالعات و  تحقيقات رسانه‌ها  مجموعه‌اي غني از نشريات فارسي زبان خارج كشور گرد آوري شده است. نگارنده با رجوع به اين آرشيو، موفق به ديدن دو عنوان از نشريات سينمايي خارج از كشور شدم و  با توجه به اين‌كه نشريات ياد شده مي‌تواند براي پژوهشگران عرصه مسائل سينمايي داراي اهميت موضوعي و متني باشد آن‌ها را نيز فهرست كردم.

در اين پژوهش از چند علامت اختصاري بهره گرفته‌ام كه  عبارتند از:

 1. علامت ٭ در جلوي نام نشريه نشان مي‌دهد كه مربوط به آرشيو شخصي شهروز جوياني است.
 2. علامت ‌‌ [] در مواردي به كار رفته است كه متن داخل آن مربوط به نگارنده است.
 3. اعداد داخل (پرانتز) نشان از توضيحي دارد كه با همان عدد داخل پرانتز،  در بخش توضيحات هر مدخل درج شده است.

براي رجوع به مشخصات كامل هر منبع كافي است  نام فرد ذكر شده را در بخش منابع و ماخذ بيابيد( در اين بخش نام‌ها با حروف بزرگتري درج شده است).

مثال: اگر خوانديد: در نشريه فرهنگ و سينما (صفحه 31 ) آمده است…

 به بخش منابع و ماخذ در پايان كتاب مراجعه و واژگان «فرهنگ و سينما» را كه با حروف بزرگتر درج شده نگاه كنيد. به شماره صفحه دقت شود.

همين‌طورعمل كنيد اگر با نام‌هاي ديگري مثل: سيد فريد، مهرابي و غيره روبرو شديد.

 

ترتيب اصلي كتاب الفبايي است بنابراين براي يافتن نام يك نشريه كافي است ابتد دوره آن ( قبل يا بعد از انقلاب) را مشخص كنيد سپس در بخش مربوطه با رعايت ترتيب حروف به نشريه مورد نظر برسيد.

اطلاعاتي كه در باره نشريات ارايه شده است شامل موارد زير است:

 نام نشريه، تاريخ انتشار، فاصله انتشار، صاحب امتياز، مدير مسئول، سردبير، ناشر، محل انتشار، قطع، تعداد صفحات، تاريخ پايان انتشار، آخرين شماره، زبان، روش، قيمت، آدرس وشماره تلفن .

اين اطلاعات در هر دو دوره تاريخي مشترك است اما در دوره پس از انقلاب   اگر در نشريه مورد نظر درج شده باشد –  اطلاعاتي نظير: صندوق پستي، آدرس سايت اينترنتي و ايميل نشريه نيز آمده است. لازم به ياد آوري است كه مشخصات اخير در صورتي كه از سوي نشريه تغيير داده نشده باشد معتبر است.

بي گمان  فراهم آوردن همين مختصر هم بدون ياري دوستان و همكاراني كه بسيار  صميمانه و مشفقانه اطلاعات و تجربيات خود را در اختيارم گذاشتند ممكن نبود.

 برخود فرض مي‌دانم كه بار ديگر از شهروز جوياني براي منابعي كه بي دريغ  و  با مهرباني تمام در اختيارم گذاشت و متن كتاب را با حوصله خواند و نكات ارزنده‌اي را متذكر شد، سپاسگزاري كنم.

 از محمد رضا خطيبي نژاد دوست ديرينه و همكار مشفقم كه پيوسته تشويقم كرد و راهنمايي متشكرم.

از مسئول واحد نشريات كتابخانه مجلس شوراي اسلا مي جناب آقاي نوروزي به خاطر همكاري بي دريغش متشكرم.

از همسرم كه ايراد‌ها و غرغر‌هاي مرا تحمل كرد و زحمت تايپ اين مجموعه را كشيد متشكرم.

 

اسفند 1384

         رسول انبارداران

   

نشريات سينمايي قبل از انقلاب

1

نام نشريه: آشنا  (1)

آشنا ( مجله سينمايي بامشاد)

 

 

تاريخ انتشار : 1338

فاصله انتشار: هفته‌نامه 

صاحب امتياز: دكتر طوسي حائري

مدير مسئول: اسماعيل پور والي

سر دبير: (2)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  (3)

تعداد صفحات: ـ

تاريخ پايان انتشار: ـ

آخرين شماره: (4)

زبان: فارسي

روش: [ هنري ، سينمايي ]

قيمت(ريال): 8 ، 10

آدرس و شماره تلفن : ـ

   توضيحات :

(1): من اين نشريه را در كتابخانه ملي ايران نيافتم اما رادنيا آن را در كتابخانه ملي ديده و اطلاعاتش را در پايان نامه خود آورده است. بدين ترتيب تمامي مشخصاتي كه از اين نشريه ارائه شده از پايان نامه است. در ضمن مهرابي نيز نوشته است كه: اين نشريه را نيافته است. ( صفحه 555 ) .

(2): نگاه كنيد به توضيح الف .

(3): همان.

(4): رادنيا آخرين شماره را مشخص نكرده‌اما آورده است كه آخرين شماره موجود در كتابخانه ملي ايران  شماره 17 است.

الف: « در سال 1336 [ ؟ ] مجله هفتگي بامشاد كه از بيست و يك خرداد ماه 1345 [ ؟ ] به مديريت اسماعيل پور والي در تهران منتشر مي‌شد نشريه‌اي با نام آشنا ( مجله سينمايي بامشاد ) منتشر مي‌كند كه حاوي نقد و بررسي فيلم‌ها و معرفي آثار هنري بود. اين نشريه تا هفت شماره در قطع جيبي منتشر مي‌شود و از شماره 8 به بعد در قطع كتابي چاپ مي‌شود . شماره‌هاي 6 و 8 شناسنامه ندارند و از شماره‌هاي اول مجله تنها شماره 6 آن در قطع كوچك در كتابخانه ملي موجود است . بر روي شماره 6 قيمت مجله 10 ريال نوشته شده و در صفحه اول آمده است : شماره 6 تا دوشنبه بيست و پنجم فروردين 1337 » … از شماره ده شناسنامه مجله به شرح زير چاپ مي‌شود : « آشنا ، مجله دو شنبه ها ، موسس : فروغ حائري ، صاحب امتياز : دكتر طوسي حائري . زير نظر : احمد شاملو و جلال ميزبان، شماره مسلسل 8 مجله ( دوره جديد ، شماره اول ) دوشنبه اول اردي‌بهشت 1337 منتشر مي‌شود … شماره ده مجله در تاريخ 8/2/1337 با قيمت 8 ريال منتشر مي‌شود كه در اين شماره نام مجله به : « آشنا براي روشنفكران » تغيير يافته است … تا شماره 17 اين مجله كه در تاريخ 2 تير 1337 منتشر شده در كتابخانه ملي موجود است. »

 به نظر مي‌رسد در درج دو تاريخ اولي كه رادنيا ذكر كرده است  اشتباهي رخ داده است شايد اين دو تاريخ جا به جا تايپ شده و يا اشتباه ديگري به وجود آمده است به هر حال  مجله‌اي كه از سال 45 منتشر مي‌شده بعيد به نظر مي‌رسد كه توانسته باشد  در سال 36 نشريه سينمايي منتشر كند. 

ب: شعاعي نوشته است: « آشنا مجله سينمايي بامشاد بود كه شماره اول آن با بوجود آمدن شركت آشنا منتشر گرديد. مجله آشنا بيشتر محصولات اين شركت را كه وارد كننده فيلم از خارج بود تبليغ مي‌كرد و علاوه بر مقالات سينمايي در معرفي آثار هنر‌هاي ديگر نيز مقالاتي داشت».

2

نام نشريه: آگاهي‌نامه (1)

 

تاريخ انتشار : 1354

فاصله انتشار: روزانه

صاحب امتياز: دفتر اطلاعات و روابط عمومي وزارت فرهنگ و هنر

مدير مسئول:  (2)

سر دبير:  (3)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: 5/21* 5/28

تعداد صفحات: 14  (4)

تاريخ پايان انتشار: 1356

آخرين شماره: 94  (5)

زبان: فارسي

روش: [خبري]

قيمت(ريال): (6)

آدرس و شماره تلفن : (7)

     توضيحات:

 (1): اين نشريه به بازتاب اخبار و فعاليت هاي فرهنگي – از جمله سينمايي – «جشن فرهنگ و هنر» پرداخته است . از آنجاكه يك نشريه دولتي است و امكان دارد مورد توجه محققان قرار گيرد آن را آوردم . لازم به ذكر است كه در اين آگاهي نامه ها كمترين اخبار به سينما اختصاص دارد . آگاهي نامه‌هاي موجود در كتابخانه ملي ايران به شرح زير است : از شماره 1 ( آبان ماه 1354 )تا شماره 26 ( يكشنبه دوم آذرماه 1354 ) در يك مجلد با شماره بازيابي : 14402/92 . از شماره 4 ( سه شنبه ششم آبان 54 ) تا شماره 26 ( يكشنبه دوم آذر ماه 1354 ) در يك مجلد با شماره بازيافت: 14403/92 از شماره 1 ( سوم آبان 2535 ) تا شماره 22 ( يكشنبه سي ام آبان 2535 ) در يك مجلد با شماره بازيافت : 14404/92 از شماره 1 ( يكشنبه اول آبان 2537 ) تا شماره 20 ( شنبه 28 آبان 2536 ) در يك مجلد با شماره بازيافت : 4410/92.

(2): اطلاعاتي در مورد مدير مسئول و سردبير در نشريه موجود نبود.

(3): همان.

(4): شمارش صفحات از شماره‌يك در شماره‌هاي بعدي ادامه پيدا كرده است . در شماره 26  آخرين صفحه 414 است.

(5): تعداد آخرين شماره بر اساس موجودي كتابخانه ملي ايران درج شده است.

(6): بدون درج قيمت است.

(7): بدون درج نشاني است.

3

نام نشريه: اخبار و اطلاعات هنري

 

 

تاريخ انتشار : يكشنبه 10 آذر 1336

فاصله انتشار: هفته‌نامه

صاحب امتياز: سپهر

مدير مسئول:  (1)

سر دبير:-  (2)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: 5/16*23

تعداد صفحات: 18 ، 20

تاريخ پايان انتشار: (3)

آخرين شماره:  (4)

زبان: فارسي

روش: [ سينمايي ، خبري]

قيمت(ريال): 3 ، 4  (5)

آدرس و شماره تلفن : اداره و چاپخانه : لاله زار گراند هتل،38344   (6)

 

      توضيحات:

(1):  اطلاعات مربوط به صاحب امتياز و مدير مسئول بر روي جلد شماره اول درج شده است. در شماره اول آمده است: « زير نظر: ايرج طبيبي»

(2): سردبير معرفي نشده است.

(3):  من فقط از شماره 1 تا 5 را كه در يك مجلد قرار داشت با كد بازيافت  26280 در كتابخانه ملي ايران ديدم. بنابراين  نمي‌توانم تاريخ پايان انتشار و اخرين شماره را  مشخص كنم.

(4): همان.

 (5): شماره دوم در تاريخ يكشنبه 17 آذر 1336 منتشر شده است. قيمت برروي جلد شماره دو ، 3ريال درج شده است. قيمت شماره پنجم 4 ريال شده است.

 (6): در شماره چهارم آمده است: جاي اداره: چهار راه مخبرالدوله، تلفن: 32501 چاپخانه آتش.

٭ ديگر اطلاعات روي جلد شماره اول عبارت است از: « 20 صفحه، اداره و چاپخانه: لاله زار گراند هتل، شماره اختصاصي واهمه براي انتشار اخبار و اطلاعات هنري، زير نظر: ايرج طبيبي. تلفن :  38344 ». شماره‌اي را كه من ديدم قسمت قيمت آن پاك شده بود و فقط كلمه ريال ديده مي‌شد.

٭ پشت جلد شماره دوم نوشته است : « اخبار و اطلاعات هنري [ زير اين جمله و در پرانتز نوشته است] ( نشريه واهمه)» .

4

نام نشريه: اخبار هنر و هنرمندان (1)

 

تاريخ انتشار : خرداد ماه 1338

فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: اداره روابط بين المللي و انتشارات هنرهاي زيبا

مدير مسئول: «مدير : فريدون پيرزاده »

سر دبير: –   (2)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: 5/13* 20

تعداد صفحات: 32 ، 39 ، 44 ، 50   (3)

تاريخ پايان انتشار: –   (4)

آخرين شماره: –  (5)

زبان: فارسي

روش: [ هنري ، اطلاع رساني ]

قيمت(ريال): –  (6) 

آدرس و شماره تلفن:  شماره 76 خيابان دانشكده . 35516

 

      توضيحات:

 (1):  اين نشريه‌اي صرفا سينمايي نيست، اما از آن جاكه از سوي « اداره روابط بين المللي و انتشارات هنرهاي زيبا » منتشر شده است و بعضاً حاوي اخباري در باره‌ي سينما است، به اين مجموعه اضافه شد.

(2): سردبير معرفي نشده است .

(3): تعداد صفحات به ترتيب مربوطند به شماره‌هاي: چهارم، ششم، هفتم و هشتم.

(4): آخرين شماره‌اي كه من در كتابخانه ملي ايران، با شماره بازيافت 14682/92، ديدم : شماره هشتم، سال اول ( فروردين و اردبيهشت 1339) است. احتمال دارد شماره‌هاي ديگري نيز منتشر شده باشد، بنابراين نمي‌توان تاريخ پايان انتشار و آخرين شماره را  مشخص كرد.

(5): همان.

(6): فاقد شناسنامه و درج قيمت بر رو، يا پشت جلد و صفحات داخلي است.

5

نام نشريه: ايران فيلم (1)

 

تاريخ انتشار : 1323

فاصله انتشار: دو هفته‌نامه

صاحب امتياز: داود ايرانپور

مدير مسئول: داود ايرانپور

سر دبير: داود ايرانپور

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: 9/29 * 5/21   

تعداد صفحات : 20

تاريخ پايان انتشار : 1323  (2)

شماره‌هاي منتشرشده : 6  (3)

زبان: فارسي

روش: « مجله آرتيستيك و سينمايي»

قيمت(ريال): 10 (4)

آدرس و شماره تلفن : اول خيابان فردوسي ـ شركت سهامي فيلمبرداري ايران.

 

   توضيحات :

(1): مسعود مهرابي در تاريخ سينماي ايران (صفحه 539) و نيز سيد فريد در فصلنامه رسانه (صفحه 48 ) نوشته اند كه: از اين نشريه نمونه‌اي يافت نشد. اما نگارنده  شماره سوم، اول مهر ماه 1323 را در كتابخانه «موسسه مطالعات تاريخ معاصر» يافتم. جالب است كه اين تنها نشريه سينمايي موجود ، قبل از انقلاب، در اين كتابخانه بود. روي جلد آن تصويري از رضا شاه ديده مي‌شود كه در حال توزيع گواه نامه افسران دانشكده افسري است. مشخصات درج شده در صفحه شناسنامه بدين شرح است:« مجله ارتيستيك و سينمايي ايرانفيلم در هر پانزده روز يكبار تحت نظر و مديريت آقاي مهندس داود ايرانپور منتشر مي‌شود.جاي اداره: تهران ـ اول خيابان فردوسي ـ شركت سهامي فيلمبرداري ايران. بهترين وسيله معرفي كالاي خود آگهي در ايرانفيلم مي باشد. بها اشتراك: ساليانه 200 ريال.شش ماهه 105 ريال. سه ماهه 65 ريال. تك شماره 10 ريال. بهاي آگهي‌ها: يك صفحه 2000 ريال. نيم صفحه 1000 ريال. ربع صفحه 500 ريال. هر سطر 20 ريال.»

(2): در نشريه فرهنگ و سينما (صفحه 31 ) آمده است: « مجله‌ايران فيلم شش شماره منتشر كرد و دوام نياورد». اگر اين  نكته درست باشد در همان سالي كه شروع كرده پايان يافته است(1323 ).

(3): همان.

(4):  اين نكته نيز جالب توجه است كه در سال 1323 قيمت  اين نشريه سينمايي ده ريال بوده است در حالي كه در همان سال قيمت نشريه شباهنگ 5 ريال و هوليوود نيز 5 ريال بوده است. سي سال بعد، در دهه 50، نيز قيمت بسياري از نشريات 5 ريال بوده است.

الف: شعاعي نوشته است: « اين مجله از انتشارات استوديوي ايران فيلم بود و بيشتر محصولات اين استوديو را تبليغ مي‌نمود».

6

نام نشريه:پست تهران سينمايي (1)

سينما( نشريه روزنامه پست تهران)

سينما(پست تهران هفتگي)

سينما ( پست تهران )

تاريخ انتشار : 1336

فاصله انتشار: هفته‌نامه، دو هفته‌نامه   (2)

صاحب امتياز: محمد علي مسعودي

مدير مسئول: امير سعيد برومند

سر دبير: شاءا… ناظريان، امير سعيد برومند

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: 5/27* 21 ، 28*22 ، 32*24  (3)

تعداد صفحات: 26 ، 22 ، 30  (4)

تاريخ پايان انتشار: (5)

آخرين شماره:  (6)

زبان: فارسي

روش: [ سينمايي ، خبري، هنري ]

قيمت(ريال): 5

آدرس و شماره تلفن : « محل اداره: خيابان فردوسي – جنب شركت فرش ، موسسه صبح امروز . تلفن : 38745 »                                                                    

 

       توضيحات:  

 (1):  نشريه پست تهران هفتگي در سال 1332 منتشر شده است ، محمد علي مسعودي صاحب امتياز اين نشريه بعدها ، در سالهاي 1336 – 1342 ، نشريه‌اي با عناوين : سينما ( پست تهران)، سينما ( پست تهران هفتگي )، سينما ( نشريه روزنامه پست تهران) منتشر كرده است. برخي از اين نشريات را به شرح «الف» تا « ر» در كتابخانه ملي ايران ديدم.

(2): نگاه كنيد به شروح: (پ) و ( د) .

(3): نگاه كنيد به شروح: (ب) ، (خ)، (د) و (ذ).

(4): نگاه كنيد به شروح: (ب)، (د) و (ذ).

(5): نگاه كنيد به شرح: (ر).

(6):  همان.

 الف: شماره‌هاي 22 و 23 ( دوره جديد ) در سال 1341 منتشر شده است .

 ب: در شماره 22 ( صفحه 4) آمده است: « 5 شنبه 15 آذر ماه 1341. محل اداره: خيابان فردوسي – جنب شركت فرش، موسسه صبح امروز . تلفن: « 38745 » شماره بازيافت شماره‌هاي ياد شده : 42026 است . هر دوي اين شماره ها 22 صفحه  و قطع آنها 22*28 است.

پ: از شماره 8 تا 27 كه مربوط به سال 7-1336 است در يك مجلد صحافي شده است .در شناسنامه شماره هفتم آمده است:« سينما، نشريه هفتگي ،صاحب امتياز : محمد علي مسعودي، زير نظر : امير سعيد برومند، تكشماره در ايران 5 ريال [… ] روز انتشار پنجشنبه». در اين شماره  سال درج نشده، اما از روي مهر اداره پست بر روي جلد، سال 1336 كم و بيش پيداست .

 ت:  در شماره 14 « مدير داخلي: مهدي غرشي » درج شده است .

 ج:  از شماره 28 تا 50 نيز در يك مجلد است. با شماره بازيافت : 12231/92 .

 چ: در شماره 39 از سال اول، اين تاريخ درج شده است: « پنجشنبه 9 تير 1337 »

ح: همچنين در اين شماره آمده است: « محل اداره: خيابان سعدي – كوچه بخارا مجله سينما. ساعت پذيرايي از 5 تا 8 بعد از ظهر . تلفن 37115 »

خ: در يك مجلد ديگر با شماره بازيافت 12232/92 هفت شماره ديگر از اين نشريه را ديدم. در شماره دوم آن مشخصات زير ثبت شده بود: « سينما . نشريه هفتگي پست تهران . صاحب امتياز محمد علي مسعودي . محل اداره : خيابان شاه آباد، جنب كوچه ظهير الاسلام. شماره تلفن: 35230-35786» در اين شماره عنوان «سينما» درشت و عريض بر بالاي روي جلد درج شده بود  و در سمت چپ ( بالا ) نوشته شده بود :« نشريه روزنامه پست تهران » قطع آن نيز : 32*24 بود. همچنين با همكاري: ش [ شاء ا… ] ناظريان و زير نظر : امير سعيد برومند. نيز در بخش شناسنامه ديده مي‌شود .

د:  رادنيا نوشته است :« اولين شماره مجله دو هفتگي « پست تهران سينمايي » در  301 صفحه [ مطمئنا اشتباه چاپي است ، زيرا اين شماره را ديدم، 26 صفحه  بود ] و قطع 21*5/27  به تاريخ 17 مهر 1336 منتشر مي‌شود . در شناسنامه اين مجله آمده است :« صاحب امتياز : محمد علي مسعودي ، مدير : امير سعيد برومند . مدير داخلي : مهدي غرشي . قيمت 5 ريال».

ذ: سيد فريد نيز نوشته است :« در 17 مهر 1336 مجله پست تهران سينمايي در قطع 5/27*21 و در 30 صفحه منتشر شد …» ( صفحه 49 ) 

ر: در نشريه فرهنگ و سينما، صفحه  32 ، و  مسعود مهرابي در تاريخ سينماي ايران. تعداد شماره‌هاي انتشار يافته را 300 ذكر كرده‌اند . اما اين تعداد را به هيچ سندي مستند نكرده‌اند. من نيز بيشتر از آنچه كه ذكر كردم در كتابخانه ملي نديدم. بنابراين تاريخ پايان انتشار و آخرين شماره  نا معلوم است.

ز: شعاعي نيز نوشته است:« مجله ديگري به نام سينما منتشر گرديد كه اولين شماره آن روز چهارشنبه هفدهم مهر ماه 1336 زير نظر ابو [امير] سعيد برومند با همكاري ش. ناظريان با قطع بزرگ در 16 صفحه بضميمه روزنامه پست تهران بصاحب امتيازي محمد علي مسعودي منتشر گرديد و بعداً قطع كوچكتري يافت و دچار تغييرات زيادي شد».

7

نام نشريه: پيك سينما

( سينما)

 

تاريخ انتشار : شنبه يازدهم ارديبهشت ماه 1333

فاصله انتشار: دو هفته‌نامه  (1)

صاحب امتياز: حميد رهنما ، عبدا… نادري ، مجيد نجات  (2)

مدير مسئول: طغرل افشار

سر دبير: طغرل افشار

ناشر: صاحب امتياز 

محل انتشار: تهران

قطع:  21*2/27

تعداد صفحات: 26 ، 28 

تاريخ پايان انتشار: 1333

آخرين شماره: 11 ، سيزدهم دي ماه 1333

زبان: فارسي

 روش: [سينمايي ، خبري ]

قيمت(ريال): 6

آدرس و شماره تلفن: خيابان جامي جنب دبيرستان نوباوگان.

 

توضيحات :

(1): هرچند كه فاصله انتشار اين نشريه دوهفته‌نامه ذكر شده است اما  با توضيحاتي كه پور زند داده است ( رديف 10) مي‌بايد پس از يازده ماه تقريبا 24 شماره منتشر مي‌شد. در حالي كه تنها يازده شماره منتشر شده است.

(2): نگاه كنيد به توضيحات رديف‌هاي: 2 ، 4 ، 5 ، 6 ، 10 ، 12 ، 13 ، 14 . پور زند، از مجيد نجات با نام احمد نجات ياد كرده است.

(3):

– اين نشريه را با شماره بازيافت: 13135/94  در كتابخانه ملي ايران  ديدم

 1. آخرين نسخه موجود در كتابخانه ملي: شماره‌ي 11 به تاريخ دوشنبه13 دي ماه 1333 است .
 2. گويا اين نشريه را روزنامه ايران براي خوانندگان خود منتشر كرده است. ( با صاحب امتيازي حميد رهنما)
 3. در شماره دوم نوشته شده است: هر دو هفته يكبار سه شنبه‌ها منتشر مي‌شود.
 4. در شماره سوم صاحب امتياز : مجيد نجات. درج شده است .
 5. درصفحه اول شماره سوم نوشته شده است: براي خوانندگان مجله ورزش، ناشر و مسئول طغرل افشار .

الف: سيد فريد در باره اين مجله نوشته است:

 1. دريازدهم اردي‌بهشت 1333 مجله پيك سينما ابتدا با امتياز روزنامه ايران ( صاحب امتياز حميد رهنما) و سپس با امتياز مجله ورزش ( صاحب امتياز عبدا.. نادري ) و به سردبيري طغرل افشار در 28 صفحه منتشر شد. قطع اين مجله كه در تهران انتشار مي‌يافت ، 27* 21 بود . پيك سينمايي نجات خبر مي‌دهد نيز با امتياز روزنامه نجات ( صاحب امتياز مجيد نجات ) در همين سال منتشر شد كه در حقيقت ادامه دهنده و استمرار انتشار پيك سينما ست ». (رسانه: صفحه 49)

ب: نكات زير از مجله گزارش فيلم صفحه 85  گرد آمده است:

7 .  اولين شماره مجله دو هفتگي پيك سينما روز دوشنبه يازدهم اردي‌بهشت ماه 1333 منتشر شد.

8 . اين مجله نيز با امتياز مجله ديگري منتشر شد : شماره اول با عنوان روزنامه سينمايي ايران با امتياز حميدرهنما اجازه چاپ گرفت .

9 . سيامك پورزند سمت مدير داخلي مجله را داشت .

10 . پورزند در باره امتياز و … اين نشريه گفته است : در سال 33 شرايط براي گرفتن امتياز خيلي مشكل بود و به همين دليل ما در طول 11 شماره‌اي كه منتشر كرديم از امتياز روزنامه ايران (حميد رهنما) مجله نجات ( احمد نجات كه فاميل طغرل افشار بود ) و مجله ورزش (عبدا… نادري ) استفاده كرديم. در چند شماره اول دفتر مجله در خانه طغرل افشار درخيابان جامي، كوچه قابوس قرار داشت كه بعد به مكان كنوني دفتر مجله گزارش فيلم در خيابان جامي منتقل شد. قيمت مجله 6 ريال بود و با تيراژ 2 هزار نسخه منتشر مي‌شد. طغرل افشار سردبير مجله بود. بعد از نه ماه فعاليت مجله به علت نداشتن امتياز و مشكلات مالي تعطيل شد. آخرين شماره مجله (11) دوشنبه 13 دي‌ماه 1333 منتشر شد.

پ:  در پايان نامه، صفحات 11- 110 آمده است:

      «11. شماره دوم در تاريخ چهارشنبه 22/2/1333 منتشر شد.

 1. شماره سوم در تاريخ 18 خرداد 1333 با امتياز نشريه نجات به صاحب امتيازي مجيد نجات منتشر شد و نام حميد رهنما حذف شد.
 2. شماره چهار پيك سينما با عنوان « پيك سينما نجات خبر مي‌دهد » منتشر شد. در پائين مجله نوشته شده است : « مخصوص فستيوال »
 3. در شماره 9 صاحب امتياز عبدا… نوري درج شده است. و زير عنوان پيك سينما نوشته شده است: «براي خوانندگان مجله ورزش »
 4. شماره 11 پيك سينما آخرين شماره‌اين مجله به شماره مي آيد».

ت: حميد شعاعي نوشته است: طغرل افشار از دوستداران سينما اولين شماره مجله سينما را بضميمه روزنامه ايران بصاحب امتيازي رهنما بطور دو هفتگي روز شنبه يازدهم ارديبهشت سال 1333 انتشار داد. از شماره سوم سينما بضميمه نجات بصاحب امتيازي مجيد نجات تا شماره 9 منشر گرديد و از شماره 9 ببعد بضميمه مجله ورزش كه صاحب امتياز آن عبدالله نادري بود نشر يافت. مجله سينما كه بعداً بنام پيك سينما نشر مي‌يافت از مجلات مفيدي بود كه در راه شناساندن هنر سينما بمردم كشور ما خدمات زيادي انجام داد».

8

نام نشريه: جهان سينما

 

تاريخ انتشار : يكشنبه ششم شهريور 1331

فاصله انتشار: دو هفته‌نامه

صاحب امتياز: عباس ابتهاج

مدير مسئول: حسين فرهنگ   (1)

سر دبير:  حسين فرهنگ، هوشنگ قديمي  (2)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  28 * 21

تعداد صفحات: 26 ، 29 ،40 ، 62

تاريخ پايان انتشار: خرداد 1332 (3)

آخرين شماره: 19 (4)

زبان: فارسي

روش: [سينمايي ، خبري]

قيمت(ريال):  6 ، 5 ، 10

آدرس : لاله زار نو ساختمان متروپل.

    توضيحات:

(1): نگاه كنيد به توضيح پ بند 1 و توضيح ت.

(2): همان.

(3): نگاه كنيد به توضيح پ بند 2 .

(4): همان.

  ملاحظات:

الف:  آخرين شماره موجود در كتابخانه ملي شماره: 11،  سال اول ،  28 دي 1331 است : « نشاني دفتر : لاله زار نو ساختمان متروپل ، مدير و سر دبير : حسين فرهنگ ، مؤسس : سيامك وثوقي». در شماره : 11 نام هوشنگ قديمي به عنوان « نگارنده» آمده است. شماره بازيافت جهان سينما در كتابخانه ملي ايران: 13241/92 و 13242/92 است.

ب: سيدفريد در باره اين مجله نوشته است :

 « 1. در 9 شهريور همين سال [1331] مجله جهان سينما به كوشش سيامك وثوقي و با امتياز عباس ابتهاج در 24 صفحه  و به قطع 5/27*21 منتشر شد. مدير و سر دبير اين مجله ، ابتدا امير حسين فرهنگ و از شماره 5 به بعد هوشنگ قديمي بود. پس ازتعطيلي اين مجله در نهم آذر ماه 1331 امير حسين فرهنگ با امتيازي كه داشت به سردبيري فريبرز ابراهيمي مجله‌اي به نام ستارگان سينما منتشركرد». ( رسانه، صفحه 48 )

پ: نكات زير از پايان نامه است:

« 1. حسين فرهنگ از شماره 5 ( يكشنبه چهارم آبان ماه  1331 ) از مديريت و سردبيري استعفا داد و هوشنگ قديمي سردبيري مجله را به عهده گرفت» در شماره نهم جلوي نام هوشنگ قديمي عنوان : «نگارنده»  آمده است .

 1. شماره 19 جهان سينما كه در سوم خرداد ماه 1332 به چاپ رسيد آخرين شماره‌اين مجله است». (صفحه 58)

ت: مهرابي نوشته است: « مدير و سردبير چهار شماره اول حسين فرهنگ بوده و از شماره 5 به بعد هوشنگ قديمي سردبير شده است .»

ث: مهرابي تاريخ  انتشار اولين شماره را «9 شهريور 1331 )  درج كرده (صفحه 540 ) در حالي كه تاريخ درج شده يكشنبه6 شهريور 1331 است.

ج: مشخصات « جهان سينما » در  «فهرست» عبارت است از:

 «1 سال اول -12 سال هفتم. تاريخ : شهريور 31- اسفند 1338. لاله زار نو ساختمان متروپل –  سعدي، پاساژ سعدي».

چ: شعاعي در باره اين نشريه نوشته است: « مجله « جهان سينما» مجله مفيد و پر مغزي بود كه اولين شماره آن روز يكشنبه نهم شهريور [ 1331] متولد گرديد. اين مجله دو هفتگي كه موسس آن سيامك وثوقي بود بسر دبيري حسين فرهنگ و همكاري فرهاد فروهي [ …] منتشر مي‌گرديد. امتياز اين مجله با فريور تهراني و مدير داخلي آن فرهاد فروهي بود [ …] پس از چندي بين نويسندگان اختلاف بروز كرد و عده‌اي از جهان سينما كناره گرفتند و بتاسيس مجله سينما و تئاتر اقدام نمودند».

9

نام نشريه: سايه ها

تاريخ انتشار : 1337

فاصله انتشار: ـ 

صاحب امتياز: مدرسي چهاردهي

مدير مسئول: ـ

سر دبير: محمد متوسلاني

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: ـ

تعداد صفحات: ـ

تاريخ پايان انتشار: 1337

آخرين شماره: 5

زبان: فارسي

روش: ـ

قيمت(ريال): ـ

آدرس و شماره تلفن: ـ

 

   توضيحات :

٭ اين نشريه را در كتابخانه ملي ايران و مراكز ديگر نيافتم.

٭ سيد فريد به نام اين نشريه اشاره كرده و آن را در زمره نشرياتي آورده است كه: « پروانه انتشار گرفتند اما يا منتشر نشدند و يا نسخه‌اي از آن ها در دست نيست» (رسانه، صفحه 49 ).

٭ در فرهنگ و سينما ( صفحه 33 ) آمده است:« محمد متوسلاني … در آذر 1337 سردبير مجله‌اي جديد به نام سايه‌ها شد كه صاحب امتياز و مديرش مدرسي چهار دهي بود. سايه‌ها فقط پنج شماره منتشر كرد».  در اين نوشته تصوير لوگوي «سايه‌ها» به چاپ رسيده است. 

10

نام نشريه: ستارگان سينما (1)

تاريخ انتشار : 1331

فاصله انتشار: هفته‌نامه (2)

صاحب امتياز: مصطفي فرهنگ

مدير مسئول: ـ

سر دبير: فرامرز امير ابراهيمي

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: ـ

تعداد صفحات: 24

تاريخ پايان انتشار: 1331

آخرين شماره: 1

زبان: فارسي

روش: ـ

قيمت(ريال): 6 ريال

آدرس و شماره تلفن: ـ

 

   توضيحات :

(1): رادنيا مرجع خود را كتابخانه ملي ايران معرفي كرده است. اما من آن را در اين كتابخانه نيافتم. وي نوشته است:« اولين شماره … روز يكشنبه 9  آذر ماه سال 1331 در 24 صفحه و به قيمت 6 ريال منتشر شد . صاحب امتياز : مصطفي فرهنگ. سردبير: فريبرز امير ابراهيمي. مدير و موسس: حسين فرهنگ». همچنين: تنها يك شماره منتشر شد. بعدها مجله ستارگان سينما با مجله سينما تئاتر ادغام شد و مجله «ستارگان سينما و تئاتر» را شكل داد. ستارگان سينما تئاتر نيز يك شماره بيشتر منتشر نشد.

(2): بر اساس تاريخ انتشار اولين شماره تعيين كرده‌ام.

٭ مهرابي نيز نوشته است: « باتعطيل شدن جهان سينما، نويسندگان آن به دو گروه تقسيم مي‌شوند و هر گروه مجله‌اي تازه منتشر مي‌كنند [ بابك ساسان، سينما تئاتر و ] اولين شماره ستارگان سينما ( صاحب امتياز مصطفي فرهنگ، سردبير: فريبرز ابراهيمي ) را حسين فرهنگ در يكشنبه 9 آذر 1331 منتشر مي‌كند » ( صفحه 541) .

٭ بابك ساسان، مدير مسئول نشريه سينما تئاتر، در باره اين نشريه ( اين كه فقط يك شماره منتشر شده) توضيح كوتاهي داده است: « … در شماره سوم با حسين فرهنگ كه در 9  آذر ماه همان سال يك شماره مجله ستارگان سينما را منتشر كرد ائتلاف كرديم و مجله سينما ستارگان تئاتر را منتشر كرديم…».( گزارش فيلم، صفحه 80 ).

٭ سيد فريد نيز نوشته است:« در نهم آذر ماه 1331 امير حسين فرهنگ با امتيازي كه داشت، به سردبيري فريبرز ابراهيمي مجله‌اي با نام ستارگان سينما منتشر كرد». ( رسانه، صفحه 48 ).

11

نام نشريه: سينما 52…58  (1)

نشريه جشنواره جهاني فيلم تهران

تاريخ انتشار : مرداد 1352

فاصله انتشار: ماهنامه  (2)

صاحب امتياز: جشنواره جهاني فيلم تهران( وزارت فرهنگ و هنر)

مدير مسئول: –

سر دبير: جمال اميد، هژير داريوش، بهرام ري‌پور

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: 7/29*5/22

تعداد صفحات:  58  ، 66  ، 86  ، 100 ، 102

تاريخ پايان انتشار: 1357  (3)

آخرين شماره: 38  (4)

زبان: فارسي  (5)

روش: [ سينمايي، تحليلي، خبري]

قيمت(ريال): 25، 50  (6)

آدرس و شماره تلفن: ميدان بهارستان خيابان كمال الملك، وزارت فرهنگ و هنر-تلفن : 311240

      توضيحات:

(1):1.  بدين دليل كه عوامل انتشار دهنده «سينما 52 … 58» و «بولتن جشنواره جهاني فيلم تهران» يكي هستند، هر دو را در يك جا آوردم.2.  بولتن در زمان برگزاري جشنواره هر روز و درغير آن با فاصله دو ماه يك بار منتشر مي‌شده است. در ضمن اين نشريه علاوه بر انتشار بولتن روزانه، براي هر جشنواره يك كاتالوگ كامل (مثل كاتالوگ جشنواره فجر) منتشر مي كرده است. 3. اين نشريه در طي دوران فعاليت خود تعداد چهار كاتالوگ ( سينما 53 ، سينما 54 ، سينما 5  و سينما 6 ) منتشركرد و آنها را نيز جزو شماره‌هاي پياپي خود محسوب كرد. 4. در شناسنامه سينما 53 آمده است:« آذر 1353. شماره مخصوص كاتالوگ سومين جشنواره فيلم تهران. زير نظر: بهرام ري‌پور. دبير شوراي نويسندگان: جمال اميد. متون انگليسي: راجر كوپر. مدير امور فني: درخشنده زعيمي. طراحي صفحات زير نظر: مرتضي مميز. آدرس: ميدان بهارستان، خيابان كمال الملك، وزارت فرهنگ و هنر. تلفن: 311240. »5.  در شماره 27 نام نشريه سينما 5 نوشته شده است دي و بهمن 2535( 1355 ) و در شماره بعدي، سينما 6،كه منظور سال است. يعني 5 به معني سال 55 و 6 به معني سال 56 ادامه دارد تا سينما   58 (سينما8). 6.  اولين جشنواره جهاني فيلم تهران از 27 فروردين تا 6 ارديبهشت برگزار شد و در سال بعد اين نشريه بنا به ضرورت برگزاري جشنواره منتشر شد.

 (2): نگاه كنيد به توضيحات شماره 1  و 4.

(3): اين نشريه تا يك سال پس از انقلاب نيز منتشر شد. اگر روشي كه درپيش گرفته شده است ( تفكيك نشريات به قبل و بعد از انقلاب) را در نظر بگيريم تاريخ پايان انتشار 1357 خواهد بود، با شماره سي چهارم، اما از آن جا كه انتشار اين نشريه پس از انقلاب نيز ادامه يافته و آوردن آن در بخش نشريات بعد از انقلاب تكراري مي‌شد. تاريخ پايان انتشار را آخرين شماره منتشر شده در سال 58 در نظر گرفتم.

(4): پانزدهمين شماره با عنوان سينما 54 در فروردين 1354 و شماره 22 آن با عنوان سينما5 (= سينما55) در فروردين 1355 منتشر شده است.شماره 28 در فروردين 56 (سينما 6) و شماره 34 در فروردين 57 (سينما 7) انتشار يافت.

 تا دي و بهمن سال2536 ( 1356 ) سي و سه شماره و تا سال 1358 ( بعد از انقلاب ) 38 شماره منتشر شد.

(5): نگاه كنيد به توضيح پ.

(6): قيمت شماره اول 25 ريال بود. كاتالوگ ويژه جشنواره جهاني فيلم تهران، بدون قيمت است.

ملاحظات:

الف: شماره‌هاي بازيافت كتابخانه ملي ايران:16و 12214/92 و 6122.

ب: در شماره اول مرداد ماه 1352 آمده است: «نشريه ماهانه جشنواره جهاني فيلم تهران، تير ماه 1352، زير نظر بهرام ري‌پور، مسئول شوراي نويسندگان: جمال اميد، مدير امور فني: درخشنده زعيمي.»

پ: شماره سوم ( 3 آذر 2535 ( 1355 ) از نشريه روزانه جشنواره جهاني فيلم تهران( 30 آبان – 14 آذر) در يك مجلد همراه كاتالوگ سينما 53 با شماره باز يافت: 6122 در كتابخانه ملي موجود است. اين نشريات داراي صفحات انگليسي نيز هستند. نشريه روزانه شماره  سه 9 صفحه انگليسي دارد. مشخصات اين شماره بدين قرار است:« سينما 5 . نشريه روزانه پنجمين جشنواره فيلم تهران. “شماره 3 “. دبير شوراي نويسندگان: جمال اميد. دبير قسمت انگليسي: ناهيد بيات. مدير فني: درخشنده زعيمي. دستيار دبير شوراي نويسندگان: جمشيد ارميان. طراحي صفحات زير نظر: مرتضي مميز. با همكاري: علي خسروي، توني آلووي، منوچهر دهقان. چاپخانه وزارت فرهنگ و هنر. تلفن: 304944. »

12

نام نشريه: كتاب سينما (1) 

 

تاريخ انتشار : مهر ماه 1349

فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: دانشگاه پهلوي شيراز

مدير مسئول: (2)

سر دبير: (3)

ناشر: انتشارات انجمن فيلم دانشجويان دانشگاه پهلوي شيراز

محل انتشار: شيراز

قطع: 5/15* 23

تعداد صفحات: 152

تاريخ پايان انتشار: مردادماه 1350

آخرين شماره: 3

زبان: فارسي

روش: [ سينمايي ، تحليلي ]

قيمت(ريال): 30

آدرس و شماره تلفن : (4)

   توضيحات :

(1): دو شماره ( دوم و سوم) از اين نشريه را با لطف شهروز جوياني ديدم. شماره اول را رادنيا در كتابخانه ملي ايران ديده و تصويري از آن را در كار خود درج كرده است: شماره اول مهر ماه 1349 منتشر شده است. وي نوشته است كه شماره سوم آخرين شماره بوده. با توجه به اين‌كه نشاني‌اي از شماره‌هاي بعدي يافت نشد به نظر مي‌رسد اين گفته صحيح باشد.

(2): مشخصات هيچ يك از دست اندر‌كاران ( در دو شماره‌اي كه ديدم) درج نشده است.

(3): همان.

(4): در شناسنامه اين نشريه  به آدرس مشخصي  اشاره نشده است. از مجموع اطلاعات موجود مي‌توان اين آدرس را ثبت كرد: دانشگاه پهلوي شيراز، دانشكده ادبيات، صندوق شماره 185 .   

13

نام نشريه: شما و سينما  (1)

 

 

تاريخ انتشار : 1341

فاصله انتشار: هفته‌نامه 

صاحب امتياز: هادي سپهر 

مدير مسئول: ـ

سر دبير: ناصر ملك محمدي

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  ـ 

تعداد صفحات : ـ

تاريخ پايان انتشار : 1341

شماره‌هاي منتشرشده : 1

زبان: فارسي

روش: ـ

قيمت(ريال): ـ

آدرس و شماره تلفن : ـ

 

   توضيحات :

(1): در كتابخانه ملي ايران موجود نبود . اطلاعات  درج شده را از منبع زير اخذ كردم.

الف: در نشريه فرهنگ و سينما ( صفحه  33 ) اين توضيحات آمده است:« در آذر ماه 1341، ناصر ملك محمدي به عنوان سردبير و هادي سپهر صاحب امتياز مجله‌اي بودند كه تنها يك شماره منتشر شد. اين نشريه تك شماره‌اي شما و سينما نام داشت».

٭ سيد فريد اين نشريه را درگروه نشرياتي جاي داده است كه پروانه انتشار گرفتند اما يا منتشر نشدند و يا از آنها «شماره‌هايي در كتابخانه هاي تهران موجود نيست تا اطلاعاتي پيرامون آن ها ارائه شود» ( رسانه، صفحه 49 ).

14

نام نشريه: سينما

(نشريه روزنامه نجات ميهن)

 

تاريخ انتشار : 1333

فاصله انتشار: هفته‌نامه  (1)

صاحب امتياز: سيد حسين نيرومندزاده  (2)

مدير مسئول: فرهاد فروهي  (3)

سر دبير: فرهاد فروهي  (4)

ناشر: مدير مسئول  (5)

محل انتشار: تهران

قطع:  21*5/27

تعداد صفحات: 22 ، 24

تاريخ پايان انتشار: (6)

آخرين شماره: (7)

زبان: فارسي

روش: [ سينمايي، خبري ]

قيمت(ريال): 6 ريال

آدرس و شماره تلفن :  «محل اداره : خيابان شميران ، اول خيابان مازندران.» «محل: خيابان لاله زارنو ساختمان سينما متروپل.»

 

 

    توضيحات :

(1): در شماره اول از دوره دوم آمده: « هر دو هفته يكبار شنبه‌ها منتشر مي‌شود. »

(2): در شماره اول از  دوره دوم آمده است : دارند امتياز : سيد حسين نيرومند زاده . ناشر و نگارنده و مسئول : فرهاد فروهي. و در شماره سوم آمده است:« دارنده امتياز: بهمن هيربد» زيرا با امتياز مجله موزيك ايران منتشر شده است. صاحب امتياز اين مجله بهمن هيربد بوده است. اين عنوان را برروي شماره‌يازدهم آبان ماه 1333 ديدم.  دارنده امتياز : بهمن هيربد. ناشر و نگارنده و مسئول: فرهاد فروهي. محل: خيابان لاله زارنو ساختمان سينما متروپل.

(3): همان

(4): همان

(5): همان

(6): نامعلوم

(7): نامعلوم

الف: سيد فريد در باره اين مجله نوشته است: « در بيستم مهر ماه 1333 با امتياز روزنامه نجات ميهن ( صاحب امتياز : حسين نيرومندزاده ) فرهاد فروهي مجله‌اي دو هفتگي با قطع 27* 21 و در 24 صفحه با نام سينما منتشر كرد كه انتشار آن با امتياز نشريه موزيك ايران ( صاحب امتياز بهمن هيربد ) تداوم پيدا كرد » (رسانه صفحه 49) .

نكات زير نيز از پايان نامه است :

ب: نخستين شماره مجله دو هفتگي سينما 20 مهر ماه 1333 با امتياز روزنامه ي نجات ميهن و به صاحب امتيازي سيد حسين نيرومندزاده، سردبير: فرهاد فروهي و سرپرست امورداخلي : امير سعيد برومند . در 24 صفحه و با قطع 27* 21 منتشر شد.

پ: سومين شماره مجله سينما با امتياز نشريه موزيك ايران در تاريخ يازده آبان 1333 و در 23 صفحه منتشر شد. در شناسنامه سومين شماره آمده است: دارنده امتياز: بهمن هيربد. ناشر و نگارنده و مسئول: فرهاد فروهي. سرپرست امور داخلي: امير سعيد برومند.

ت: حميد شعاعي نوشته است: مجله ديگري بنام « سينما» كه چند شماره بيشتر عمر نكرد از مجلات مفيد سينمايي بود. اين نشريه كه شماره اول آن بضميمه روزنامه نجات ميهن به صاحب امتيازي سيد حسين نيرومند زاده در سشنبه بيستم مهر ماه [ 1333] نشر يافت. ناشر و نگارنده و مسئول آن فرهاد فروهي و سرپرستس امور داخلي آن با امير سعيد برومند بود. از شماره دوم اين مجله بضميمه مجله موزيك ايران بصاحب امتيازي بهمن هيربد منتشر گرديد. »

15

نام نشريه: سينما تئاتر (1)

تاريخ انتشار : 27 آبان 1331

فاصله انتشار: دو هفته‌نامه

صاحب امتياز: بابك ساسان، «بانو پوران نصيري»

مدير مسئول: بابك ساسان

سر دبير: كاظم اسماعيلي

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  21* 5/27

تعداد صفحات: 22

تاريخ پايان انتشار: بهمن 1331 

آخرين شماره: 6

زبان: فارسي

روش: [ سينمايي ، خبري ]

قيمت(ريال): 6 ريال

آدرس و شماره تلفن : « نشاني اداره: اول لاله زار نو، پاساژ صدر، اشكوب سوم تلفن منزل مدير: 37057»

 

   توضيحات :

(1): رادنيا مرجع خود  را آرشيو نشريات كتابخانه ملي ايران معرفي كرده است. اما من سينما تئاتر  را در آن جا نيافتم. اطلاعات درج شده را از منابع زير اخذ كرده‌ام.

الف: سيد فريد درباره سينما تئاتر نوشته است : « در همين فصل [ پائيز 1331 ] نشريه ديگري به نام سينما تئاتر به صاحب امتياري‌پوران نصيري در 24 صفحه و به قطع 27* 21 منتشر شد كه پس از چندي در اثر ادغام اين دو مجله [ ستارگان سينما با سينما تئاتر ] يك شماره مجله با نام ستارگان سينما و تئاتر منتشر شد كه طلوع نكرده غروب كرد » ( رسانه، صفحه 48).

ب: اما گويا ماجرا به گونه ي ديگري بوده است. فريدون جيراني طي مطلب مفصلي كه در باره نشريات سينمايي قبل از انقلاب نوشته، موفق شده است با بابك ساسان گفت‌گويي انجام دهد. در اين گفت و گو ساسان به علت تغيير نام مدير مسئول سينما تئاتر از نام خودش به پوران نصيري وغيره توضيح داده است :« گروهي كه از مجله جهان سينما انشعاب كردند چهارمين مجله سينمايي دهه سي را منتشر كردند. شماره اول مجله دو هفتگي سينما و تئاتر 27 آبان ماه 1331 در قطع جهان سينما و در 24 صفحه با روي جلد چهار رنگ [ … ] منتشر شد. بابك ساسان در گفت و گويي با ما پيرامون گرفتن امتياز اين نشريه چنين توضيح مي‌دهد:« خيلي پيش از انتشار مجله پدرم نام فاميل خود را از خواجه نصيري به ساسان تغيير داد و با نام ساسان ساسان امتياز روزنامه اي به نام ساسان گرفت كه اين روز نامه هيچگاه چاپ نشد. ما با امتياز اين مجله نخستين شماره سينما و تئاتر را منتشر كرديم. در شناسنامه اولين شماره نوشتيم  ساسان پشتيبان هنر سينما و تئاتر اما انتشار اين مجله مورد اعتراض وزارت اطلاعات قرار گرفت و به ما اعلام شد كه به غير از صاحب امتياز مجله بايد مدير مسئول و سردبير آن را هم معرفي كنيم در شماره دوم من به عنوان مدير مسئول معرفي شدم و كاظم اسماعيلي سر دبير اعلام شد. در شماره سوم با حسين فرهنگ كه در 9  آذر ماه همان سال يك شماره مجله ستارگان سينما را منتشر كرد، ائتلاف كرديم و مجله سينما ستارگان تئاتر را منتشر كرديم كه كلمه ستارگان را كوچكتر وسط سينما و تئاتر نوشتيم و حسين فرهنگ را به عنوان مدير مسئول معرفي كرديم. اما اين ائتلاف يك شماره بيشتر دوام نياورد و در شماره چهارم مجبور شديم با نام مادر من « پوران نصيري» امتياز بگيريم كه دو شماره آخر مجله با اين امتياز منتشر شد [… ] ششمين و آخرين شماره مجله سينما و تئاتر در سه شنبه هفتم بهمن ماه 1331 منتشر شد و بعد از اين شماره براي هميشه تعطيل شد ». ( گزارش فيلم صفحه 80 ).

پ:  همچنين كاظم اسماعيلي سر دبير مجله سينما و تئاتر در باره « چگونگي شكل گرفتن مجله از آغاز تا پايان » توضيحاتي داده است . از مجله گفته است : « ما كارمان را در سينما و تئاتر با تيتراژ 3 هزار تا شروع كرديم و با قيمت 8 ريال مجله را فروختيم ». (همان صفحه 81 ) براساس توضيحاتي كه بابك ساسان داده است : تنها يك شماره مجله سينما ستارگان تئاتر منتشر شد. آنهم به اين دليل كه سينما تئاتر با حسين فرهنگ كه در نهم آذر ماه 1331 يك شماره مجله ستارگان سينما را منتشر كرده بود . ائتلاف كرد و مجله سينما ستارگان تئاتر را منتشر كرد. « كلمه ستارگان را كوچكتر وسط سينما و تئاتر نوشتيم [ …]حسين فرهنگ را به عنوان مدير مسئول معرفي كرديم … » ( بابك ساسان ، همان ).

ت:  شناسنامه اين نشريه در مجله فرهنك و سينما ( صفحه 31 ) درج شده است:« سينما تئاتر. صاحب امتياز : بابك ساسان. تحت نظر هيئت تحريريه. تلفن منزل مدير: 37057 . نشاني اداره: اول لاله زار نو، پاساژ صدر، اشكوب سوم».

ث: حميد شعاعي اين گونه شرح داده است:« گفتيم كه عده‌اي از اعضاي شوراي نويسندگان جهان سينما پس از كناره گيري از آن مجله تصميم گرفتند مجله دو هفتگي ديگري منتشر نمايند. اين مجله كه ابتدا ضميمه روزنامه ساسان و صاحب امتيازي ساسان منتشر مي‌گرديد پس از چند  شماره بنام سينما و تئاتر سال 1331 با امتياز پوران نصيري منتشر گرديد. سردبير مجله كاظم اسمعيلي بود، بقيه همكاران او وحيد صفا – وطن پور- تروآل گيلاني و عده ديگر بودند. اين مجله پس از انتشار چند شماره با ستارگان سينما كه مدير آن حسين فرهنگ بودائتلاف كردند، اما از اين ائتلاف نتيجه‌اي حاصل نشد و پس از اندك مدتي ستارگان سينما نيز تعطيل شد».

16

نام نشريه: سينما ستارگان تئاتر (1)

تاريخ انتشار : 1331

فاصله انتشار: ـ

صاحب امتياز: ـ

مدير مسئول: حسين فرهنگ

سر دبير: ـ

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: ـ

تعداد صفحات: ـ

تاريخ پايان انتشار: 1331

آخرين شماره: 1

زبان: فارسي

روش: ـ

قيمت(ريال): ـ

آدرس و شماره تلفن : ـ

 

   توضيحات :

(1): اين نشريه از ائتلاف دو نشريه ستارگان سينما ( با صاحب امتيازي حسين فرهنگ ) و سينما تئاتر ( با صاحب امتيازي بابك ساسان  ) شكل گرفت و تنها يك شماره منتشر شد . گويا رادنيا اين شماره را در كتابخانه ملي ايران ديده است، زيرا  يكي از مراجع خود را اين كتابخانه قيد كرده است. در هر حال من آن را نيافتم . اطلاعات مختصر درج شده را از منبع زير اخذ كرده‌ام. 

٭ در نشريه گزارش فيلم ، طي مصاحبه انجام شده با  بابك ساسان ( مدير مسئول نشريه سينما تئاتر)، توضيحاتي نيز در باره اين مجله ارائه شده است:« … در شماره سوم [ منظور شماره سوم سينما تئاتر است] با حسين فرهنگ كه در 9  آذر ماه همان سال يك شماره مجله ستارگان سينما را منتشر كرد، ائتلاف كرديم و مجله سينما ستارگان تئاتر را منتشر كرديم كه كلمه ستارگان را كوچكتر وسط سينما و تئاتر نوشتيم و حسين فرهنگ را به عنوان مدير مسئول معرفي كرديم. اما اين ائتلاف يك شماره بيشتر دوام نياورد …».( صفحه 80 ).

17

نام نشريه: سينما و نمايشات (1)

تاريخ انتشار : يكم مرداد 1309

فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: علي وكيلي

مدير مسئول: ـ

سر دبير: اسحاق زنجاني

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: «وزيري»

تعداد صفحات : 48 ، 28  

تاريخ پايان انتشار: 1309

آخرين شماره : 2

زبان: فارسي

روش: [ سينمايي ، خبري ]

قيمت(ريال): 3 ، ده شاهي (2)

آدرس و شماره تلفن :  «محل اداره: سينما سپه . خيابان سپه ،طهران»

   توضيحات :

(1): اين نشريه را نيافتم. رادنيا اما ضمن آن كه تصوير روي جلد شماره اول را آورده، يكي از مراجع خود را كتابخانه ملي ايران ذكر كرده است. اطلاعات درج شده را از منابع زير اخذ كرده‌ام.

(2): ژاله صفا قيمت شماره اول را سه قران ذكر كرده است ( توضيح پ بند 1 ) در حالي كه سيد فريد نوشته است كه سه قران وجه اشتراك ساليانه بوده است.( توضيح ب).

الف: سيد فريد نوشته است : « اطلاعات ما از شماره‌يك اين نشريه ، بر اساس فهرست مجله هاي فارسي موجود در كتابخانه مركزي و مركز اسناد دانشگاه تهران ، و مطالب ارائه شده پيرامون شماره دوم به نقل از كتاب مرحوم صدر هاشمي، تاريخ جرايد و مجلات ايران     ( ج، سوم، صفحه 55 ) است » (رسانه، صفحه 47 ).

ب: سيد فريد همچنين نوشته است: « نخستين شماره‌اين مجله در مرداد 1309 […] به قطع وزيري و در 48 صفحه منتشر مي‌شود. بر روي جلد و زير نام مجله سينما و نمايشات آمده است: موسس و صاحب امتياز : علي وكيلي، هر ماه يك شماره منتشر مي‌شود، مدير و سردبير: اسحاق زنجاني، سال اول، 1 مرداد 1309 ، شماره اول، محل اداره: سينما سپه. خيابان سپه. طهران، وجه اشتراك ساليانه در همه جا سه قران است، قيمت اعلانات يك صفحه 80 قران. [يك دوم] صفحه 50 قران. [ يك چهارم صفحه] 20 قران.تخفيف جهت اعلانات مكرر داده خواهد شد». همچنين « شماره دوم اين ماهنامه، در 28 صفحه به قطع كوچك ( به غير از صفحه اعلان كه ضميمه مجله است) در چاپخانه سربي ( اتحاديه طهران لاله زار) در شهريور 1309 چاپ و منتشر شده است». 

پ: اين نكات بر گرفته از مقاله ژاله صفا است:« 1. شماره اول سينما و نمايشات [ …] به قيمت سه قران و در 42 صفحه منتشر شد. 2. اسحاق زنجاني مدير و سردبير  مجله سينما و نمايشات » ابتدا ميان پرده ها را براي بي سوادان ترجمه مي كرد ، سپس ، صاحب سينما و سردبير اولين مجله سينمايي ايران شد. 3. مجله سينما و نمايشات كه قرار بود ماهانه باشد، دو شماره بيشتر عمر نكرد .4. در 42 صفحه به قطع كوچك منتشر شد. 5. شماره دوم در شهريور ماه 1309 منتشر شد. 6. قيمت اين شماره ده شاهي بود. » ( گزارش فيلم ، صص 59-55 ).

ت: بر اساس كتاب «فهرست مجله هاي فارسي از ابتدا تا سال 1320» شماره اول سينما و نمايشات در كتابخانه دانشگاه تهران موجود است.

18

نام نشريه: سينماي آزاد  (1)

تاريخ انتشار : آذرماه 1350

فاصله انتشار: نامنظم  (2)

صاحب امتياز: انتشارات سينماي آزاد

مدير مسئول: (3)

سر دبير:   (4)

ناشر: انتشارات سينماي آزاد  (5)

محل انتشار: تهران

قطع: 14*21 ، 5/17*5/28 ، 5/22 * 17  

تعداد صفحات: 143،134 (6)

تاريخ پايان انتشار: فروردين و ارديبهشت 1357

آخرين شماره: 11

 زبان: فارسي  (7)

روش: ‌ [‌‌‌سينمايي، تحليلي، خبري]

قيمت(ريال): 30 ، 50 ، 75   (8)

      توضيحات:

(1): نويسنده مطلب منتشر شده در نشريه فرهنگ و سينما( شماره 124 صفحه 34 ) به دو نشريه با نام‌هاي« جنگ سينماي آزاد» و «بولتن سينماي آزاد» اشاره كرده و در باره‌ي آن دو نوشته است: « در آذر 1350 نخستين شماره كتاب مانندي به نام جنگ سينماي آزاد كه وابسته به سينماي آزاد بود تحت نظر بصير نصيبي منتشر شد كه سه شماره بيرون داد و سپس تعطيل گرديد. اين مجله فقط به فيلم كوتاه مي‌پرداخت» نيز « در مهر ماه 1352 اولين شماره مجله‌اي به نام بولتن سينماي آزاد كه توسط دولت اداره مي‌شد چاپ  ومنتشر گرديد. بولتن سينماي آزاد كه توسط انتشارات راديو تلويزيون ملي ايران زير نظر بصير نصيبي منتشر مي‌شد، به سينماي غير حرفه‌اي و آماتور مي‌پرداخت. اين نشريه 11 شماره بيشتر منتشر نشد و متوقف گرديد.»

همچنين در كتابخانه ملي با  شماره‌هاي بازيافت:  از شماره‌يك تا 3 در يك مجلد با شماره: 18227 /92. از شماره 8 الي 11 در يك مجلد با شماره: 18228/92. اين نشريات را ديدم. و به لطف شهروز جوياني دو شماره از سينماي آزاد به دستم رسيد. مشخصات ثبت شده حاصل رويت اين دو شماره و منابع ياد شده است. ذكر اين نكته نيز خالي از فايده نيست كه سينماي آزاد همچنين « دفتري در شناخت كارهاي سينمايي فريدون رهنما» منتشر كرده است. مشخصات: ناشر دفتر اتشارات راديو تلويزيون ملي ايران. 15 صفحه. بدون قيمت. بدون تاريخ نشر.

(2): نشريه در آغاز به صورت ادواري و در فرم كتاب منتشر مي‌شده و كتاب اول و كتاب دوم سينماي آزاد نام گرفت اما بعد

در قطع مجله‌اي به چاپ رسيد. شماره اول آذر ماه 1350،  شماره سوم ارديبهشت 1352، شماره 9 در مرداد و شهريور و شماره 10 در بهمن و اسفند1356و  شماره 11 در فروردين و ارديبهشت2537 (1357) منتشر شده است.

 (3): مدير مسئول و سردبير معرفي نشده اند. آمده است: با نظر: بصير نصيبي. مدير داخلي: محمد علي تحويلي.

 (4): همان.

(5): شماره سوم : « دفتر سوم نام گرفت » ناشر اين شماره انتشارات مرواريد خيابان شاهرضا مقابل دانشگاه درج شده

است، علاوه بر اين نام منوچهر يزداني به عنوان همكار « با همكاري» آمده است. از شماره 9 ( 1354 ) ناشر: «سروش، انتشارات راديو تلوزيون ملي ايران»  درج شده است. همچنين در شماره اول( كتاب اول) آمده است: « در شماره اول آذر ماه 1350 آمده است: « با سرمايه‌ي محمد علي تحويلي- حسن سيفي- بصيرنصيبي در چاپخانه آفتاب تلفن:391174 چاپ شد» و « با شماره 1046.  25/9/50 در كتابخانه ملي ثبت شد. »

 (6): كتاب اول و دوم 143 صفحه و دفتر سوم 134 صفحه بوده است.

(7): شماره 8  هشت صفحه، شماره 9 چهار صفحه، و شماره 10، ده صفحه انگليسي دارد.

(8): شماره سوم : 75 ريال، شماره هشت تا يازده 30 ريال.

 

19

نام نشريه: سينماي ايران (1)

 

تاريخ انتشار : 1339

فاصله انتشار: سال‌نامه

صاحب امتياز: عبدالحميد شعاعي تهراني

مدير مسئول: –

سر دبير:  –

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  29*21

تعداد صفحات: 81

تاريخ پايان انتشار: –

آخرين شماره: –

زبان: فارسي

روش: [ سينمايي ، تحليلي ]

قيمت(ريال): 50 ريال

آدرس و شماره تلفن : –

 

   توضيحات :

(1 ): در كتابخانه ملي ايران، با شماره باز يافت: 18055/92 ، تنها نسخه‌اي كه ديدم شامل اطلاعات زير بود. در صفحه يك آمده است : « اين كتاب حاوي شرح فيلم‌هاي فارسي است كه در سال گذشته ( 1338 ) نمايش داده شد. در پايان هر سال چنين كتابي منتشر خواهد شد و فيلم‌هاي فارسي كه در عرض سال نمايش داده شده مورد بحث و گفتگو و نقد قرار خواهد گرفت.»

 در صفحه دوم آمده است : «در اين كتاب از فيلم‌هاي، تپه عشق، عشق و شانس و تصادف و آسمون جل انتقاد شده و از فيلم‌هاي: يكي بود يكي نبود، فرشته وحشي، دست تقدير، چك يك ميليون توماني دو عروس براي سه برادر، بي ستاره‌ها، سايه ها، هالو، در جستجوي داماد، افسانه شمال، عروس كدومه، اينم يه جورشه، روز گمشده، بازي عشق، آقا جني شده، دوقلوها، و … ياد گرديده است.»

 در بخش شناسنامه (پشت جلد) اين مشخصات درج شده است :

«نام: سينماي ايران در سال 1338.  مولف: عبدالحميد شعاعي سال چاپ: 1339. طرح روي جلد: قاضي اسدالهي. عكس ها: فتوكارلو، فتوپارت. گراورها: گراورسازي پارس. چاپخانه: بانك بازرگاني ايران. توزيع: بنگاه مطبوعاتي گوتمبرگ. تيراژ: دو هزار جلد. بهاء: پنجاه ريال.»

20

نام نشريه: ستاره سينما

 

تاريخ انتشار : 1332  (1)

فاصله انتشار: هفته‌نامه، ماهنامه، فصلنامه  (2)

صاحب امتياز: پايرور(پانروژ ) گالستيان  (3)

مدير مسئول: پايرور(پانروژ ) گالستيان

سر دبير: كاظم اسماعيلي (4 )

ناشر: شركت انتشاراتي ستاره سينما

محل انتشار: تهران

قطع: 27*20 (5 )

تعداد صفحات: 24، 38   (6)

تاريخ پايان انتشار: آبان 1357  (7)

آخرين شماره: 1067 (8 )

زبان: فارسي

روش: [ هنري، سينمايي، خبري ]

قيمت(ريال): 6 ، 20 ، 25 ، 30  (9 )

آدرس و شماره تلفن: 1. « محل اداره: شاه آباد- جنب چايخانه مسعود سعد-اشكوب دوم». (سال 1332 ) 2.« ايرانشهر چهار راه ثريا شماره 91 ». 3. « چهار راه دروازه دولت ابتداي روزولت شماره 2 ». 4. « خيابان منوچهري پاساژ لعل- اشكوب سوم» ( در شماره چهارم).

 

      توضيحات:

(1): نخستين شماره‌اي كه به طور رسمي و با امتياز پايرور گالستيان منتشر شد شماره پنج بود. اين شماره با بيش از يك ماه فاصله از شماره چهارم منتشر شد. ( 5 خرداد 1333 ).

(2): اين نشريه از شماره 46 هفتگي شد. ستاره سينما در طول فعاليتش ماهنامه و فصلنامه نيز منتشر كرد.

 1. در سال 1339 نخستين ماهنامه اين نشريه به نام: ماهانه ستاره سينما زير نظر علي مرتضوي منتشر شد. اما بيش از 5 شماره دوام نياورد .
 2. در آبان ماه 1345 دومين دوره آن به همت بيژن خرسند در صد صفحه به قيمت 20 ريال منتشر شد. اين دوره نير بيش از هفت شماره دوام نياورد.
 3. بعد از چهار سال در اول آبان ماه 1349 سومين دوره زير نظر تقي مختار منتشر شد .
 4. چهارمين دوره ماهانه ستاره سينما فقط يك شماره منتشر و در آن نام بهمن مقصودلو به عنوان دبير شوراي نويسندگان ( در سال 1351 ) درج شده است .
 5. در زمستان 1351 نخستين فصلنامه‌ي ستاره سينما با نام «فيلم » زير نظر جمشيد اكرمي منتشر شد.
 6. دومين شماره با دو فصل تاخير در پائيز 1352 منتشر شد. با اين شماره ديگر هيچ‌گونه فصلنامه و يا ماهنامه‌اي از سوي ستاره سينما منتشر نشد.
 7. پيش از اين ماهنامه‌ها و فصلنامه‌ها، ستاره سينما مجله‌اي را در قطع وزيري منتشر كرد به نام « صحنه هاي زندگي » (در سمت چپ آن روي يك ستاره نوشته شده بود: « اولين نشريه ستاره سينما ‌‍[!] كه اختصاص به معرفي فيلم‌هاي ايتاليا داشت. اين نشريه نه تاريخ داشت و نه شناسنامه، روي جلد آن فقط نام فخرالدين قهاري به چشم مي‌خورد. ( رادنيا: 104- 100)

(3): شماره اول با امتياز مجله « اثر» و شماره‌هاي دوم، سوم، و چهارم با امتياز مجله« اقليم» چاپ شده است. بر روي جلد شماره اول اين جمله به چشم مي‌خورد: « شماره مخصوص اثر براي خوانندگان ستاره سينما.»

(4): روند تغيير سردبيران  بدين شرح است: 1.  از شماره اول تا پنجم نامي از سر دبير و مدير مسئول  برده نشده است. 2. از شماره پنجم تا شماره 28 سر دبيري به عهده كاظم اسماعيلي بوده است. در همين شماره در كادري مشخص ( ص2 ) آمده است: « با كمال خوشوقتي به اطلاع خوانندگان عزيز مي رسانيم كه از اين شماره سر دبيري مجله به عهده آقاي امير حسين فرهنگ كه از نويسندگان … است محول گرديده است». 3. از شماره 32  مجدادا كاظم اسماعيلي. 4.  از شماره 81  ربرت اكهارت. 5. پرويز نوري سومين سردبير است. 6. سيامك پورزند چهارمين سر دبير (از شماره 190، 23 آذر 1337 ). 7.  از شماره 198 بار ديگر كاظم اسماعيلي سر دبير شده است. 8. از شماره 225 مجدادا پرويز نوري. 9. از شماره 340 ( مهر ماه 1341 ) علي بهزادي ( سر دبير سپيد و سياه)  اين مسئو ليت را به عهده گرفته است. 10. از شماره 371 ( تير ماه 1342 )  ايرج نبوي. 11. در سال 1346 بيژن خرسند. 12. اواسط سال 47 باز هم پرويز نوري سردبير شد. 13. سال 49 جمال اميد. 14. اوايل سال 50  رضا سهرابي. 15. در سال 52 ( از شماره 816، 9 تير 1352 ) علي مرتضوي. 16. از شماره 832 سيامك پور زند سر دبير شد. 17. م.صفار، احمد كريمي، و شاپور منصف، سر دبيران دوره آخر ستاره سينما شدند.( با نگاهي به: گزارش فيلم 27-28 ، صص 81-82).

(5): مهرابي آورده است: «اين مجله در قطع جيبي  تحت عنوان «سينماي نو» با قيمت بيست ريال نيز منتشر شده است.»(ص555 ).         

(6): نگاه كنيد به توضيح 9 .

(7): به مدت  25 سال .

(8): اين تعداد بدون احتساب ماهنامه‌ها و فصلنامه‌ها‌ است. دو شماره فصلنامه و حدود شانزده ماهنامه بايد به جمع 1067 دوهفته‌نامه و هفته‌نامه‌ها افزوده شود.

(9): قيمت مجله تا شماره 45 ( 12 آذر 1333 ) ده ريال  و تعداد صفحات  40 بود، از شماره 46  تعداد صفحات به 28 و قيمت به 6 ريال كاهش يافت.

الف: در شناسنامه شماره اول ( ص 2 ) آمده است: « زير نظر شوراي نويسندگان. شماره اول: چهارشنبه 28 بهمن 1332. هر دو هفته يكبار روزهاي چهارشنبه منتشر مي‌شود. اشتراك ساليانه 150 ريال. محل اداره: شاه آباد- جنب چايخانه مسعود سعد- اشكوب دوم».

ب: كاظم اسماعيلي نخستين سردبير اين نشريه درگفت و گويي با نويسنده گزارش فيلم ( ش 27-28، ص 81-82) شرحي از چگونگي شكل‌گيري ستاره سينما داده است.

پ:  در« ويژه سينما تئاتر » (دوره جديد، شماره اول) تبليغ ماهانه ستاره سينما به چشم مي‌خورد. در اين تبليغ آمده است: « با نظر: بهمن مقصودلو».

ت: حميد شعاعي نيز شرح مفصلي در باره ستاره سينما و دوره‌هاي گوناگون آن داده است.(صص 13 تا 19 ) .

21

نام نشريه: عالم سينما (1)

تاريخ انتشار : 1331

فاصله انتشار: هفته‌نامه 

صاحب امتياز: انصاري

مدير مسئول: ا. رضايي

سر دبير: امير حسين فرهنگ

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  17 * 24

تعداد صفحات : 24

تاريخ پايان انتشار : ارديبهشت 1331

آخرين شماره : 2

زبان: فارسي

روش: [ سينمايي، خبري ]

قيمت(ريال): 5 ريال

آدرس و شماره تلفن : «جاي اداره: لاله زار – كوچه باربد – استوديو البرز .»

 

   توضيحات :

(1): اين نشريه را نيافتم. گويا اولين شماره در كتابخانه ملي موجود بوده است زيرا رادنيا يكي از مراجع خود را كتابخانه ملي ايران ذكر كرده و عكسي از اولين شماره را در پايان نامه خود آورده است. نكات درج شده از منابع زير اخذ شده است.

الف: بر اساس اطلاعاتي كه رادنيا آورده است، همچنين تصوير به چاپ رسيده، در قسمت شناسنامه شماره اول آمده است: « عالم سينما . نشريه استوديو فيلمبرداري البرز. دارنده [ امتياز ] : انصاري. مدير مسئول: ا. رضايي. فعلاً هر دو هفته يكبار روزهاي دوشنبه منتشر مي‌شود.» و «مجله عالم سينما دو شماره بيشتر چاپ نشد » .

ب: در نشريه فرهنگ و سينما (صفحه 31 ) نيز شناسنامه شماره اول آمده است. به غير از آنچه آمد ساير اطلاعات عبارت است از: « جاي اداره: لاله زار، كوچه باربد، استوديو البرز. تك شماره پنج ريال.». عالم سينما با 24 صفحه در قطع 17 * 24 با روي جلد سه رنگ انتشار مي‌يافت. دومين شماره عالم سينما با يك ماه تاخير در ارديبهشت 1331 در 24 صفحه منتشر شد. مجله عالم سينما دو شماره منتشر كرد و نتوانست ادامه انتشار دهد.»

پ: « سوم خرداد ماه 1331 اولين شماره منتشر شده است » ( مهرابي صفحه 539 )

ت: سيد فريد نيز نوشته است: « در سوم خرداد ماه 1331 ، مجله عالم سينما به مديريت ابو اقاسم رضايي انتشار يافت كه بيش از دو شماره دوام نياورد». ( رسانه، صفحه 48 ).

ث: در نشريه گزارش فيلم ( صفحات 78 و 79 ) نيز در باره اين نشريه توضيحاتي ارائه شده است.

ج: حميد شعاعي در باره عالم سينما نوشته است: «  استوديو البرز كه با كمك موثر پرويز خطيبي بوجود آمد و تنها رقيب پارس فيلم محسوب مي‌گرديد براي اين‌كه در اين مورد نيز از پارس فيلم عقب نماند مجله عالم سينما را با بمديريت ابوالقاسم رضائي و همكاري خطيبي منتشر كرد اين مجله يك شماره نيز با سردبيري احمد مغازه نشر يافت و مجموعاً بيش از دو شماره منتشر نگرديد».

22

نام نشريه: عالم هنر

تاريخ انتشار: بيست و دوم شهريورماه 1330

فاصله انتشار: دو هفته‌نامه   (1)

صاحب امتياز: اسماعيل كوشان   (2)

مدير مسئول: (3)

سر دبير: علي كسمايي

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار:  تهران

قطع:  17*24

تعداد صفحات: 34

تاريخ پايان انتشار: 1331  (4)

آخرين شماره: 17   (5)

زبان: فارسي

روش: [ سينمايي، خبري]

قيمت(ريال): 6 ريال

آدرس و شماره تلفن: « جاي اداره: خيابان تخت جمشيد ، شماره 16 . [ محل فعلي سينما عصر جديد]

 

   توضيحات :

(1): در شماره اول آمده است: « هر پانزده روز يكبار روز جمعه منتشر مي‌شود.»

(2): اسماعيل كوشان صاحب استوديو پارس فيلم نيز بود.

(3): معرفي نشده است.

(4): فقط شماره اول را در كتابخانه ملي ايران ديدم. آخرين شماره منتشر شده را از منبع ديگري نقل كرده‌ام: « عالم هنر بعد از انتشار 17 شماره در 15 تيرماه 1331 براي هميشه تعطيل شد» (گزارش فيلم. صفحه 78 ) .

(5): همان.

الف: شعاعي نوشته است: استوديوي پارس فيلم كه از سال 1327 فعاليت‌هاي زيادي در باره دوبله فيلم و تهيه فيلم‌هاي فارسي داشت بيشتر براي معرفي آثاريكه اين استوديو بوجود مي‌آورد با سردبيري علي كسمائي و صاحب امتيازي دكتر اسماعيل كوشان مجله‌اي به نام « عالم هنر» در سال 1330 منتشر نمود ولي بيش از چند شماره دوام نياورد»

ملاحظات:

٭ در قسمت شناسنامه شماره اول آمده است :«جمعه 22 شهريور 1330» . فقط همين شماره را  با شماره بازيابي: 13237/92. در كتابخانه ملي ايران يافتم.

23

نام نشريه: عالم هنر (1)

( ضميمه هنري دنياي جديد )

 

تاريخ انتشار : 1335

فاصله انتشار: ـ

صاحب امتياز: علي حافظي

مدير مسئول: ـ

سر دبير: زير نظر شوراي نويسندگان

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  ـ

تعداد صفحات: ـ

تاريخ پايان انتشار: ـ

آخرين شماره: ـ

زبان: فارسي

روش: [ هنري ، سينمايي ]

قيمت(ريال): 5 ريال

آدرس و شماره تلفن ( نما بر): ـ

 

   توضيحات :

(1): لازم به ذكر است كه با عنوان « عالم هنر » در سال 1330 مجله ديگري منتشر شده است كه مشخصات آن با نشريه حاضر فرق مي‌كند. صاحب امتياز آن نشريه اسماعيل كوشان است و اين نشريه عالم هنر كه پسوند (ضميمه هنري دنياي جديد) را يدك مي كشد، علي حافظي است. اين نشريه را نيافتم. اطلاعات درج شده را از منبع زير اخذ كرده‌ام. در ساير منابع نامي از اين نشريه برده نشده است.

٭  رادنيا شماره اول « عالم هنر (ضميمه هنري دنياي جديد )» را در كتابخانه دانشگاه تهران ديده است. تصوير روي جلد آن را در پايان نامه آورده: برروي تصوير اين جملات ديده مي‌شود: در بالاي صفحه درشت نوشته شده است : عالم هنر. سمت راست با حروف كوچكتر نوشته شده است: « ضميمه هنري دنياي جديد ». در قسمت پائين سمت راست نوشته شده است: 5 ريال و زير آن آمده است: سال اول، شماره اول. در ضمن روي جلد، عكسي از دلكش خواننده آن دوران در فيلم شانس و عشق و تصادف ديده مي‌شود.

 

24

نام نشريه: فصل سينما هنر (1)

   (هفته‌نامه مجله جيبي)

تاريخ انتشار : 1341

فاصله انتشار: هفته‌نامه

صاحب امتياز: جواد كلهر

مدير مسئول: جواد كلهر

سر دبير: « زير نظر:سيد محمد فخرقهاري»

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  «جيبي»

تعداد صفحات: ـ

تاريخ پايان انتشار: 26 آذر 1346

آخرين شماره: 138

زبان: فارسي

روش: [ هنري ، سرگرمي، سينمايي ]

قيمت(ريال): ـ

آدرس و شماره تلفن: ـ

توضيحات:

(1): اطلاعات درج شده را از منابع زير اخذ كرده‌ام. اين نشريه را نيافتم.

الف: اكبر محمد آبادي در باره اين نشريه اطلاعاتي داده است: « هفته‌نامه مجله حبيبي ( فصل سينما و هنر ) : مدير و صاحب امتياز : جواد كلهر . زير نظر : سيد محمد فخر قهاري ، همكاران نشريه : تقي مختار ، عباس هاشمي ، ت . م . آزاده . هفته‌نامه حبيبي اگر چه تماما سينمايي نبود اما فصل قابل توجهي از آن با عنوان «صفحات ويژه سينماو هنر » به مطالب سينمايي اختصاص داشت . مجله جيبي از سال 41 انتشار يافت و تا سالها بعد به طور مرتب بيرون مي آمد » . (گزارش فيلم، صفحه 8)

ب: در پايان نامه آمده است : « در سال 1341 هفته‌نامه مجله حبيبي ( فصل سينما هنر ) كه مدير و صاحب امتياز آن جواد كلهر بود منتشر مي‌شود . مجله حبيبي يك نشريه عمومي بود كه فصل سينمايي هم داشت و صفحات ويژه سينما و هنر آن را كه گاهي نيمي از صفحات مجله را در بر مي گرفت ، تقي مختار مي نوشت . اين هفته‌نامه زير نظر سيد محمد فخرقهاري منتشر مي‌شد […] اين نشريه سالها دوام آورد و ظاهراً [ براساس آخرين نسخه موجود در كتابخانه بنياد سينمايي فارابي ] شماره مسلسل 138 ، 26 آذر 1346 است . »

25

نام نشريه: فيلم (1)

(نشريه ماهانه صبح امروز)

تاريخ انتشار : 1341

فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: عفت عميدي نوري

مدير مسئول: ـ

سر دبير: « زير نظر: پرويز نوري و منوچهر جوانفر »

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: ـ

تعداد صفحات: 52

تاريخ پايان انتشار:1341

آخرين شماره: 1

زبان: فارسي

روش: [ سينمايي ، تحليلي ]

قيمت(ريال): ـ

آدرس و شماره تلفن : ـ

 

   توضيحات :

(1): موفق به يافتن اين نشريه نشدم. رادنيا ضمن آن كه كتابخانه ملي ايران را مرجع قرار داده تصوير روي جلد را نيز آورده است. نكات درج شده را از منابع زير اخذ كرده‌ام.

الف: بر اساس تصويري كه از روي جلد اين نشريه (شماره پائيز 1348 ) منتشر شده، عنوان «فيلم» درشت و بالاي صفحه حك شده و زير آن ( قسمت راست ) آمده است : نشريه ماهانه صبح امروز». در زير اين صفحه روي جلد همچنين نوشته شده است: « نشريه مستقل انتقاد فيلم پائيز 1348 ». رادنيا همچنين تصوير شناسنامه شماره اول ـ سال اول را به چاپ رسانده: « فيلم. پائيز 1341. سال اول ـ شماره اول [ …]. نشريه مستقل انتقاد فيلم. زير نظر: پرويز نوري و منوچهر جوانفر». نيز: « شماره اول در 52 صفحه منتشر شده است [ …] يك شماره بيشتر دوام نياورده است.»

ب: محمد آبادي « فيلم ( نشريه ماهانه صبح امروز ) صاحب امتياز : عفت عميدي نوري زير نظر: پرويز نوري و منوچهر جوانفر. همكاران نشريه: پرويز دوايي، دكتر كيومرث وجداني. نخستين و آخرين شماره ماهنامه فيلم در پائيز سال 41 ويژه نقد فيلم منتشر شده است » ( گزارش فيلم، صفحه 87 )

26

نام نشريه: فيلم و زندگي

 

تاريخ انتشار : اردي‌بهشت ماه  1336

فاصله انتشار: ماهانه (1)

صاحب امتياز: اداره كل هنرهاي زيباي كشور. اداره آموزش و سازمان سمعي و بصري

مدير مسئول: شاءا… ناظريان  (2)

سر دبير: شاءا… ناظريان   (3)

ناشر: صاحب امتياز 

محل انتشار: تهران

قطع: 5/26 * 20 

تعداد صفحات: 34 ، 78 ، 80 ، 61 ، 69  (4)

تاريخ پايان انتشار: 1336  (5)

آخرين شماره: 7  (6)

زبان: فارسي

روش: « مجله تحقيقي و فني»  (7)

قيمت(ريال):  10، 20  (8)

آدرس و شماره تلفن :  (9)

 

   توضيحات :

(1): در فهرست مجلات موجود در كتابخانه آستان قدس رضوي. جلد اول. فروردين 1361. صفحه 222. موجودي 6 جلد درج شده است. در همين فهرست فاصله انتشار سه ماهه درج شده كه اشتباه است.

(2): در شماره سوم نامي از شاا… ناظريان در شناسنامه ديده نمي‌شود. در شماره هفت نوشته شده است: زير نظر: پرويز نوري، طرح و تنظيم: صادق بريراني.( مهرابي، 550 ).

(3): همان.

(4): تعداد صفحات به ترتيب از شماره‌يك تا پنج است.

(5): « پس از انتشار شماره هفتم تعطيل شد » (رسانه ، ش10 ،  صفحه 49 ). نيز: ( مهرابي، صفحه 550 ).

(6): همان.

(7): در صفحه شناسنامه شماره چهار آمده است:« فيلم و زندگي. مجله تحقيقي و فني».

(8): روي جلد شماره سوم قيمت بيست ريال درج شده است. جلد شماره دوم (نسخه‌اي كه من ديدم) كنده شده بود. بدين ترتيب نتوانستم قيمت آن را ببينم.

(9): فقط 5 شماره از اين نشريه را در كتابخانه مجلس، با شماره باز يافت: 67/36 و  36/68  ديدم. در هيچ يك از آن‌ها آدرس و شماره تلفن درج نشده بود.

الف:  در شناسنامه اولين شماره‌اين نشريه آمده است: «مجله ماهانه فيلم و زندگي. از انتشارات: اداره كل هنرهاي زيباي كشور اداره آموزش و سازمان سمعي و بصري. مدير: شاء ا… ناظريان. شماره اول، اردي‌بهشت ماه 1336. بهاء 10ريال».

ب:  شماره پنجم شناسنامه ندارد. روي جلد هم تاريخ درج نشده است. فقط سمت راست، پائين نوشته شده است: شماره پنج.

پ: شعاعي نيز نوشته است: « اولين شماره مجله فيلم و زندگي كه مدير آن شاء الله ناظريان  و از انتشارات اداره كل هنر‌هاي زيباي كشور بود، در ارديبهشت [ 1336] در سي و شش صفحه نشر يافت اين مجله سودمند بيش از پنج شماره دوام نيافت».

27

نام نشريه: فيلم و هنر(1)

 

تاريخ انتشار : 1340

فاصله انتشار: هفته‌نامه، ماه نامه   (2)

صاحب امتياز: عفت عميدي نوري، عبدالمجيد رمضاني   (3)

مدير مسئول:  (4)

سر دبير: علي مرتضوي (5)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  (6)

تعداد صفحات: 32، 28، 48

تاريخ پايان انتشار:   پنجشنبه دوم خرداد 1353  (7)   

آخرين شماره: 477

زبان: فارسي

روش: [ سينمايي ، خبري ]

قيمت(ريال): 5، 10، 15

آدرس و شماره تلفن : « محل اداره: ارباب جمشيد – شماره 11»   (8)

 

      توضيحات:

(1): اين نشريه چند دوره را پشت سر گذاشته است. در اين باره اكبر محمد آبادي توضيح داده است : « در اواخر سال 1340 نخستين شماره نشريه ماهانه صبح امروز با عنوان فيلم و هنر با امتياز ع.عميدي نوري، وزير نظر علي مرتضوي منتشر شد. دومين شماره‌اين نشريه دراسفند 1340 به قيمت 15 ريال انتشار يافت … اما با اين شماره دوم، فيلم و هنر به مدت يك سال تعطيل شد! دوره دوم انتشار مجله فيلم و هنر از پنج شنبه دوم اسفند ماه 41 ( شماره اول – سال اول ) شروع شد. مدير و صاحب امتياز اين مجله در اين دوره تغيير كرد و عبدالمجيد رمضاني آن را زير نظر اردشير مهاجر انتشار داد … اما بعد از شماره سوم اين دوره ( 28 اسفند 41 – شماره مخصوص نوروز ) مجله دو مرتبه تعطيل شد. دوره سوم انتشار مجله فيلم و هنر در تاريخ 18 فروردين 43 ( شماره اول – سال اول ) شروع شد. صاحب امتياز اين دوره عبدالمجيد رمضاني و مدير آن علي مرتضوي بود. مجله با قطع كوچك در 32 صفحه و با قيمت ده ريال و بطور هفتگي انتشار يافت. فيلم و هنر از شماره پانزدهم حجم صفحات خود را به 28 صفحه و قيمتش را به 5 ريال كاهش داد. صدمين شماره‌اين مجله در سوم شهريور ماه 1345  انتشار پيدا كرد . شماره 107 ويژه نوروز 44 ،در صد صفحه و به قيمت 15 ريال منتشر شد و مجله فيلم و هنر در اين شماره دو ساله شد. … فيلم و هنر از شماره 245 ( 28 تير 48) در رقابت با ماهنامه ماه نو فيلم دوره جديد خود را در قطع بزرگ با صفحات بيشتر ( 48 صفحه ) و صفحات رنگي اضافه … آغاز كرد. اين مجله به مدت سيزده ماه در قطع بزرگ و به قيمت 15 ريال متتشر شد . شماره 298 ( 21 مرداد 49) آخرين شماره قطع بزرگ است كه بعد از آن … از شماره 299 ( 5 شهريور 49 ) به قطع كوچك بازگشت . ازشماره 463 ( 4 بهمن52 ) مرتضوي به علت اختلاف با رمضاني از سردبيري … كناره گيري كرد و به جاي او م. صفار مسئول مجله شد… و بالاخره آخرين شماره مجله فيلم و هنر ( شماره 477 ، پنج شنبه 2 خرداد 53 ) انتشار مي‌يابد كه در آن عبدالمجيد رمضاني صاحب امتياز و مدير مجله دلايل تعطيلي مجله را در نامه‌اي سرگشاده خطاب به نخست وزير و مسئولين امر اعلام كردند… » .(گزارش فيلم، صفحه  87- 86).

(2): نگاه كنيد به توضيحات شماره 1 و  ب.

(3): همان.

(4): نگاه كنيد به توضيحات شماره 1.

(5): همان.

(6): همان.

(7): همان. و ث.

(8): در فهرست آمده است: نشاني: خيابان فردوسي جنب شركت فرش، موسسه صبح امروز.

 

ملاحظات:

الف: در شناسنامه فيلم و هنر دوره جديد ( 18 فروردين 43 )آمده است:

دارنده امتياز: عبدالمجيد رمضاني. مدير: علي مرتضوي. زير نظر: شوراي نويسندگان. محل اداره: ارباب جمشيد – شماره 11»

در شماره 31 اين آدرس درج شده است: « خيابان شاه آباد –كوچه ظهيرالاسلام شماره 63 ».

ب: سيد فريد نوشته است: « در بهمن ماه 1340نشريه هنري سينمايي فيلم و هنر با امتياز صبح امروز ( صاحب امتياز: عفت عميدي نوري ) منتشر شد. اين نشريه كه در تهران منتشر مي‌شد ابتدا ماهانه و سپس هفتگي بود. صاحب امتياز اين مجله، در سال 1341 نيز يك شماره مجله با نام فيلم « نشريه ماهانه صبح امروز » منتشر كرد. عبدالمجيد رمضاني با امتيازي كه داشت با كمك جمعي از دست اندر كاران سينماي نوشتاري، در دوم اسفند ماه 1341 مجله‌اي با نام فيلم و هنر منتشر كرد كه با چند وقفه تا خرداد ماه 1353 حيات داشت» ( ص 49)

پ: شماره بازيافت كتابخانه ملي ايران  : 38008/92.

ت: دوره جديد اين نشريه در تاريخ : 18 فروردين ماه 1343 منتشر شده و قيمت آن ده ريال بوده است . درصفحه اول آن شوراي نويسندگان در باره‌ي دوره جديد و لزوم توجه به « سينما فارسي » سخن گفته اند.

ث: مهرابي نيز به اين نكات اشاره كرده است: 

 1. دوره اول فيلم و هنر سه شماره بود. نوروز 1342 اختصاص به آخرين شماره دارد.
 2. يكسال بعد ، در 18 فروردين 43 دومين دوره به مديريت علي مرتضوي منتشر مي‌شود.
 3. آخرين شماره در خرداد ماه 1353 منتشر شده است. ( ص 554 )

ج: حميد شعاعي اين گونه شرح داده است: « پس از آن‌كه ستاره سينما ماهانه كه علي مرتضوي آن را مي‌گردانيد بر اثر بروز اختلافات تعطيل گرديد علي مرتضوي ماهانه فيلم و هنر را بضميمه صبح امروز بصاحب امتيازي دكتر مصطفي الموتي منتشر نمود. اولين شماره فيلم و هنر  در بهمن [ 1340] در 68 صفحه و شماره دوم در اسفند چهل با هفتاد و دو صفحه و شماره سوم و چهارم باهم در ارديبهشت [1341] در 64 صفحه و شماره پنجم در مرداد چهل و يك در پنجاه و چهار صفحه منتشر گرديد و سپس تعطيل شد [ ..  پس از آن] در اسفند چهل و يك مجله ديگري بنام فيلم و هنر بصاحب امتيازي عبدالمجيد رمضاني و زير نظر اردشير مهاجر بطرز هفتگي منتشر شد. شماره اول سال چهل و يك ، شماره مخصوص در 76 صفحه، در اواخر اسفند چهل و يك و سپس تعطيل گرديد. دوره جديد اين مجله در فروردين [1343] نشر يافت ولي در دوره جديد مدير آن علي مرتضوي بود».

28

نام نشريه: فيلم‌ها و پرده‌ها (1)

 

 

تاريخ انتشار : 1337

فاصله انتشار: هفته‌نامه 

صاحب امتياز: جواد عظيمي ، بيوك صابر

مدير مسئول: عطا ا… زاهد

سر دبير: علي عباسي

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: ـ

تعداد صفحات: 27، 28

تاريخ پايان انتشار: 1337

آخرين شماره: 4

زبان: فارسي

روش: [ هنري ، سينمايي ]

قيمت(ريال): 4 ريال

آدرس و شماره تلفن : «جاي اداره: خيابان منوچهري، خيابان ارباب جمشيد، عمارت ارباب رستم جنب دفتر يوميه وزين، تلفن: 36333.» 

   توضيحات :

(1): رادنيا مرجع خود را كتابخانه ملي ايران قرار داده و تصوير روي جلد «فيلم ها و پرده ها» را نيز منعكس كرده است. من اين نشريه را نيافتم. اطلاعات موجود را از منابع زير اخذ كرده‌ام.

الف: سيد فريد نوشته است:« به استناد چهره مطبوعاتي معاصر ، مجله فيلم‌ها و پرده ها را با روش هنري ، سينمايي در نوزدهم خرداد ماه 1328 علي عباسي منتشر كرده است . اما اشاره به اين نكته را ضروي مي دانم كه در ديگر منابع تاريخ انتشار مجله فيلم‌ها و پرده ها ده سي مي دانند . براي مثال در جديدترين مطلب پيرامون فيلم‌ها و پرده ها در مجله گزارش فيلم ( سال 2، ش 6، آذر ماه 70، صفحه 28 ) آمده است: « … شماره اول اين مجله در تاريخ چهارشنبه 7 آبان ماه 1337 در 28 صفحه منتشر شده. صاحب امتياز مجله جواد عظيمي بود و تحت نظر علي عباسي با همكاري فريدون همايوني نژاد به قيمت 4 ريال به صورت يك مجله دو هفتگي انتشار مي‌يافت. در شماره سوم صاحب امتياز مجله عوض شد و به صورت فوق العاده مجله ستاره سينما با امتياز پايرور گالستيان انتشار يافت. شماره 4 اين مجله در تاريخ 5 اسفند ماه 1331 به بازار آمد. در شناسنامه اين شماره، اسم علي عباسي و فريدون همايون نژاد ديده نمي‌شود و زاهد به تنهايي مجله را منتشر كرده است. مجله شماره 4 با امتياز بيوك صابر به صورت ماهنامه روزنامه سياسي منتشر شد » ( رسانه، صفحه 48 ).

ب: فريدون جيراني در گزارش فيلم ( صفحه 85 ) اين مشخصات را ذكر كرده است: « فيلم ها و پرده ها ( دو هفتگي ) صاحب امتياز جواد عظيمي. مدير: عطاا… زاهد. قيمت: 4 ريال. نخستين شماره مجله روز چهارشنيه 7 آبانماه 1337 با امتياز نشريه« وزين» منتشر شد. در سومين شماره، از امتياز مجله ستاره سينما استفاده شده و از اين شماره علي عباسي تا سه شماره سردبير مجله بوده است. و از شماره چهارم از مجله رفته است. خود او [ علي عباسي ] 4 شماره را به ياد دارد اما گفته مي‌شود مجله فيلم‌ها و پرده ها 6 شماره منتشر شده است».

پ: اين مشخصات را رادنيا درج كرده است. در شناسنامه شماره اول ( 4 شنبه 7 آبان 1337 ) آمده است: « مجله دو هفتگي وزين . فيلم‌ها و پرده ها. صاحب امتياز: جواد عظيمي. مدير: عطاا…زاهد. تحت نظر: علي عباسي. باهمكاري: فريدون همايونژاد .جاي اداره: خيابان منوچهري، خيابان ارباب جمشيد، عمارت ارباب رستم جنب دفتر يوميه وزين. تلفن: 36333. پذيرايي روز هاي شنبه از ساعت 5 تا 7 بعد از ظهر. سال اول شماره اول. تكشماره 4 ريال. 4 شنبه 7 آبان 1337».

اين نكات نيز از رادنيا است: 1. بيست و هشت صفحه بوده است.2. شماره دوم ، سال اول در تاريخ 30 آبان 1337 منتشر شده است . 3. در شماره چهار اين تغييرات در شناسنامه ديده شده است : « مجله هنري فيلم‌ها و پرده ها نشريه ماهانه روزنامه « سياسي » . صاحب امتياز: بيوك صابر. مدير: عطاا… زاهد. زير نظر: هيات تحريريه، سال اول شماره چهارم، شنبه 15 اسفند، 27 صفحه، 4 ريال ». آخرين شماره فيلم‌ها و پرده ها شماره چهار است.

ت: شرح حميد شعاعي: « در آبان ماه سال [ 1337] فيلم‌ها و پرده‌ها بضميمه روزنامه وزين بصاحب امتيازي جواد عظيمي و مديري عطاء الله زاهد و تحت نظر علي عباسي و همكاري فريدون همايون نژاد منتشر گرديد اما شماره سوم اين مجله بنام فوق العاده مجله ستاره سينما ماهانه بامتياز پايرور گالستيان نشر شد و شماره چهارم بضميمه روزنامه سياسي بصاحب امتيازي بيوك صابر… ».

29

نام نشريه: ماه نو ( سينمايي ) ماه نو ( فيلم )  (1)

 

تاريخ انتشار : 1346

فاصله انتشار: هفته‌نامه، ماهنامه

صاحب امتياز: محمد علي شيرازي

مدير مسئول: –

سر دبير: سيروس قهرماني، تقي مختار

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: 29* 22 ، 23* 32

تعداد صفحات: 38 – 39

تاريخ پايان انتشار: احتمالا 1349-1350

آخرين شماره: ماه نو (فيلم) يك شماره. ماه نو ( سينمايي) نامعلوم.

زبان: فارسي

روش: ‌[ سينمايي، خبري]

قيمت(ريال): 15، 10، 5

آدرس و شماره تلفن : خيابان بهار- صنيع الدوله ، كوچه خوانساري ، شماره 13. تلفن: 756669.

 

      توضيحات:

(1): تمامي مشخصات اين نشريه به غير از قطع و روش از اين  توضيحات احصاء شده است: « ماه نو » نام نشريه‌اي است كه در سال 1330 منتشر مي‌شده است.( شماره اول آن در مهر ماه 1330 منتشر شده است) اين نشريه را كه صاحب امتياز آن محمد علي شيرازي بوده با شماره باز يافت 6803/92 در كتابخانه ملي ديدم. مطالب متنوعي دارد. سردبير آن اسماعيل مزارعي و قيمتش ده ريال بود.صاحب امتياز بعدها، در سال هاي( به نقل از فهرست مجلات موجود در كتابخانه ملي، سال 1344 و به نقل از ديگران و آنچه خود ديدم در سال 1347 ) ابتدا نشريه‌اي با نام «ماه نو سينمايي » منتشر كرده است         ( شماره چهارم آن ( دوره جديد ) در تير ماه 1347 منتشر شده است، اگر به طور مرتب به صورت ماهنامه منتشر شده باشد، اولين شماره آن در فروردين ماه 1347 انتشار يافته است.) سپس نشريه‌اي به نام « ماه نو ( فيلم ) » منتشر مي‌كند كه بنا بر منابع موجود تنها يك شماره از آن منتشر شده است. اين شماره در تاريخ سشنبه سوم دي ماه 1347 انتشار يافته و در باره اكران فيلم قيصر است. ماه نو سينمايي را با شماره باز يافت 6808/ 92 و ماه نو فيلم را با شماره بازيافت 6809/92  ديدم. ماه نو سينمايي همراه با « موزيك ايران براي علاقمندان سينما» صحافي شده است.

لازم به ذكر است كه درفهرست مجلات موجود در كتابخانه آستان قدس رضوي. جلد اول. فروردين 1361.  دو مجله «ماه نو » فهرست شده است. اولي در تاريخ 1330 تاسيس شده و دومي 1340. صاحب امتياز هر دو يك نفر است ( محمد علي شيرازي ) سردبير اولي اسماعيل مزارعي و سر دبيران دومي، بهاءالدين پازارگاد و محمد علي عسگري كامران هستند. اولي ماه‌نامه و دومي هفتگي منتشر شده است. اولي ده ريال و دومي 5 ريال بوده است، روش اولي: « اخلاقي، اجتماعي، عمومي، ديني» بوده و دومي « خبري، هنري، ادبي».

همچنين در فهرست مجلات موجود در كتابخانه ملي ايران با نام: « ماه نو ( فيلم) هفتگي»، اين مشخصات آمده است:« شماره دو سال پانزدهم -26 -1 .سال هجدهم -73 سال نوزدهم.تاريخ: 16 آبان 44 -30 اسفند 1346. دي 47-27 خرداد 1349 »

بر اساس مشخصات بالا نسخه‌هايي از نشريه ماه نو فيلم يا سينمايي در سال 1344 منتشر شده است .

 رادنيا سه دوره براي اين نشريه ذكر كرده است: دوره اول: ماه نو سينمايي در سال 1346 با امتياز محمد علي شيرازي و مديريت و سردبيري سيروس قهرماني منتشر شده است. چهارمين شماره آن در تير ماه 1347 انتشار يافته است.

دوره دوم: شماره اول اين دوره با عنوان: مجله هفتگي « ماه نو ( فيلم ) در تاريخ سه شنبه سوم دي ماه 1347 منتشر شده است ، در شناسنامه اين شماره آمده است:« مجله هفتگي ماه نو ، علمي، ادبي، فني، هنري. دارنده امتياز و مدير: محمد علي شيرازي. زير نظر: تقي مختار. شماره اول (دوره جديد) سال هجدهم، سشنبه سوم دي ماه 1347 . نشاني موقت: خيابان بهار- صنيع الدوله ، كوچه خوانساري ، شماره 13». در شماره 12 نام توفيق ممتاز ده عنوان مدير داخلي درج شده است. اين دوره حدوداً سه سال طول كشيده است: از سوم دي ماه 1347 تا 27 ارديبهشت 1349. در اين دوره 73 شماره منتشر شده است. [ نگارنده نيز اين شماره را ديده است. مشخصات كاملاً درست است فقط شماره تلفن ذكر نشده است:« 756669 »] دوره سوم: اولين شماره‌اين دوره با عنوان: « مجله هفتگي ماه نو براي همه » در تاريخ چهارشنبه پانزدهم مهر 1349، با قيمت 5 ريال ، منتشر شده است. در شناسنامه اين شماره نيز صاحب امتياز محمد علي شيرازي است.

٭ سيد فريد در باره اين نشريه نوشته است: « دوره جديد ماه نو ( فيلم ) در اين سال [ 1346] با امتياز محمد علي شيرازي و مديريت و سر دبيري سيروس قهرماني منتشر شد كه پس از چندي، تقي مختار سردبيري آن را به عهده گرفت و فاصله انتشار آن هفتگي شد» ( صفحه 49-50 ) سيد فريد همچنين نوشته است: « در آبان ماه 1330 ماهنامه ماه نو ( فيلم ) به مديريت محمد علي شيرازي و زير نظر سيروس قهرماني و سردبيري اسماعيل مزارعي انتشار يافت » ( همان ). به نظر مي‌رسد اين اطلاعات با توجه به مشاهدات نگارنده و نكاتي كه رادنيا آورده است، صحيح نباشد. 

30

نام نشريه: مد و سينما  (1)

 

تاريخ انتشار : 1348

فاصله انتشار: هفته‌نامه

صاحب امتياز: هاشم بديع زاده (2)

مدير مسئول: (3)

سر دبير: (4)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: 34*24

تعداد صفحات: 39

تاريخ پايان انتشار: نامعلوم (5)

آخرين شماره: نامعلوم  (6)

زبان: فارسي

روش: [سينمايي، خبري، مدلباس)

قيمت(ريال): 10

آدرس و شماره تلفن : « محل اداره: شاهرضا خيابان ارديبهشت شماره 29 . تلفن: 67660.

      توضيحات:

(1): روي جلد شماره اول نوشته شده است:« مجله هفتگي شفا براي دوستداران مد و سينما. دوره جديد، شماره اول، خرداد 1348. 10 ريال ».

(2): با امتياز مجله هفتگي شفا منتشر شده است

(3): مدير مسئول و سردبير معرفي نشده اند. آمده است:« زير نظر: شوراي نويسندگان.»

(4): همان.

(5): در كتابخانه ملي ايران فقط شماره اول موجود بود. بنا براين نمي‌توان تاريخ پايان انتشار و آخرين شماره را مشخص كرد.

(6): همان.

ملاحظات:

٭ در شناسنامه شماره اول (ص 31 ) اين مشخصات درج شده است:« صاحب امتياز: دكتر هاشم بديع زاده. زير نظر شوراي نويسندگان. دوره جديد، شماره اول.محل اداره: شاهرضا خيابان ارديبهشت شماره 29 . تلفن: 67660».

٭ اين نشريه كه تنها يك شماره از آن در كتابخانه ملي ايران موجود است، با شماره باز يافت: 926808 آرشيو شده است. قابل ذكر است كه اين شماره  با چند نشريه سينمايي ديگر در يك مجلد صحافي شده است.

٭ اين اطلاعات را نيز اكبر محمد آبادي داده است: « همكاران مجله: دكتر رهياب- شاهدخت شاهيد- ح.م. مازيار-فريده الف-هوشنگ زر افشان(عكاس)». (گزارش فيلم، صفحه  88 ) .

 

31

نام نشريه: مرد مبارز براي علاقمندان فيلم و سينما ( مرد مبارز سينمايي) (1)

 

تاريخ انتشار : 1347

فاصله انتشار: ـ

صاحب امتياز:خليل اسعد رزم آرا 

مدير مسئول: ـ

سر دبير: سيروس قهرماني

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  (1)

تعداد صفحات: ـ

تاريخ پايان انتشار: 1346

آخرين شماره: ـ

زبان: فارسي

روش: [سينمايي ، خبري ]

قيمت(ريال): ـ

آدرس و شماره تلفن:  (1 )

 

   توضيحات :

(1): مرد مباز سينمايي نيز ازجمله نشرياتي بود كه آن را نيافتم. نسخه‌هايي كه من ديدم سينمايي نبود. قطع آن روزنامه‌اي و داراي اين مشخصات بود: صاحب امتياز و مدير مسئول: خليل اسعد رزم آرا. اداره: تهران خيابان منوچهري كوچه مهر. [تلفن] دفتر: 303060 – مدير:338400 . منزل مدير:851616 .  اطلاعات حاضر از منابع زير است.

الف: سيد فريد نوشته است : « خليل اسد رزم آرا در سال 1346 نيز يك نشريه سينمايي با نام مرد مبارز براي علاقمندان فيلم و سينما منتشر كرد كه تداومي نيافت […] اولين شماره‌اين نشريه سينمايي در سال 1346 منتشر شد و خليل اسعد رزم آرا صاحب امتياز آن بود [ وي اين نشريه را ] با امتياز « مرد مبارز » منتشر ساخت » .

ب: رادنيا نوشته است: « اين نشريه كه مطالب آن بسيار كم مايه و سطحي بود چند شماره [ ؟ ] بيشتر دوام نمي آورد ».

پ: رضا خسروي نوشته است:« مرد مبارز سينمايي […] از ديگر نشريات سينمايي دهه چهل بود كه به سردبيري سيروس قهرماني انتشار يافت» ( گزارش فيلم، صفحه 88 ).

ت: اين توضيح كوتاه را نيز حميد شعاعي داده است:« مرد مبارز هفتگي بصاحب امتيازي خليل اسعد رزم‌آرا با همكاري رضا شمشاديان – حسن مرتضوي مجله‌اي بود كه چند شماره در سال 1340 منتشر نمود كه فيلم‌هاي ايراني را معرفي و در باره آنها صحبت مي‌نمود».

32

نام نشريه: مسلك و جهان سينما

 

تاريخ انتشار : چهاردهم اسفند 1337

 فاصله انتشار: هفته‌نامه

صاحب امتياز: ابوالفضل ساغر يغمايي

مدير مسئول: ابوالفضل ساغر يغمايي

سر دبير: (1)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: 5/27* 5/20

تعداد صفحات: 26

تاريخ پايان انتشار: 1338 (2)

آخرين شماره: 12   (3)

زبان: فارسي

روش: [  سينمايي ، خبري ]

قيمت(ريال): 5

آدرس: « محل اداره: خيابان سعدي – پاساژ سعدي طبقه آخر»

توضيحات:

(1): سردبير معرفي نشده است . آمده است:« « زير نظر علي مرتضوي».

(2): بر اساس توضيحاتي كه در نشريه فرهنگ و سينما صفحه 33 آمده است:« در پايان سال 1337 در چهارم اسفند، نشريه ” مسلك و جهان سينما” چاپ شد كه 12 شماره منتشر كرد» اين تاريخ درج شده است.

(3): آخرين شماره نيز بر اساس توضيح ياد شده درج شده است.

ملاحظات:

الف: اين نشريه شماره‌اي دارد كه بر روي جلد آن اين عنوان ديده مي‌شود : «نشريه هفتگي مسلك. در عالم هنر چه مي گذرد». در صفحه شناسنامه آن اين مشخصات ديده مي‌شود: « نشريه هفتگي مسلك . صاحب امتياز : ابوالفضل ساغر يغمايي، زير نظر : شوراي نويسندگان. محل اداره: خيابان سعدي – پاساژ سعدي طبقه آخر، شماره 6 .  تكشماره 5 ريال ». در بخش شناسنامه اين نشريه «سال اول شماره اول » آمده است :« مسلك و جهان سينما. نشريه هنري ضميمه مسلك .صاحب امتياز: ابوالفضل ساغر يغمايي. زير نظر: علي مرتضوي. محل اداره: خيابان سعدي- پاساژ سعدي. سال اول- شماره اول دوشنبه 14  اسفند ماه 1337 [ به اشتباه 1335 نوشته شده است. در شماره بعدي 1337 درج شده كه درست است]تكشماره 5 ريال ».

ب: مشخصات «مسلك و جهان سينما » در فهرست به اين شرح است: « شماره 1-11 سال اول – تاريخ: 4 اسفند 37- 38 ارديبهشت 1338. نشاني: خيابان سعدي – پاساژ سعدي».

پ: سيدفريد نوشته است: « جهان سينما (مسلك و جهان سينما) نيز با امتياز نشريه هفتگي ، اجتماعي مسلك (صاحب امتياز: ابوالفضل ساغر يغمايي) و سردبيري علي مرتضوي در چهارم اسفند ماه 1337 به قطع 21*27 و در 26 صفحه منتشر شد» (رسانه : صفحه 49).

ت: فريدون جيراني نوشته است:« مسلك و جهان سينما ( هفته‌نامه هنري ، سينمايي-  ضميمه نشريه مسلك )، صاحب امتياز: ابوالفضل ساغر يغمايي، زير نظر علي مرتضوي، اولين شماره: 14 اسفند ماه 1337 ». (گزارش فيلم، صفحه 85 ).

ث: در باره جهان سينما حميد شعاعي نوشته است: مجله‌اي بود كه بضميمه مسلك با امتياز ابوالفضل ساغر يغمائي و زير نظر علي مرتضوي به طور هفتگي در سال [ 1337] نشر مي‌يافت. اين مجله عمده مطالب خود را در باره سينماي ايران منتشر مي‌كرد».

33

نام نشريه: موزيك ايران ( جهان سينما )

(موزيك ايران براي علاقمندان جهان سينما)

 

تاريخ انتشار: 1347

فاصله انتشار: ماهانه

صاحب امتياز: بهمن هيربد

مدير مسئول: (1)

سر دبير:  (2)

ناشر: صاحب امتياز 

محل انتشار: تهران

قطع: 24* 34

تعداد صفحات: 34 ، 38

تاريخ پايان انتشار: (3)

آخرين شماره: (4)

زبان: فارسي

روش: [ سينمايي ، خبري ]

قيمت(ريال): 10، 15، 20

آدرس و شماره تلفن :

 1. خيابان شاه، چهار راه پيروز، اول خيابان بهزاد، روبروي دبستان سرنوشت، پلاك 10 . تلفن : 42929.
 2. خيابان ايرانشهر، جنب شهرداري پايتخت، شماره 162 .

توضيحات:

(1): صاحب امتياز معرفي نشده است . آمده است: « زير نظر عطا ا…آذر تيموري».

(2): در شماره‌هايي كه ديدم نام سردبير درج نشده بود. همان. 

(3): در «فهرست» امده است: « شماره: 147- 150 . 1- 18 دوره جديد. تاريخ: دي- اسفند 1347 / مهر 49 – آبان 1351» بر اساس اين اطلاعات  آخرين شماره موجود در كتابخانه ملي ايران  مربوط به آبان 1351 است . اما با اين سند نمي‌توان تاريخ پايان انتشار و آخرين شماره را مشخص كرد.

(4): همان.

ملاحظات:

الف: در شماره سوم از دوره جديد صفحه آخر ( ص 35 ) آمده است :« ماهنامه موزيك ايران. صاحب امتياز: بهمن هيربد. زيرنظر: عطاء ا…آذر تيموري. تلفن: 42929. دوره جديد، شماره 3. شماره مسلسل 149. بهمن ماه1347. نشاني دفتر مجله: خيابان شاه، چهارراه پيروز، خيابان بهزاد، پلاك 10 طبقه دوم. » شماره‌ياد شده همراه با مجله « ماه نو سينمايي » با شماره بازيافت 6808/92 صحافي شده بود. همراه با اين نشريه و با شماره بازيافت ياد شده نشريه « شفا براي دوستداران مد و سينما » نير صحافي شده است. شماره‌هاي دوم و سوم به ترتيب در دي ماه و بهمن ماه 1347 منتشر شده است. اگر اين ترتيب رعايت شده باشد اولين شماره در آذر ماه 1357  انتشار يافته است .

٭ سيد فريد نوشته است: « دوره جديد موزيك ايران ( جهان سينما ) نيز كه در اين سالها [ ؟ ] با روش هنري منتشر مي‌شد و نظري هم به دنياي سينما داشت، به مديريت بهمن هيربد و زير نظر عطاء آذر تيموري از مهر ماه 1349 ماهانه منتشر شد». ( رسانه، ص 50 ).

34

نام نشريه: مولن روژ

 

تاريخ انتشار: فروردين 1339

فاصله انتشا: سالنامه

صاحب امتياز: استوديو فيلمسازي مولن روژ

مدير مسئول: (1)

سر دبير: (2)

ناشر: صاحب امتياز  (3)

محل انتشار: تهران

قطع: 5/20*5/27

تعداد صفحات: 18 

تاريخ پايان انتشار: 1344 (4)

آخرين شماره: 5  (5)

زبان: فارسي

روش: [ سينمايي ، خبري، تبليغاتي ]  (6)

قيمت(ريال): (7)

آدرس و شماره تلفن: (8)

 

      توضيحات:

(1): فاقد نام مدير مسئول است. نگاه كنيد به توضيح ت.

(2): نگاه كنيد به توضيح ت.

(3): همان.

(4): همان.

(5): همان.

(6): فقط آگهي و پوستر فيلم‌هاي خارجي خصوصا آمريكايي به چاپ رسيده است.

(7): در شماره‌اي كه ديدم قيمت درج نشده بود .

(8): شماره‌اي كه ديدم بدون درج نشاني است.

الف: اين نشريه را با شماره بازيافت: 27034 در كتابخانه ملي ايران ديدم.

ب: شماره‌اي كه من ديدم داراي مشخصات زير بود:

 بر روي جلدش عنوان «مولن روژ» برجسته و بزرگ ديده مي‌شود. زير آن نوشته شده: « فصل سينمايي خود را آغاز مي‌كند » ورق كه مي‌زني تبليغ فيلم مردي كه والانس را كشت را مي‌بيني ( صفحه پشتي روي جلد ) در صفحه بعد يادداشتي با عنوان: «چند كلمه درباره شركت مولن روژ » ديده مي‌شود. وزير آن در قالب يك مهر به رنگ آبي نوشته شده است: «چهارمين نشريه مولن روژ. فصل نامه سينمايي 1342- 1343.»

در باقي صفحات كه گلاسه است. تبليغات فيلم‌هاي گوناگون آن دوران ديده مي‌شود. پشت جلد زير عنوان مولن روژ نوشته شده است: «قوي‌تر و عظيم تر از هميشه». بدين ترتيب هيچ گونه اطلاعات شناسنامه‌اي در نشريه ديده نشد.

 پ: سيد فريد نوشته است: « از فروردين 1339 به مدت پنج سال، سالنامه اي به نام مولن روژ منتشر شد كه بيشتر مطالب آن تبليغ فيلم‌هاي وارداتي بود » ( رسانه، صفحه  49) .

ت: مسعود مهرابي درتاريخ سينماي ايران نوشته است: « از فروردين ماه سال 1339 به مدت پنج سال، سالنامه اي به نام    «مولن روژ» توسط برادران اخوان ( مصطفي و مرتضي ) كه نمايندگان كمپانيهاي بزرگ آمريكايي بودند منتشر شد كه پنج سال و در واقع 5 شماره بيشتر دوام نياورد» ( چاپ ششم، ص 552 ).

ث: شعاعي نوشته است: « نشريه سينما‌هاي مولن روژ بنام « مولن روژ» با قطع بزرگ و گراور‌هاي رنگي فقط براي آثاري كه در سينما‌هاي مولن روژ نمايش داده مي‌شد منتشر گرديد. اين نشريه تا فصل سينمايي 1347-  1346   چهار نشريه با همين مشخصات منتشر نمود. شماره آخر را كاظم اسماعيلي تهيه و تنظيم كرده بود».

 

35

نام نشريه: نمايش (1)

 

تاريخ انتشار : 1317

فاصله انتشار: ـ

صاحب امتياز: اسحاق زنجاني

مدير مسئول: ـ

سر دبير: ـ

ناشر: ـ

محل انتشار: تهران

قطع:  ـ

تعداد صفحات: ـ

تاريخ پايان انتشار: ـ

آخرين شماره: ـ

زبان: فارسي

روش: ـ

قيمت(ريال): ـ

    توضيحات :

(1): اين نشريه را نيافتم. لاز به ذكر است كه به همين نام ( نمايش ) نشريه‌اي در سال 1335 منتشر شده است كه صاحب امتياز آن حسن شيرواني است . اطلاعات موجود را از منابع زير اخذ كرده‌ام.

 ٭ طبق كتاب فهرست نشريات موجود در كتابخانه ملي از شماره 1 تا 10 ( آذر 35 تا اردي‌بهشت 37 ) در كتابخانه ملي موجود است.

الف: سيد فريد نوشته است: « دومين نشريه ادواري سينمايي درايران نيز با نام نمايش به مديريت اسحاق زنجاني در سال 1317 منتشر شده است كه حتي يك نسخه از شماره‌هاي ان در كتابخانه هاي معتبر موجود نيست تا بتوانيم اطلاعات بيشتري پيرامون اين نشريه ارايه دهيم » ( صفحه 47)

ب: مهرابي اين نشريه را اولين مجله سينمايي ايران دانسته است: « سال 1317 نخستين نشريه سينمايي ايران به نام « نمايش » به همت « اسحاق زنجاني » انتشار مي‌يابد» ( صفحه 537 ) وي در پاورقي همين صفحه نوشته است كه در هيچ يك از كتابخانه هاي معتبر كشور نسخه‌اي از آن را نيافته است: « كتابخانه ملي، مركزي دانشگاه تهران بخش نشريات ادواري و نزد كساني كه آرشيو مجلات سينمايي دارند ، نمونه‌اي از اين مجله را نيافتم ». در ادامه مطلب بالا نوشته است: « مي گويند اين نشريه بواسطه اي عدم استقبال بيش از سه شماره دوام نياورد و تعطيل شد ».

ج): مرحوم حميد شعاعي اين نشريه را « اولين  نشريه مستقل سينمايي» دانسته است. و نوشته است: « اين مجله دوران كوتاهي داشت و بيش از سه شماره دوام نياورد».

36

نام نشريه: نمايش (1)

 

تاريخ انتشار : اول آذر ماه 1335

فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: اداره كل هنرهاي زيبا

مدير مسئول: حسن شيرواني

سر دبير: (2)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  21 * 28

تعداد صفحات: 38

تاريخ پايان انتشار: نامعلوم

آخرين شماره: نامعلوم

زبان: فارسي

روش: [ هنري، تحليلي]

قيمت(ريال): 10 ريال

آدرس و شماره تلفن : خيابان كمال الملك اداره كل هنرهاي زيباي كشور»

توضيحات:

(1): با اين نام( نمايش) نشريه ديگري در قطع 21*24 ديدم كه در شناسنامه آن آمده بود: « دوره دوم ، شماره‌يكم پاييز 1338 خورشيدي ، مدير مسئول : دكتر مهدي فروغ ، سر دبير : پرويز سلطاني ، نشاني : اداره هنرهاي دراماتيك ، خيابان شاه آباد ، تلفن : 38633 » تمام مطالب اين نشريه مربوط به تئاتر است . نشريه نمايش را با شماره بازيافت : 20033/92  كتابخانه ملي ايران ديدم. در اين نشريه (شماره اول آذر ماه 1335 ) مطالب سينمايي هم پاي مطالب مربوط به تئاتر ديده مي‌شود. به همين دليل  آن را در زمره نشريات سينمايي قرار دادم هر چند شهرت اين نشريه مربوط به مطالبي است كه در باره تئاتر منتشر كرده است.

(2): سردبير معرفي نشده است.

الف: شعاعي نوشته است: اول آذر ماه [ 1335] اولين شماره مجله نمايش از انتشارات اداره كل هنر‌هاي زيبا به مديريت حسن شيرواني منتشر شد […] اين مجله عمده مطالب خود را به تئاتر اختصاص داده بود ولي قسمت آخر اختصاص به مطالب سينمايي داشت. دوره اول در هشت شماره تا شهريور [ 1336] ادامه داشت. دوره دوم اين مجله كه از بهمن ماه [ 1336] شروع مي‌شود  بيشتر از دو شماره طول نمي‌كشد و آخرين شماره‌اين دوره هم در ارديبهشت [ 1337] منتشر مي‌گردد».

 ملاحظات:

٭ در شناسنامه شماره اول آمده است :

« نمايش. شماره اول. آذر ماه 1335. از انتشارات اداره كل هنرهاي زيبا . مدير : حسن شيرواني . نشاني : خيابان كمال الملك اداره كل هنرهاي زيباي كشور» برخي از عناوين بدين شرح است :« هنر پيشه خوب كيست؟،كارگرداني سينما، فيلم مستند، شرق بهشت، درب خروجي (نمايشنامه)، كلوپ سينما ( پيدايش كلوپ سينما در ايران )». در شماره دوم ( دي ماه 1335) نيز مطالب سينمايي به چشم ميخورد. از جمله: سناريو نويسي، بت ديويس، تائتر و سينما و… .

37

نام نشريه: ويژه سينما و تئاتر

 

تاريخ انتشار : 1351

فاصله انتشار: ماه نامه

صاحب امتياز: (1)

مدير مسئول: (2)

سر دبير: (3)

ناشر: انتشارات بابك (4)

محل انتشار: تهران

قطع:  16*23

تعداد صفحات: 197 ، 161 ، 180، 183 ، 331 ( شماره‌هاي 2 و 3 در يك مجلد)

تاريخ پايان انتشار: اسفند ماه 1352

آخرين شماره: 6    (5)

زبان: فارسي 

روش: [سينمايي ، تحليلي ]

قيمت(ريال): 70 ، 105،  110 ، ( شماره‌هاي 2 و 3 يك مجلد  )120 ، ( شماره‌هاي 5 و 6  يك مجلد) 500

آدرس و شماره تلفن : (6)

 توضيحات :

(1): با عنوان صاحب امتياز، مدير مسئول و سردبير فردي معرفي نشده ، آمده است: « به همت : بهمن مقصودلو»

(2): همان.

(3): همان.

(4):  ميدان 24 اسفند[( ميدان انقلاب)] ، بازار ايران طبقه سوم.

(5): رضا خسروي نوشته است: « ويژه سينما تئاتر … در آبان ماه 1351 به بازار آمد… هفت شماره ( تا اسفند ماه 1352) دوام آورد.» ( گزارش فيلم، صفحه 84 ). اين در حالي است كه شماره اسفند ماه 1352 در كتابخانه ملي ايران 6  است. در ساير منابع ديگر نيز شش شماره ذكر شده است.شماره‌هاي 2 و 3 در يك مجلد به چاپ رسيده است. «دفتر اول سينما، دفتر دوم تئاتر». تاريخ انتشار اين شماره ها دي ماه 1351 است. شماره اول بدون درج تاريخ است. شماره‌هاي 5 و 6 نيز در يك مجلد به چاپ رسيده است.

(6): آدرس دفتر نشريه درج نشده است. اما آدرس ناشر در رديف 4  آمده است.

ملاحظات:

الف: شماره  4 (تيرماه 52)، مجلد ديگري بدون درج شماره در تاريخ دي ماه 1352و شماره 6  ( اسفندماه 1352) در كتابخانه ملي ايران با شماره بازيافت: 36548 موجود است. بر روي جلد دي ماه 1352  به جاي «ويژه سينما و تئاتر» نوشته شده: «در باره سينما و تئاتر ». شش شماره‌اين نشريه در كتابخانه دفتر مطالعات و توسعه رسانه ها نيز موجود است.

ب: شماره 6 ويژه نقد فيلم در ايران است . در مشخصات آن هم آمده است: « كتاب نقد فيلم در ايران. به همت بهمن مقصودلو. چاپ اول. اسفند 1352 . چاپ : خوشه. تيراژ : 2200 .نقل مطالب اين كتاب با ذكر ماخذ آزاد است .»

پ: سيد فريد نوشته است: انتشارات بابك نيز ويژه سينما و تئاتر را زير نظر بهمن مقصودلو در تهران در آبان ماه سال 1351 انتشار داد. از اين گاهنامه تا اسفند ماه 1352، جمعاً شش شماره منتشر شد» ( رسانه،  صفحه 50 ).

38

نام نشريه: هنر و سينما ( بارو )

تاريخ انتشار : 1340

فاصله انتشار: هفته‌نامه، دوهفته‌نامه 

صاحب امتياز: هوشنگ كاووسي

مدير مسئول: هوشنگ كاووسي

سر دبير: هوشنگ كاووسي، ع. نوروزي، پرويز نوري، احمد شاملو ، يدا… رويايي، محمود عنايت . (1)

ناشر: صاحب امتياز  (2)

محل انتشار: تهران

قطع:  24* 35  (3) 

تعداد صفحات: 18  (4)

تاريخ پايان انتشار: 1345

آخرين شماره: 88

زبان: فارسي

روش: هنري، علمي، فني [ سينمايي]

قيمت(ريال):  10 ، 15 ، 20

آدرس و شماره تلفن : لاله زارنو، كوچه ياسمي، شماره 21. تلفن: 31649

 

   توضيحات :

(1): نگاه كنيد به توضيح ج.

(2): همان.

(3): قطع مربوط به دو شماره آخر است. نگاه كنيد به توضيح ج.

(4): شماره صفحات مربوط به دو شماره آخر است.

ملاحظات:

 الف: برروي جلد دو شماره آخر اين نشريه در لوگويي جداگانه نوشته شده است: «نشريه موسسه فرهنگي هنري بارو»روي جلد نوشته شده است: « زير نظر احمد شاملو و يدا… رويايي». اين دو شماره با شماره بازيافت 36590 در كتابخانه ملي ايران آرشيو شده است.

ب: سيد فريد نوشته است: « در نوروز 1340 ، هوشنگ كاووسي مجله‌اي با نام هنر و سينما [ هفته‌نامه انتقاد فيلم ] منتشر كرد كه با چند وقفه تا سال 1345 تداوم داشت ( پيش شماره‌اين نشريه در پائيز 1339 منتشر شد )» . قلاب از منبع است .

پ: در شناسنامه اولين شماره آمده است:

« هنر و سينما. هنري، علمي، فني. صاحب امتياز: ه. كاووسي. مدير و سردبير: دكتر هوشنگ كاووسي. مدير داخلي: منوچهر اطميناني. نشاني: لاله زارنو، كوچه ياسمي، شماره 21. تلفن: 31649 [ …]، بهاي اشتراك: سه ماهه: 170 ريال. شش ماهه : 240 ريال. يكساله: 700 ريال. بهاي اشتراك براي خارج از ايران با پست زميني: 15 دلار درسال است. بهاي اين شماره استثناً 20 ريال است » .

ت: در شناسنامه شماره 57 آمده است: « مدير: حسن قريشي. صاحب امتياز: ه. كاوسي. مدير داخلي: منوچهر اطميناني. زير نظر: ع. نوروزي. 5 شنبه 11 مهرماه. شماره 57. تك شماره 10 ريال. روي جلد: كلوديا كارديناله ».

ث: در پايان‌نامه دوره‌هاي  اين نشريه شرح داده شده است:

 1. دوره اول هنر و سينما به طور مداوم تا خرداد سال 1342 ( شماره 56 ) منتشر شده است. از اين شماره تعطيل مي‌شود.
 2. دوره دوم در شهريور 42 مجدداً منتشر شده و تا اوايل سال 43 دوام مي آورد .
 3. سومين دوره در ده شماره و قطع روزنامه اي منتشر شده است . 20 دي 1343 .
 4. در شناسنامه[ شماره اول از دوره سوم ] آمده است ( صفحه 8 ): هنر و سينما« هفته‌نامه انتقاد فيلم » صاحب امتياز: ه . كاووسي. زير نظر: پرويز نوري و شوراي نويسندگان، مدير داخلي: پاشاشاهنده، « براي مبارزه با آسان پسندي در سينما ».
 5. دوره سوم در نوروز 1344 پايان گرفته است .
 6. دوره چهارم و پنجم، هشت شماره است . يك دوره 6 شماره‌اي كه اواسط سال 44 منتشر شد و دوره آخر كه دو شماره است و در سال 45 توسط احمد شاملو و يدا… رويايي منتشر مي‌شود . با انتشار دو شماره اخير نشر هنر و سينما نيز به پايان رسيده است.

ج: محمد آبادي نيز در باره اين نشريه و دوره‌هاي آن توضيح داده است:

« در سال 39 دكتر كاووسي امتياز مجله را تجديد كرد [ چرا كه او امتياز را چند سال قبل از انتشار گرفته بود ] و اولين پيش شماره‌اين نشريه را همزمان با دومين جشنواره سينمايي سينه كلوپ ( با همكاري شركت آشنا ) در سينما نياگارا ، در پائيز سال 39 منتشر كرد كه آرم جشنواره سينه كلوپ بر روي جلد آن بود چرا كه آن زمان اين مجله با سرمايه سينه كلوپ منتشر مي‌شد و تقريباً بولتن داخلي آن بود [ …] پيش شماره‌هاي هنر و سينما درابتدا با قيمت 15 ريال [ … ]و بعد نخستين شماره [ … ] در فروردين 1340 و با قيمت 20 ريال انتشار يافت [ … ] اين مجله در طول زمان فعاليتش چندين سردبير و دوره هاي انتشاراتي گوناگون به خود ديد [ … ] در اولين دوره [ … ] كه دكتر كاووسي شخصاً سردبيري مجله را به عهده داشت ، جمعاً 57 شماره از مجله منتشر شده و اين دوره تا شماره 57 ( 5 شنبه 11مهر 42 ) ادامه يافت در اين دوره شماره‌هاي هفتم ( 25 خرداد 40 ) و هشتم ( 8 تير 40 ) به سردبيري دكتر محمود عنايت و شماره 57 زير نظر ع. نوروزي انتشار يافت. از شماره پنجم ( 26 اردي‌بهشت 40) تا شماره نهم سال سوم ( مسلسل 53 )، 6 تير ماه 42، مجله به صورت دو هفتگي انتشار پيداكرد [ … ] هنر و سينما جمعاً 5 دوره انتشاراتي داشت. دوره دوم از بهمن ماه 42 ( پياپي 58 ) آغاز گرديد و بعد از 6 شماره متوقف شد. شماره اول دوره سوم ( پياپي 64 ) در 4 شهريور 1343 به بازار آمد [ … ] دوره چهارم با سبك جديد و به مديريت علي شاندرمني از 9 تيرماه 44 شروع و بعد از 6 شماره تعطيل شد. بعدها در سال 45 دو شماره مجله تحت امتياز دكتر كاووسي و زير نظ احمد شاملو و يدا… رويايي و با عنوان نشريه موسسه فرهنگي هنري بارو انتشار يافت با انتشار اين دو مجله كاووسي ترجيح داد مجله را تعطيل كند »  (گزارش فيلم، صفحه 87).

چ: توضيحات حميد شعاعي: « اولين شماره هنر و سينما كه صاحب امتياز آن هـ . كاوسي بود، فروردين [1340] در هشتاد صفحه نشر يافت. گو اين كه هنر و سينما مجله هفتگي بود اما بطور مرتب منتشر نمي‌گرديد. بطوري كه از نام اين مجله هم پيداست اين نشريه تمام مطالب خود را بسينما اختصاص نداده بود بلكه صفحاتي چند از اين مجله [ به مد] و جهان ادبيات و شعر نو و موسيقي اختصاص داشت [ …] پس از انتشار در حدود بيست شماره هنر و سينما توسط سازمان چاپ و انتشارات كيهان نشر يافت و شماره سي ام آن به بهانه انتشار تصاوير خلاف عفت عمومي توقيف شد و مدت يكماه و نيم در توقيف ماند و بالاخره اولين شماره پس از توقيف در اواخر شهريور ماه چهل و يك انتشار يافت».

39

نام نشريه: هوليوود

 

تاريخ انتشار : تير 1322

فاصله انتشار: هفته‌نامه

صاحب امتياز: ج، جهان

مدير مسئول: (1)

سر دبير: (2)

ناشر: كانون آگهي آذر  (3)

محل انتشار: تهران

قطع:  20 * 28 

تعداد صفحات: 14، 19 (4)

تاريخ پايان انتشار: 1322

آخرين شماره: 33

زبان: فارسي

روش: [ سينمايي ، خبري]

قيمت(ريال): 5 ، 10 ، 15   (5)

آدرس و شماره تلفن: لاله زار، پاساژ ايران اطاق 17- 18. تلفن: 5240

 

      توضيحات:

(1): مدير مسئول معرفي نشده است. نگاه كنيد به توضيح ج بند 2 و 3 .

(2): سردبير معرفي نشده است. همان. 

(3): نگاه كنيد به توضيح ج بند 10 و 11.

(4): نگاه كنيد به توضيح ج بند 6 .

(5): نگاه كنيد به توضيح ب. و ج بند 6 .

الف: 1.  اين نشريه را با شماره بازيافت: 20282/92 در كتابخانه ملي ايران  ديدم. در شماره 16 ( 1323) روي جلد نوشته شده: «بها در تمام كشور 5 ريال.». 2.  پشت جلد شماره 2 نوشته شده است: «شهريور 1322 ».3.  يك شماره ديدم كه  در پايين قسمت راست روي جلد نوشته شده بود: چاپخانه بانك ملي ايران. گويا اين شماره اولين شماره هوليوود است.

 1. روي جلد شماره 2 درست وسط در بالا نوشته شده: نگارنده: ا.معز .5. در همين شماره صفحه 14 نوشته شده است: هوليوود در بنگاه مطبوعاتي  پروين اول لاله زار و شعب بنگاه در تهران و شهرستانها به فروش ميرسد، بهاي هر جلد 15 ريال. 6.  در شناسنامه شماره دوم آمده است: نگارنده: ا. معز. ناشر كانون آگهي آذر. آگهي در سينما ها، لاله زار، پاساژ ايران اطاق 17-18 بهاي 1 هوليود 15 ريال. بهاي 6 هوليود 80 ريال. بهاي 12 هوليود 160 ريال. در خارجه به اضافه مخارج پست تك شماره 15 ريال. خواننده عزيز خيلي به بخشيد ما ناچار هستيم هوليود را 15 ريال بفروشيم والا شما از خواندن آن محروم ميشديد …! ».  7. با اين حال قيمت هوليوود شماره شش ده ريال شده است.
 2. در صفحه شناسنامه هوليود شماره هفدهم آبان آمده است: شماره مخصوص جوانان. صاحب امتياز: ج- جهان [ جعفر جهان]. مدير و نگارنده: ا. معز. مدير داخلي: حميد احمدي. از انتشارات كانون آگهي آذر، آگهي در سينما ها. جاي اداره: لاله زار ، پاساژ ايران، اطاق 17/18 تلفن: 5240. تكفروشي در تمام كشور ده ريال. بهاي آبونمان براي 12 شماره 100 ريال.

بهاي آبونمان براي 6 شماره 55 ريال .در خارجه باضافه مخارج پست ».

ب: «قيمت هر شماره مجله هوليود بين 5 تا 10 ريال در نوسان بود به جز شماره دوازده آن كه به بهاي 30 ريال عرضه شد و گردانندگان مجله در صفحه آخر توضيح دادند: « نفع عايدات اين شماره به نفع آسيب ديدگان گرگان است» ( پايان نامه، صفحه 12 ).

پ: “چهره مطبوعات معاصر، اين مجله را ضميمه روزنامه ايران مصور معرفي كرده است» ( رسانه، صفحه 48 ).

ت: در « مطبوعات ايران از سال 1320 تا 1326 نيز آمده است: « اين مجله از زمستان 1325به بعد منتشر نشده است» (همان)

ث: « در فهرست مجله هاي موجود در كتاخانه ملي ايران، مجله‌اي را با نام جوانان هاليوود معرفي كرده‌اند كه مشخصات همين نشريه را دارد» (همان). گويا شماره هفدهم است كه شرح آن در توضيح الف بند 8 آمده است.

ج: ژاله صفا نوشته است:

 1. 13 سال پس از خاموشي اولين مجله سينمايي ايران [ سينما و نمايشات ] گذشت تا دومي [ هوليوود ] در بحراني‌ترين شرايط تاريخي متولد شد.
 2. امير معز مدير و سر دبير هوليوود در كنار انتشار مجله با ايجاد كانون هوليوود تلاش كرد توليد فيلم در ايران را دوباره راه اندازي كند. اما تلاشش به نتيجه نرسيد و كانون هوليوود براي هميشه تعطيل شد .
 3. عليرضا امير معز كه در مجله از او به عنوان نگارنده ياد مي‌شد در واقع همه كاره مجله بود .
 4. امير معز طي مقاله‌اي كه طي سه شماره پياپي در نشريه جيبي هوليوود … نوشت… [ در اين عبارت اشاره به قطع ديگر هوليوود شده است].
 5. اولين شماره هوليوود در تير ماه 1322 در 20 صفحه منتشر شد.
 6. هوليوود با قيمت ها و صفحات متغيير منتشر [ مي‌شد] .
 7. از شماره 13 تغييرات پياپي هوليوود شروع ميشود كه ظاهراً بعد از چند شماره كار آن را به تعطيلي مي‌‌كشاند .
 8. شماره 15 در نوروز 1323 منتشر شد.
 9. از شماره 17 عنوان: (جهان هنر- سينما – تئاتر ) در كنار اسم مجله خود نمايي مي‌كند.
 10. شماره هجدهم نام بنگاه افشاري را به عنوان ناشر بر خود دارد . [متعلق به حسن افشاري].
 11. شماره 24 در مرداد ماه 1324 منتشر شد. و نامي از بنگاه افشاري در آن ديده نمي‌شود .
 12. بعد از بيست و شش شماره دفتر هوليوود بسته شد. ( گزارش فيلم، صفحه 55-59)

د: مهرابي نوشته است: « سواي دو شماره‌اي كه در قطع كوچك (جيبي) منتشر شد، ( 30 شهريور 1323 و 6 مهر 1323 هر يك به قيمت 5/3 ريال) قطع رحلي داشت. قيمت هر شماره بين 5 تا ده ريال در نوسان بود. به جز شماره دوازده آن كه به قيمت 20 ريال عرضه شد» ( صفحه 539).

هـ : شعاعي در باره هوليود نوشته است: « در هنگامه جنگ دوم جهاني تير ماه سال 1322 مجله‌اي با چاپ ممتاز و گراور‌هاي زيبا بنام هاليوود بضميمه ايران مصور بمديريت امير معز و همكاري احمد ابريشمي- ايرج پزشكزاد- البرت برناردي- جلال نعمت اللهي و چند نفر ديگر منتشر گرديد. اين مجله شماره‌هاي مخصوصي براي هنرپيشگان آمريكايي كه به ايران مسافرت كرده بودند مانند فردريك مارچ، نلسن ادي و ليلي پونز منتشر نمود. هاليوود دو هفتگي بود و پس از مدت كوتاهي تعطيل شد».

كتابمجله‌ها

و

ضمائم

(قبل از انقلاب)

 مقدمه

در اين بخش به ارائه مشخصات چند كتابمجله ( مجلاتي كه به شكل كتاب، بدون اخذ مجوز دولتي، با  هدف انتشار مداوم منتشر مي‌شدند) و نشرياتي كه، طبق بررسي هاي انجام شده، يا نمي‌توانند ذيل نشريات سينمايي تعريف شوند و يا اطلاعات بسيار اندكي در باره آن ها يافته‌ام، مي‌پردازم. به اين نشريات هنگام بر‌رسي نشريات سينمايي قبل از انقلاب بر خوردم. احتمال زيادي دارد كه تعدادشان بيش از تعدادي باشد كه در اين جا فهرست شده است.

 

 

 1. آدينه: سيد فريد نوشته است: « خليل اسعد رزم آرا نيز در سال 1340 مجله‌اي هنري، سينمايي با نام آدينه با امتياز مرد مبارز منتشر كرد. اين مجله ابتدا هفتگي و سپس ماهانه منتشر شد» ( رسانه، صفحه 49 )

توضيحات:

 از اين نشريه نمونه‌اي نيافتم.

 

 1. درجستجوي سينماي بهتر، مباحثي در باب فيلم: ٭

توضيحات:

از اين پس هر جا با اين علامت[٭] روبرو شديد نشانه آن است كه نشريه مورد نظر متعلق به آرشيو شخصي شهروز جوياني است. وي با گشاده دستي و مهرباني تمام علاوه بر در اختيار گذاشتن نشرياتش به نكات با ارزشي نيز اشاره كرد. يك بار ديگر از همكاري و  راهنمايي‌هاي ارزنده‌اش تشكر مي‌كنم.

شامل مجموعه مقالات سينمايي از نويسندگان خارجي است با ترجمه محمد رضا صالح پور. در پشت جلد آن عدد 1 ديده مي‌شود.

مشخصات: مترجم: محمد رضا صالح پور. انتشارات: معلم. چاپ اول 1351. 122 صفحه. 40 ريال.

 

 

3.دفتري در سينما: ٭

توضيحات:

در صفحه آخر اين نشريه آمده است: « نشريه شماره دو انجمن فيلم دانشگاه آريامهر. با آدرس – دانشگاه آريامهر سازمان هنري با ما مكاتبه كنيد. بكوشش: محمود بيگي».

مشخصات: با نظر: حسن سيفي. ناشر: درج نشده. اسفند 1350. 78 صفحه. قيمت: درج نشده.

 

 

 1. رنگين كمان سينما: ٭

توضيحات:

طغرل افشار كه از نويسندگان نقد فيلم در قبل از انقلاب است. با اين عنوان كتاب مانندي به چاپ رسانده كه در بالاي روي جلد آن اين عبارت به چشم مي‌خورد: « در كمان رنگين سينما» در آخرين برگ، افشار توضيح داده است كه در نظر دارد دومين مجموعه سينمايي كمان رنگين را يك ماه پس از اتشار اين شماره منتشر كند. نكته ديگر اين است كه در مشخصات نامي از ناشر برده نشده است، آمده است: چاپ مسعود سعد. در حالي كه به نظر مي‌رسد ناشر خود مولف باشد و نه چاپخانه مسعود سعد.

مشخصات: نويسنده: طغرل افشار. ناشر: چاپ مسعود سعد. فروردين 1333. صفحات: 118، قيمت 25 ريال.(  محل درج قيمت در شماره‌اي كه من ديدم مخدوش شده بود با اين حال به نظر مي‌رسد 30 ريال درج شده باشد. قيمت 25 ريال بهاي پيش فروش شماره‌هاي بعدي است)

 

 

 1. سينما و مردم: ٭

توضيحات:

سينما و مردم در قالب كتاب به چاپ رسيده است. بر اساس توضيحاتي كه آقاي جوياني داد، چه در قبل و چه بعد از انقلاب به دليل مشكلات اخذ مجوز نشر، برخي از نويسندگان تلاش مي‌كردند تا در قالب كتاب هاي چند شماره‌اي ( دنباله دار)، در واقع نشريه به چاپ برسانند.

مشخصات: نويسنده: م- فرخنده. ناشر: انتشارات چاپار( سينمايي 1) . چاپ اول. آبان ماه 1349 . 81 صفحه. 35 ريال.

 

6.شناخت فيلم: ٭

توضيحات:

بر روي جلد درج شده است: « دفتر اول»

مشخصات: با نظر: جهانبخش نورايي و محمد تحويلي. با همكاري : محمد تراب نيا- محمد ابراهيم كريمي. ناشر: درج نشده. اسفند 1352.  48 صفحه. 25 ريال.

 

 

 1. شباهنگ: به اين نشريه سيد فريد قاسمي در شماره پياپي 10 فصلنامه رسانه صفحه 48 اشاره كرده است.:« در سال 1324 مجله‌اي با نام … و نشريه ديگري با نام شباهنگ انتشار يافت كه در كنار مباحث هنري، به ويژه تئاتر، نظري هم به سينما داشتند.» من نيز آن را با شماره بازيافت :03371/92 و 03327/92 در كتابخانه ملي ايران ديدم.

 توضيحات:

  بر روي جلد نوشته شده است: سياسي، ادبي، اجتماعي، سينمايي. اما تا آنجا كه من ديدم مطالب متنوعي دارد و كمتر به سينما پرداخته است.

مشخصات: از شماره 26-27 سال اول شنبه 1 فروردين 1334  تا شماره: 18 شنبه 25 اسفند 1334 تكشماره 5 ريال. صاحب امتياز و مدير: دكتر ذبيح اله صفا. بر روي جلد شماره : شنبه  1  فروردين تاريخ 1323 حك شده است ( شماره 26-25 ) در همين شماره، روي جلد، نام مدير داخلي: محمود پور شالچي درج شده است.  از شماره 2 سال دوم شنبه 12 آبان 1324 بر روي جلد نشريه درست زير عنوان بزرگ نشريه (شباهنگ) كه عرض مجله را پر كرده، آمده است: «مجله، سياسي، ادبي، اجتماعي، سينمايي» از اين پس لوگوي مجله به همين شكل چاپ شده است. از شماره مسلسل هفدهم سال دوم، هجدهم اسفند ماه 1334، زير عنوان مجله ( شباهنگ ) جمله: سياسي، ادبي، اجتماعي، سينمايي، ديده نمي‌شود. ساير مشخصات به شرح زير است:

تاريخ انتشار: 1324، فاصله انتشار: هفته‌نامه، صاحب امتياز: ذبيح اله صفا، مدير مسئول: ذبيح اله صفا مدير داخلي: محمود پور شالچي، ناشر: صاحب امتياز، محل انتشار: تهران، قطع: 5/33*34  ، 5/23*5/33، تعداد صفحات: 16، زبان: فارسي،

روش: [ سياسي، ادبي، اجتماعي، سينمايي ]، قيمت: 5 ريال، آدرس و شماره تلفن: « محل اداره: لاله زار،كوي مهران».

 

8.فصلي در سينما، سينماي زمان: ٭

توضيحات :

با اين عنوان دو جلد را ديدم. گويا اين اولين كتابي است كه داراي سلسله مقالاتي از منابع خارجي است.

مشخصات كتاب اول: ترجمه: پرويز شفا. ناشر: مرواريد. آذر 1352. 173  صفحه. قيمت: 85 ريال.

مشخصات كتاب دوم: همان. ناشر: درج نشده. 1355. 216 صفحه. 250 ريال.( تاريخ نشر مربوط به مشخصات ثبتي كتابخانه ملي است).

 

9 . فصلي در هنر: اين نشريه را به هنگام جستجو هايم در برگه دان كتابخانه ملي ايران  ديدم.

توضيحات :

« فصلي در هنر » نيز از جمله نشرياتي است كه علاوه بر هنرهاي ديگر به سينما نيز پرداخته است.

مشخصات:  اين نشريه كه در قطع 14*7/20 منتشر مي‌شده مشخصات زير را داشته است : « از انتشارات تالار قند ريز . زمستان 1349. خيابان شاهرضا ،خيابان دانشگاه ، شماره‌هاي 20 – تلفن 48552 . شماره ثبت كتابخانه ملي 1316 مورخ 23/12/49. چاپ از سازمان چاپ هنر . بهاء 50 ريال» 152 صفحه .» اين نشريه با شماره بازيافت : 1/1190 در كتابخانه ملي موجود است . دو شماره‌اي كه من ديدم در صفحات داخلي شناسنامه ندارد. مدير مسئول و … مشخص نيست. اطلاعات ياد شده از رو و پشت جلد آن رونوشت شده است.

 

 

10 . هفتمين هنر: اين كتاب را در كتابخانه دفتر مطالعات و توسعه رسانه ها يافتم. درنشريه فرهنگ و سينما (صفحه 34 ) و گزارش فيلم (صفحه 89 )  نيز به اين كتاب اشاره شده است.

توضيحات:

برخي اين كتاب را در گروه نشريات ثبت كرده‌اند. رادنبا توضيح داده است كه هفتمين هنر، شكل و ساختار يك نشريه را ندارد اما از آنجا كه قرار بوده انتشارش ادامه يابد مطالبش همانند مطالب يك نشريه تنظيم شده است. در دو منبع ياد شده نيز بر اين نكته تصريح شده است:« از اين نشريه فقط يك شماره منتشر شده است».

مشخصات: به همت: بهمن مقصود لو. ناشر: كتابخانه طهوري. تير 1356. صفحات: 118، قيمت: (مشخص نبود. از پشت جلد پاك شده بود)

 

11 . هنرپيشگان:  سيد فريد نوشته است: « در سال 1324 نيز مجله‌اي هفتگي با نام هنر پيشگان [ …] اتشار يافت كه در كنار مباحث هنري، به ويژه تئاتر، نظري هم به سينما داشت».

شعاعي نيز در باره اين نشريه نوشته است: « در سال 1324 مجله هنرپيشگان بضميمه روزنامه يزدان بمديريت جعفر منصوريان انتشار يافت. اين مجله بيش از دو شماره دوام نياورد».

توضيحات:

اين نشريه را نيافتم. به نظر مي‌رسد كه در گروه نشريات سينمايي جاي نمي‌گيرد  زيرا مهرابي در باره آن نوشته است: « بعضي به غلط آن را در رديف مجلات سينمايي قلمداد كرده‌اند در صورتي كه اين مجله ( به مديريت جعفر منصوريان ) اختصاص به تئاتر دارد» (صفحه 539 ).

 

 

12 . هنرمندان: سيد فريد به اين نشريه اشاره كرده و در باره آن نوشته است: « هنرمندان نيز نشريه‌اي بود كه با امتياز فضل ا… بايگان و سردبيري صمد نامور چاپ شد». ( رسانه، صفحه 48 ).

حميد شعاعي نوشته است: « فضل الله بايگان هنرمند تئاتر به تشويق و كمك دوستان و شاگردانش در سال 1323 مجله هنرمندان را كه بيش از چند شماره دوام نياورد منتشر كرد».

توضيحات:

مهرابي نوشته است: « از اين نشريه نمونه‌اي در دست نيست»(صفحه 539 ).

در كتاب «تاريخ جرايد و مجلات ايران»، محمد صدر هاشمي، نامي از اين نشريه نيست.

در كتابخانه ملي ايران نيز آن را نيافتم.

 

ضمائم:

 طي بررسي هاي انجام شده در مورد نشريات سينمايي قبل از انقلاب با اطلاعاتي در باره دو نشريه ضميمه رو به رو شدم كه هر دو را سيد فريد ارائه كرده بود، اما نشاني از آن ها نيافتم. همچنين نشريه ديگري (فيلم و زندگي)  را ديدم كه متاسفانه روي جلد آن كنده شده بود. توضيحات هر يك به شرح زير است:

 1. سيد فريد نوشته است: « قبل از نشريه نمايش، روزنامه ايران ( به مديريت زين العابدين رهنما) در سال 1312 شمسي در تهران يك شماره ضميمه سينمايي منتشر كرده است كه اگر اين تكشماره را يك نشريه خاص مسائل سينمايي محسوب نكنيم در حقيقت تا سال 1320 دو نشريه سينمايي در ايران منتشر شده است». ( رسانه، صفحه 48 ).
 2. وي همچنين نوشته است: « در سال 1339 مجله تربيتي، اجتماعي و تحقيقي سپيده فردا كه دانشسراي عالي منتشر مي كرد، ويژه نامه سينمايي انتشار داد» ( رسانه، صفحه 49 ).
 3. 3. «فيلم و زندگي» روي جلد نداشت از روي ساير اطلاعات درج شده مشخص شد كه اين شماره از فيلم و زندگي ويژه نامه است. قطع آن 5/16 * 5/20 و 182 صفحه بود

نشريات سينمايي بعد از انقلاب

1

نام نشريه: باني فيلم

 

تاريخ انتشار : بيست و دوم  تير ماه 1382 (1)

فاصله انتشار: روزنامه

صاحب امتياز: مسعود داوودي

مدير مسئول: مسعود داوودي

سر دبير:   (2)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  50*35

تعداد صفحات : 12 ، 8  (3

تاريخ پايان انتشار : ادامه دارد

آخرين شماره: 390 ، ويژه نوروز 1384

زبان: فارسي

روش: فرهنگي ، خبري ، درزمينه سينما

قيمت(ريال):  1000 ، 1500

آدرس دفتر: خيابان جمهوري بين فروردين و اردي‌بهشت، پلاك 279 .

تلفن: 6488289 – 6488286 – 6487495

فاکس: 6488284

نشانی الکترونيکی:  info@bonniefilm.com

کد پستی:  1314954985

 

      توضيحات :

 (1): اولين پيش شماره‌اين روزنامه سينمايي در تاريخ يكشنبه 22 تير ماه 1382 و دومين پيش شماره در تاريخ دوشنبه 30 تير 1382 به چاپ رسيد. اما اولين شماره‌اي كه توزيع عمومي داشت ( شماره اول ) در تاريخ دوشنبه 7 مهر ماه 1382 منتشر شد.

 (2): سر دبير معرفي نشده است. در شناسنامه آمده است: « زير نظر: شوراي نويسندگان. دبير تحريريه: مير جليل سيد مجيدي».

 (3): به جز پيش شماره‌هاي اول و دوم كه شانزده صفحه بود و  ويژه نامه‌هاي 24 صفحه‌اي، به طورمعمول بين 8  تا 12 صفحه به چاپ رسيده است.

2

نام نشريه: پيك سينما

 

تاريخ انتشار : دي 1379

فاصله انتشار:  ماهنامه

صاحب امتياز: شهناز مرادي كوچي

مدير مسئول: شهناز مرادي كوچي

سر دبير: شهناز مرادي كوچي

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  5/32* 5/23 

تعداد صفحات : 66 ، 74 ، 78 ، 89 

تاريخ پايان انتشار : ارديبهشت ، خرداد 1380  (2)

آخرين شماره : (4- 5)  (3)

زبان: فارسي

روش: فرهنگي، هنري(سينما، تلويزيون، موسيقي)

قيمت(ريال): 4500 ، 5500 ، 7000

آدرس دفتر:-

تلفن: 8722555

فاکس: 8721959

سايت: –

نشانی الکترونيکی: paykecinema@hotmail.com

کد پستی: –

صندوق پستي: 346- 16765 

 

   توضيحات :

(1): « شوراي سردبيري: بيژن اشتري. فرهنگ فاطمي»

(2): تاريخ پايان انتشار و آخرين شماره را بر اساس آخرين شماره موجود در كتابخانه حسينيه ارشاد درج كرده‌ام.

(3): همان.

ملاحظات:

√ با همين نام نشريه‌اي در قبل از انقلاب منتشر شده است.

3

نام نشريه: پيل بان

تاريخ انتشار : 1381

فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: امير مسعود علمداري

مدير مسئول: مهرداد علمداري

سر دبير: احمد كعبي فلاحيه

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:    5/28*21

تعداد صفحات : 98

تاريخ پايان انتشار : ادامه دارد

آخرين شماره منتشرشده : 35-36 ، بهمن، اسفند 1383

زبان: فارسي

روش: تخصصي انيميشن ( نقاشي متحرك )

قيمت(ريال): : 5000 ، 6000

آدرس دفتر: –

تلفن: 8328061

فاکس : 8328400

سايت: www. pilban.com

نشانی الکترونيكی: pilban@pilban.com

کد پستی: –

صندوق پستي: 949-15754

 

توضيحات:


4

نام نشريه: تصوير 58 … تصوير 61  (1)

 

تاريخ انتشار : 1358

فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: سيروس قهرماني

مدير مسئول: ـ

سر دبير: سيروس قهرماني

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: ـ  

تعداد صفحات : ـ

تاريخ پايان انتشار : 1358 

آخرين شماره : 12

زبان: فارسي

روش: فرهنگي، هنري

قيمت(ريال): 50 ، 60 ، 100

آدرس و شماره تلفن: ـ

 

   توضيحات :

 (1): اين نشريه را نيافتم اطلاعات موجود بر گرفته از منبع زير است.

٭ رضا خسروي نوشته است: « تصوير 58 يك ماهنامه فرهنگي، هنري بود كه علاوه بر سينما به تئاتر و تلويزيون هم مي‌پرداخت اما وزن مطالب سينمايي در آن بيشتر از دو بخش ديگر بود. به گفته سيروس قهرماني مجله زير نظر شوراي نويسندگان بود و با همكاري احمد سليمي انتشار مي‌يافت كه علاوه بر معاونت فني، مطالبي نيز در باره تئاتر مي نوشت. اما در واقع شوراي نويسندگاني در كار نبود و دو فرد ياد شده همه مجله را مي نوشتند. اولين شماره‌اين نشريه با قيمت 50 ريال انتشار يافت و هر سال عنوان آن متناسب با سال تغيير مي كرد [ … ] در مجموع يازده شماره از اين مجله ( به اضافه يك فصلنامه زمستاني، تصوير 59 ) انتشار يافت. آخرين شماره آن تصوير 61 ويژه نوروز بود. قيمت اين مجله بعدا 60 ريال شد و در آخرين شماره به 100 ريال و تيراژش نيز به گفته‌ي سردبيرش ـ در شماره نوروز 60 ـ به هفتاد هزار نسخه افزايش يافت. رقمي كه به نظر اغراق آميز مي‌رسد». ( گزارش فيلم. شماره (27 ، 28) پياپي. صفحه 90 ).

5

نام نشريه: تصوير روز

 

تاريخ انتشار : آذر 1376

فاصله انتشار: هفته‌نامه، دو هفته‌نامه   (1)

صاحب امتياز: محمد هادي كريمي

مدير مسئول: محمد هادي كريمي

سر دبير:  (2)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  43* 28 ، 33*24

تعداد صفحات : 48، 16

تاريخ پايان انتشار:

آخرين شماره :

زبان: فارسي

روش: فرهنگي ، هنري ، خبري ( ويژه سينما) ، نشريه تخصصي هنرهاي تصويري

قيمت(ريال): 800  ،  1000 ، 1200 ، 2000

تلفن: 8759547- 8751269

فاکس: 8768992

صندوق پستي: 1898-  16315

 

   توضيحات :

 

 (1): در صفحه آخر شماره اول آمده است: «يكشنبه و چهار شنبه هر هفته منتشر مي‌شود».

(2):  سر دبير معرفي نشده، آمده است: « زير نظر شوراي نويسندگان ، دبير شورا: ناصر پويش ».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

نام نشريه: حركت ( نور، صدا، دوربين )

 

تاريخ انتشار : آذر 1376 (1)

فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: محمد رضا زائري

مدير مسئول: محمد رضا زائري

سر دبير: محمد رضا زائري   (2)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:    27*5/20

تعداد صفحات : 96 ، 104

تاريخ پايان انتشار : ادامه دارد

آخرين شماره :

زبان: فارسي

روش: فرهنگي ، هنري (3) 

قيمت(ريال):  1800 ، 300     

آدرس دفتر: –

تلفن: 7539871

فاکس: –

سايت: –

نشانی الکترونيکی: –

کد پستی: –

صندوق پستي: 873- 15115

 

   توضيحات :

(1): اين تاريخ مربوط به پيش شماره است. اولين شماره در تاريخ: فروردين 1377 منتشر شده است.

(2): عزيزا… حاجي مشهدي به عنوان « مشاور سردبير و ويراستار » معرفي شده است .

(3): همچنين آمده است:« نخستين ماهنامه سينمايي براي نوجوانان، ويژه سينما – تلويزيون – ويدئو – ماهواره»

7

نام نشريه: دنياي تصوير

                تاريخ انتشار : بهمن 1371

فا                                فاصله انتشار: هفته‌نامه، دو هفته‌نامه (1)

             صاحب امتياز: علي معلم

مدير مسئول: علي معلم

سر دبير: علي معلم

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:    5/33 * 24

تعداد صفحات : 56 – 150 (2)

تاريخ پايان انتشار : در حال انتشار

آخرين شماره 140 ، 15 بهمن-15 اسفند. 1383

زبان: فارسي

روش: فرهنگي ، هنري

قيمت(ريال): 750 – 8000 (3)

تلفن: 8304401- 8836358- 8836328

فاكس: 8836480

سايت: : www.donyayetassvir.com

نشاني الكترونيكي: ali_ moallem@hotmail.com

صندوق پستي: 831-13145

 

 توضيحات :

(1): از شماره اول اعلام شده است: « فعلا ماهانه منتشر مي‌شود ». در شماره 34 فاصله انتشار « پانزده روز يكبار » درج شده است . اما همچنان تا شماره پايان سال 83 به طور معمول ماهانه منتشر شده است.

(2): تعداد صفحات مربوط مي‌شود به كمترين: در شماره اول ( اول بهمن 1371 ) و بيشترين در شماره 85 پاييز 1379 .  (3): كمترين قيمت نيز شماره اول و بيشترين از شماره 129، اردي‌بهشت ماه 1383، به بعد است.
8

نام نشريه: دنياي هنر

 

تاريخ انتشار : 1377

فاصله انتشار: هفته‌نامه 

صاحب امتياز: بيژن اشتري

مدير مسئول: بيژن اشتري

سردبير: بيژن اشتري

ناشر:

محل انتشار: تهران

قطع:   

تعداد صفحات :

تاريخ پايان انتشار :  1378

آخرين شماره :  14

زبان: فارسي

روش:

قيمت(ريال):

آدرس و شماره تلفن ( نمابر):

 

   توضيحات :

 

٭ در فرهنگ و سينما ( صفحه 36 ) آمده است: « در اوائل سال 1377 نشريه‌اي تحت عنوان دنياي هنر به صورت قطع روزنامه اي منتشر شد. بيژن اشتري سردبير آن بود و با وقفه‌هاي طولاني جمعا چهارده شماره منتشر كرد و سرانجام تعطيل شد».

9

نام نشريه: سينما

 

تاريخ انتشار : اسفند 1370  (1)

فاصله انتشار:هفته‌نامه 

صاحب امتياز: حسين وخشوري

مدير مسئول: حسين وخشوري

سر دبير: سيد غلامرضا موسوي، فريدون جيراني

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  28*21  ،  41*5/28 ، 5/42 * 5/30  (1)

تعداد صفحات : 24 ، 66 ، 121  (2)

تاريخ پايان انتشار : در حال انتشار

آخرين شماره :  (674 – 675 )، 25 اسفند 1383

زبان: فارسي

روش: هنري ، فرهنگي (ويژه سينما )

قيمت(ريال): 200 ، 1000 ، 2000 ، 3000 ، 6500   (3)        

آدرس دفتر: –

تلفن: 6416670- 64191190- 6410571

فاکس: 6418821

سايت: –

نشانی الکترونيکی: ifa.cinema@neda.net

کد پستی: –

صندوق پستي: 4746- 11365

 

   توضيحات :

(1): اين نشريه سه پيش شماره داشته است كه به ترتيب در 28 اسفند 1370، نوزدهم فروردين و دوم اردي‌بهشت 1371  منتشر شده است. شماره اول، چهارشنبه 16 اردي‌بهشت 1371 نشر يافته است.

(2):  در سه قطع به چاپ رسيده اما قطع معمول آن  5/42 * 5/30  است.

(3):  اين تعداد صفحات بسته به ويژه نامه چاپ شده و يا مناسبت مورد نظر مجله كم تر يا بيشتر شده است. به طور معمول در قطع روزنامه‌اي ( 5/42 * 5/30 ) 24 صفحه. در قطع 41* 5/28  شصت و شش صفحه و در قطع 28*21، 120 صفحه  داشته است.

(4): قيمت به طور معمول، در سال 83، سه هزار ريال بوده است. 6500 ريال قيمت شماره پاياني سال 83 است كه داراي 50 صفحه بوده است.

10

نام نشريه: سينما تئاتر

 تاريخ انتشار : 1374

فاصله انتشار: ماهنامه  (1)

صاحب امتياز: حسين فرخي

مدير مسئول: حسين فرخي

سر دبير: حسين فرخي

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:    33*24 ، 29*21  (2)

تعداد صفحات : 98، 62، 48، 38

تاريخ پايان انتشار : در حال انتشار

آخرين شماره :  66 ، فروردين 1383

زبان: فارسي

روش: فرهنگي ، هنري [ خبري ، تحليلي ]

قيمت(ريال): 2500 ، 3000 ،  4000 ، 10000  (3)

آدرس دفتر: –

تلفن: 8841554

فاکس: –

سايت: –

نشانی الکترونيکی: farokhi@art.ac.ir

کد پستی: –

صندوق پستي: 5778- 14155

 

   توضيحات :

(1): از تاريخ اسفند ماه  1382 ( شماره 65 ) تا فروردين ماه 1383 ( شماره 66) به مدت يك سال سينما تئاتر منتشر نشده است.تا پايان سال 83 نيز شماره ديگري به چاپ نرسيده است. در واقع آخرين شماره سال 83 ، شماره 66 بوده است.در همين شماره سردبير دبير  نوشته است: « … تقريبا نزديك به نيمي از شمارگاني كه مي‌بايد در طول اين سال ها منتشر كنيم تا به حال منتشر شده است. يعني به جاي 120 شماره فقط 66 شماره سينما تئاتر منتشر شده است».

 (2): اين نشريه پس از تغيير قطع از 23* 24 به 29*21  به صورت تمام رنگي چاپ شده است. پس از رنگي شدن قيمت آن از 3000  ريال به 000/10 ريال افزايش يافت. (3): همان.

11

نام نشريه: سينماجهان

تاريخ انتشار : 1379

فاصله انتشار: هفته‌نامه

صاحب امتياز: محمد هادي كريمي

مدير مسئول: محمد هادي كريمي (1)

سر دبير: سيد غلامرضا موسوي

ناشر: موسسه فرهنگي انتشاراتي آگه سازان

محل انتشار: تهران

قطع:    30*5/42

تعداد صفحات : 32

تاريخ پايان انتشار : پنج شنبه 18 اسفند 1379

آخرين شماره : 44، اول بهمن 1380

زبان: فارسي

روش: « فرهنگي ، هنري ( سينما – عكاسي )

قيمت(ريال): 2000

آدرس دفتر: خيابان نجات الهي، خسرو، پلاك 36

تلفن: 8- 897627

فاکس: 897623

سايت: www.cinemajahan.com

نشانی الکترونيکی: info@cinemajahan.com

کد پستی: 1191-15815

صندوق پستي: –

 

   توضيحات :

(1): از شماره سي و پنج 29 آبان 1380 به بعد نام « اميد روحاني » ( جانشين مدير ) حذف شده است. به جاي آن آمده است: « مدير هنري و معاون سر دبير: بهزاد خورشيدي ».

12

نام نشريه: سينما حقيقت

تاريخ انتشار : 1381

فاصله انتشار: (1)

صاحب امتياز: مركز گسترش سينماي مستند و تجربي

مدير مسئول: محمد آفريده

سر دبير: محمود ارژمند

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:    5/33 * 5/23

تعداد صفحات : 80

تاريخ پايان انتشار : (2)

آخرين شماره : 6

زبان: فارسي ، انگليسي

روش: نشريه تخصصي سينماي مستند و تجربي [ فرهنگي ، هنري ويژه فيلم‌هاي مستند ]

قيمت(ريال): سال 81 : 5000

آدرس دفتر: خيابان شريعتي، ميدان شهيد قندي، شماره 17 ، طبقه اول.

تلفن: 8601289

فاکس: 8601242

سايت: –

نشانی الکترونيکی: cinemahaqiqat@iranmehr.net

کد پستی: –

صندوق پستي: –

 

   توضيحات :

(1): فاصله انتشار مشخص نشده است.

(2): گويا انتشارش متوقف شده است. زيرا حدود  دو سال است كه منتشر نمي‌شود. ( از سال 82 به بعد).

13

نام نشريه: سينما خانواده

 

تاريخ انتشار : اول شهريور 1383

فاصله انتشار: ماه‌نامه

صاحب امتياز: زهرا اميري

مدير مسئول: زهرا اميري

سر دبير: (1)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  5/23 * 31 ، 5/20 * 5/27  (2)

تعداد صفحات : 64

تاريخ پايان انتشار : ادامه دارد

آخرين شماره: 6 ، بهمن 1383

زبان: فارسي

روش: تخصصي سينما

قيمت(ريال): 6000

آدرس دفتر: ولنجك، كوچه شانزدهم، پلاك 4 ، واحد 23

تلفن: 2415726 (ده خط)

فاکس: –

سايت: –

نشانی الکترونيکی: –

کد پستی: –

صندوق پستي: –

   توضيحات :

(1): اين نشريه سردبير معرفي نكرده است. در شماره اول آمده است: « مدير اجرايي: سهيل ارادتمند» و از شماره چهارم به بعد نام سهيل ارادتمند حذف و به جاي آن آمده است: « قائم مقام سردبير و سينماي جهان: دكتر رضا خيرآبادي ».

(2): شماره اول با قطع 5/23 * 31 و از شماره 1 به بعد با قطع 5/20*5/27 چاپ شده است.

 

14

 نام نشريه: سينما و ادبيات

 

تاريخ انتشار : تابستان 1383

فاصله انتشار: فصلنامه

صاحب امتياز: همايون خسروي دهكردي

مدير مسئول: همايون خسروي دهكردي

سر دبير: حسن اصغري

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:    21 * 29

تعداد صفحات : 64

تاريخ پايان انتشار : ادامه دارد

آخرين شماره : شماره سوم/ سال اول

زبان: فارسي

روش: [ سينمايي،تحليلي ـ ادبي]

قيمت(ريال): 8000

آدرس دفتر: تهران، انتهاي سهروردي جنوبي، خيابان شهيد اقليمي، پلاك 3 ، طبقه اول جنوبي.

تلفن: 7521670

فاکس : ـ

سايت:  www.cinemavaadabiat.com

نشانی الکترونيکی: info@cinemavaadabiat.com

کد پستی: ـ

صندوق پستي: 8379/15875

 

   توضيحات :

15

نام نشريه: سينما ورزش

 

تاريخ انتشار : آذر 1376   (1)

فاصله انتشار: هفته‌نامه

صاحب امتياز: محمد رضا جندقي زاده

مدير مسئول: محمد رضا جندقي زاده

سر دبير:  (2)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  5/42* 28 ( 5/28* 40 )  

تعداد صفحات : 8 ، 16

تاريخ پايان انتشار :

آخرين شماره :

زبان: فارسي

روش: خبري ، تحليلي ، آموزشي ( « زمينه: سينمايي- ورزشي»)

قيمت(ريال): 600 ، 1000

آدرس دفتر:

تلفن: 8428032

فاکس:

سايت:

نشانی الکترونيکی:

کد پستی:

صندوق پستي: 4435- 15875

 

   توضيحات :

 

(1): اين نشريه پنج پيش شماره داشته است. تاريخ انتشار اولين پيش شماره: 16  آذر 1376 است.  شماره 1 بيست و پنجم دي ماه 1376 منتشر شده است.

(2): سر دبير معرفي نشده، آمده است: «زير نظر شوراي نويسندگان».

16

نام نشريه: سينما ويديو

تاريخ انتشار :  21 آذر ماه  1373  (1)

فاصله انتشار:هفته‌نامه (2)

صاحب امتياز: ابوالقاسم طالبي طادي

مدير مسئول: ابوالقاسم طالبي طادي

سر دبير: ابوالقاسم طالبي طادي

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:    45*29 ، 28* 5/20   (3)

تعداد صفحات : 16، 92، 94، 100

تاريخ پايان انتشار : در حال انتشار

آخرين شماره : 369 ، بهمن 1383 

زبان: فارسي

روش: فرهنگي ، هنري / تخصصي سينما

قيمت(ريال): 400 ، 1000 ،  1500 ،  4000

آدرس دفتر: –

تلفن: 6438070 –  6434251

فاکس: 8519838  (تلفكس )

سايت: www.nashriat.net/cinema-video   (4)

نشانی الکترونيکی: cinema-video@nashriat.net

کد پستی: –

صندوق پستي: 3147/13185

   توضيحات :

 (1): اين نشريه داراي سه پيش شماره است كه به ترتيب در تايخ 21 آذر، 29 آذر و 6 دي 1373 منتشر شده است. اولين شماره در تاريخ: سشنبه 13 دي 1373  با قيمت 400 ريال و در 16 صفحه منتشر شده است.

(2): از اولين شماره تا شماره 347 در قطع 45*29 و با فاصله انتشار هفته‌نامه منتشر شده است. و از شماره 348 تا شماره 369، بهمن 1383 به صورت ماهانه و در قطع 5/20* 28 منتشر شده است. در بالاي صفحه شناسنامه، داخل پرانتز، نوشته شده است: (چند شماره ماهنامه منتشر مي‌شود ) .

 (3): همان.

(4): سايت اين نشريه « از طريق شماره تماس : 8808406 و كد كاربري و رمز عبور dana به صورت اينترانت ( بدون كارت اينترنت) قابل دست رسي است » .

 

17

نام نشريه: سينماي امروز

تاريخ انتشار : خرداد 1383

فاصله انتشار: هفته‌نامه (1)

صاحب امتياز: سيد مسعود فخري طباطبايي

مدير مسئول: سيد مسعود فخري طباطبايي

سر دبير: حسين حاجي بيگي (2)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: 28*21

تعداد صفحات : 70

تاريخ پايان انتشار : ادامه دارد

آخرين شماره منتشرشده: 8 ، بيستم بهمن تا بيستم اسفند 1383

زبان: فارسي

روش: فرهنگي ، هنري

قيمت(ريال): 6000

 آدرس دفتر: –

تلفن: 8833832

فاکس: 8839937

سايت: : www.cinema2day.com

نشانی الکترونيکی: –

کد پستی: –

صندوق پستي: 3566- 15815

 

   توضيحات :

 (1): در شماره چهارم آمده است « فعلا ماه نامه منتشر مي‌شود » تا شماره 8 نيز اين عبارت ديده مي‌شود .

(2): از شماره پنجم ( آبان 1383 ) نام سردبير ( حسين حاجي بيگي ) حذف شده و به جاي آن آمده است: « زيرنظرشوراي نويسندگان»

18

نام نشريه: سينماي روز

تاريخ انتشار : اول آذر 1383

فاصله انتشار: هفته‌نامه (1)

صاحب امتياز: پرويز صمدي مقدم

مدير مسئول: پرويز صمدي مقدم

سر دبير:  –  (2)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:   5/ 28 * 5/20

تعداد صفحات : 64

تاريخ پايان انتشار: ادامه دارد 

آخرين شماره: 4 ، ويژه نوروز 1384

زبان: فارسي

روش: تخصصي سينما

قيمت(ريال): 6000

آدرس دفتر: –

تلفن: 2849367-2851034

فاکس: –

سايت: –

نشانی الکترونيکی: –

کد پستی: –

صندوق پستي: 1445- 16315

 

  توضيحات:

(1): تا شماره چهارم ( ويژه نوروز 84 ) هم‌چنان به صورت دو هفته‌نامه (« فعلا 15 روز يكبار» )  منتشر شده است.

(2): سر دبير معرفي نشده است. آمده است: « زير نظر شوراي سردبيري » . «مدير اجرايي: سهيل ارادتمند».

19

نام نشريه: سينماي نو (1)

تاريخ انتشار : 1380

فاصله انتشار: هفته‌نامه 

صاحب امتياز: بنياد سينمايي فارابي

مدير مسئول: جليل اكبري صحت

سر دبير: جليل اكبري صحت

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:    5/33 * 5/23 ، 29*21  (2)

تعداد صفحات :  32،40 ، 48، 64 ،  114 (3)

تاريخ پايان انتشار : شنبه 12 بهمن 1381

آخرين شماره : 37 ، دوازدهم بهمن 1381

زبان: فارسي

روش: [ هنري ، فرهنگي ، اختصاصي سينما]

قيمت(ريال): 1500، 2000 ، 8000  (4)

آدرس دفتر: خيابان سي تير، كوچه صالح، پلاك 14 ، طبقه دوم

تلفن: 6720332

فاکس: 6723855

سايت: : www.newcinemaweekly.com

نشانی الکترونيکی: –

کد پستی: –

صندوق پستي: 857/11365

 

    توضيحات :

(1): انتشار اين نشريه پس از 36 شماره متوقف شد . آخرين شماره (37) با صاحب امتيازي و سر دبيري جليل اكبري صحت با كاغذ تمام گلاسه و تمام رنگي در 114 صفحه به چاپ رسيد. قطع آخرين شماره نيز از قطع قبلي به 29 * 21 تغيير كرد. مشخصات آخرين شماره به قرار زير است: « صاحب امتياز ،مدير مسئول، سردبير: جليل اكبري صحت . [ … ] ناشر: شركت فرهنگي هنري، تبليغاتي عصر جديد. دبير تحرير به: منصور ضابطيان».

(2): رجوع شود به توضيح 1. 

(3): رجوع شود به توضيح 1.

(4): 8000 ريال قيمت شماره 37 است.

٭ لازم به ذكر است كه  «سينماي نو» بولتن روزانه بيستمين جشنواره فيلم فجر را نيز منتشر كرده است .

20

 نام نشريه: صنعت سينما

 تاريخ انتشار : شهريور 1381

فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: شهرام جعفري نژاد

مدير مسئول: شهرام جعفري نژاد

سر دبير: شهرام جعفري نژاد  (1)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:    28*21

تعداد صفحات : 122، 130، 146، 166، 194

تاريخ پايان انتشار : ادامه دارد

آخرين شماره : تا پايان سال 1383

زبان: فارسي

روش: تخصصي سينما [ سخت افزاري ، نرم افزاري ]

قيمت(ريال): 6000، 8000

آدرس دفتر: خيابان ملا صدرا ، شيخ بهايي جنوبي، پايين تر از خيابان سامان، بن بست سامان، پلاك 3 واحد 3 .

تلفن: 8603985- 8603986

فاکس: 8042293

سايت: www.ci-mag.net

نشانی الکترونيکی: info@ci-mag.net

کد پستی: –

صندوق پستي: 1198- 19395 

 

   توضيحات :

(1):  اين نشريه براي هر يك از بخش هاي خود دبير تعيين كرده است. برخي از بخش‌هايي كه داراي دبير هستند عبارتند از : « اقتصادي، تهيه، توليد، فيلمنامه، كارگرداني، بازيگري، فيلمبرداري، طراحي صحنه و لباس، جلوه هاي ويژه، تدوين و صدا ».

21

نام نشريه: گزارش فارابي (1)

 

 

تاريخ انتشار : مرداد 1376

فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: بنياد سينمايي فارابي

مدير مسئول: محمد رجبي

سر دبير: مسعود ترقي جاه

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  5/27* 4/19

تعداد صفحات : 158 ، 168

تاريخ پايان انتشار :

آخرين شماره :

زبان: فارسي

روش: فرهنگي، هنري ويژه اطلاعات و اخبار سينمايي

قيمت(ريال): 1500

آدرس دفتر: –

تلفن: 831347

فاکس: 8843080

سايت: –

نشانی الکترونيکی: –

کد پستی: 11358

صندوق پستي: –

 

   توضيحات :

 

٭ اين نشريه در دي ماه 1377 ويژه نامه اي با عنوان «صنعت تصوير» منتشر كرده است كه حاوي « آمار، رويدادها و تحليل هاي دنياي ارتباطات » است.

22

نام نشريه: گزارش فيلم

 

تاريخ انتشار : اردي‌بهشت 1369

فاصله انتشار:  دوهفته‌نامه (1)

صاحب امتياز: كريم زرگر

مدير مسئول: كريم زرگر

سر دبير:   (2)

ناشر: صاحب امتياز  (3)

محل انتشار: تهران

قطع:   5/20* 28 ، 5/23* 5/32   (4)

تعداد صفحات : 43- 170، 112  (5)

تاريخ پايان انتشار : 12 بهمن 1380 

آخرين شماره : 188 ، دوازدهم بهمن 1380 (6)

زبان: فارسي ( انگليسي ، فرانسوي )   (7)

روش: فرهنگي ، هنري ( تخصصي سينما و تلويزيون )

قيمت(ريال): 300، 350، 400، 450، 500، 600، 800، 1000، 1200، 2500، 3000، 3500، 4000، 4500، 6000.

 آدرس دفتر: –

تلفن: 8800449

فاکس: 8906301

سايت: www.gozareshefilm.com

نشانی الکترونيکی: info@gozarehefilm.com  

کد پستی: –

صندوق پستي: 3146- 14155

 

توضيحات :

(1): از شماره سوم به بعد هر دو هفته يك شماره و مجدداً از شماره 14 ( تيرماه 1370 ) به صورت ماهيانه منتشر شده است. در شماره 101، دوازدهم بهمن76 ، ذكر شده است كه اين ماهنامه از شماره اردي‌بهشت ماه 1377. هر دو هفته يكبار منتشر خواهد شد. در شماره اردي‌بهشت ماه 77 ( شماره 104 ) اعلان شده است كه شماره بعدي اول خرداد 77 منتشر خواهدشد. در شماره 106 بار ديگر اعلان شده است كه : « همزمان با نهمين سال انتشار از 15 تير 1377 «دو شماره در هرماه » منتشر خواهد شد . بدين ترتيب اولين شماره دوهفتگي در 15 تير 77 ( شماره 107 ) منتشر شده و ادامه يافته است.

شماره 34 ( سال سوم ) در تاريخ پانزده دي 1371 منتشر شده است. با اين حال در شماره بعدي: سال سوم، ده بهمن 1371 روي جلد نوشته شده: « 35 ، 34 پياپي».

 از شماره 64 سه نسخه وجود دارد. اول: ش 64 ، سال پنجم، ارديبهشت 1374. ويژه صد سالگي سينما. دوم: ش 64 ، سال پنجم، ارديبهشت 1374. سوم: ش 64 سال پنجم، ارديبهشت 1374. ويژه صد سالگي سينما. توضيح اين كه: در اين ماه گزارش فيلم به مناسبت صد سالگي سينما علاوه بر شماره عادي خود دو شماره ديگر هم منتشر كرده است كه هر دو ويژه صد سالگي سينما است. بر روي جلد اول نوشته شده است: « تاريخ مصور سينماي جهان، 1995- 1895 » و  روي جلد دوم آمده است: « تاريخ مصور سينماي جهان ـ جلد دوم، لحظات بزرگ تاريخ سينما» شماره عادي 2000 ريال و دو جلد بعدي هر كدام 6000 ريال است. 

(2): در اولين شماره نام سردبير ذكر نشده، تنها آمده است: « زير نظر شوراي نويسندگان » در شماره دوم نام ابراهيم نبوي به عنوان«دبير شوراي نويسندگان» درج شده است.

(3): از شماره چهارم ، ناشر، شركت تبليغاتي و انتشاراتي « سينما » ذكر شده است. در شماره 134 ناشر: « تعاوني گلبانگ فضليت» درج شده است. ٭ از شماره 107 ( 15 تير 77 ) در قسمت شناسنامه آمده است: « اولين مجله تعاوني ايران ».

 

(4): قطع مجله در شماره 21 از 28* 5/20 به 5/32 * 5/23 تغيير كرده . بقيه شماره ها با قطع قبلي چاپ شده.

(5): تعداد صفحات بين 43 تا 170 در نوسان بوده اما تعداد ثابت حدود 112 صفحه است.

(6): بعد از اين شماره گزارش فيلم توقيف شد.

(7): از شماره چهاردهم بخش انگليسي و فرانسوي نيز اضافه شده است. صفحات انگليسي و يا فرانسه معمولا بين يك تا چهار صفحه در نوسان است. در بعضي از شماره ها مثل شماره‌هاي: 68 ، 69 ، 88 ، 90 ، 98 ، 99 ، 104 صفحات انگليسي يا فرانسوي ديده نشد.

ملاحظات:

٭ شماره‌هاي 101 و 102 هر دو تاريخ 12 بهمن 1376 را دارند. هر دو نيز ويژه نامه جشنواره شانزدهم فجر هستند. شماره 101 به فيلم‌هاي ايراني و 102 به فيلم‌هاي خارجي جشنواره شانزدهم اختصاص دارند.

٭ شماره 180 رايگان است. اين شماره ويژه نامه پنجمين هم انديشي دين از چشم سينما است و 34 صفحه است.

23

نام نشريه: فارابي

 

تاريخ انتشار : زمستان 1367

فاصله انتشار: فصلنامه

صاحب امتياز: بنياد سينمايي فارابي

مدير مسئول : سيد محمد بهشتي،  محمد مهدي عسگر پور، عليرضا رضا داد  (1)

سر دبير: محمود ارژمند، داريوش نوروزي  (2)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:    5/23*17 ، 5/19* 5/23 

تعداد صفحات : 121، 180، 176، 194، 200، 208، 236، 296

تاريخ پايان انتشار : در حال انتشار

آخرين شماره : 54 (دوره چهاردهم، شماره دوم )، زمستان 1383

زبان: فارسي

روش: فرهنگي ، هنري در زمينه سينما، تحقيقاتي در زمينه سينما   (3)

قيمت(ريال): 500، 600، 1000، 1500، 3000، 10000، 12000، 16000

آدرس دفتر: خيابان لاله زار نو ، كوچه پيرنيا، شماره 32

تلفن: 3932130

فاکس: 3916328

سايت:  –

نشانی الکترونيکی: publishing@fcf-ir.com

کد پستی: 11458

صندوق پستي: –

 

    توضيحات :

 (1):  در شماره سوم ( تابستان 68 )  مدير مسئول سيد محمد بهشتي و سر دبير محمود ارژمند معرفي شده است. تا قبل از اين شماره آمده است: « به كوشش محمود ارژمند». در شماره 46  مدير مسئول : محمد مهدي عسگر پور.  و سر دبير: داريوش نوروزي معرفي شده اند. در آخرين شماره مدير مسئول: عليرضا رضاداد و سردبير: داريوش نوروزي  درج شده است.

 (2): همان

 (3):  در شماره ( 42- 43 ) نوشته شده است: « فصلنامه تحقيقاتي در زمينه سينما »

24

نام نشريه: فرهنگ و سينما

تاريخ انتشار : يكم فروردين 1369 (1)

فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: پرويز صمدي مقدم

مدير مسئول: پرويز صمدي مقدم

سر دبير: –  (2)

ناشر: صاحب امتياز  (3)

محل انتشار: تهران

قطع:    5/28 * 21

تعداد صفحات : حداقل 64  ، حداكثر  125صفحه

تاريخ پايان انتشار : ادامه دارد

آخرين شماره : 157، اسفند ماه 1383

زبان: فارسي

روش: هنري ، تحليلي ، خبري (4)

قيمت(ريال): 350 ، 400، 500، 700، 900، 2500، 3000، 3500، 4000، 4500، 5000، 6000

آدرس دفتر: سعدي شمالي ، اول كوشك ،بن بست صفا ، پلاك 10 ، طبقه دوم.

تلفن: 6722413

فاکس: 6717300

سايت: –

نشانی الکترونيکی: farhangvacinema@mail.com   

کد پستی: –

صندوق پستي: 147- 11495

    توضيحات :

(1): در شماره‌يك ،اول آذر 69 آمده است: « مجله تولدي ديگر يافته و به مدد پروردگار تعالي و … انتشار آن را با شماره اول آغاز مي كنيم ». در شماره 13 صفحه 85 اولين شماره فرهنگ و سينما همان شماره آذر ماه 69 معرفي شده است. در اين صفحه ده شماره قبلي نشريه معرفي شده است. اما به شماره‌هاي: يكم فروردين  69 (اولين شماره)، اردي‌بهشت 69 ( شماره دوم) و خرداد و تير69 (شماره سوم). اشاره‌اي نشده است. گويا صاحب امتياز كار خود  را رسما با شماره آذر ماه 1369 آغاز كرده است زيرا روي جلد آن آمده است « شماره اول – آذر ماه 69 ، بهاء 400 ريال». 

(2):  در شماره اول اين نشريه. سردبير معرفي نشده اما آمده است: « امور تحريريه : علي پور فردوس».

(3):  در شماره اول آمده است: « وابسته به مراكز فرهنگي-  سينمايي» .

(4):  نشريه ازشماره چهارم به بعد روش خود را تغيير داده و مثل ساير نشريات سينمايي به مطالب متنوع اين حوزه پرداخته است. روش سه شماره اول اين بود كه يكي از موضوعات فرهنگي خاص را به عنوان موضوع محوري آن شماره مورد بررسي قرار دهد. مثلا در شماره اول زيبايي و هنر مورد توجه بوده است .

     ملاحظات:

٭ در شماره هشتم، روي جلد، نوشته شده است: « شماره اول – آذر ماه 1369 ». درحالي كه اين هشتمين شماره فرهنگ و سينما است.

25

نام نشريه: فيلم (1)

 

تاريخ انتشار : تيرماه 1361

فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: مسعود مهرابي

مدير مسئول: مسعود مهرابي

سر دبير:- (2)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:    5/23*17، 28* 5/ 20     (3)

تعداد صفحات : 56  ،402 (4)

تاريخ پايان انتشار : در حال انتشار

آخرين شماره : آخرين شماره در بهمن ماه 1383 : 328 است .

زبان: فارسي – انگليسي (5)

روش: فرهنگي ، هنري ( ويژه سينما )  (6)

قيمت(ريال): 100، 25000 (7)

آدرس دفتر: خيابان حافظ جنوبي ، كوچه سام ، ش 12

تلفن: 6709374-6709373

فاکس: 6719971

سايت: –

نشانی الکترونيکی:  filmmag@apadana.comfilmmag@yahoo.com

کد پستی: –

صندوق پستي: 875- 11365

 

   توضيحات :

 (1): سه شماره اول اين نشريه كه گاه نامه بوده است با عنوان: «سينما در ويدئو» منتشر مي‌شده است. اين گاهنامه‌ها در سال 1361 انتشار مي‌يافته و در ادامه ماهنامه فيلم شكل گرفته از اين رو  تاريخ انتشار اولين شماره 1361 درج شده است. اگر اين سه شماره را  به حساب نياوريم و شماره چهار را كه اولين ماهنامه با عنوان فيلم  بوده است، در نظر بگيريم، سال انتشار اولين شماره 1362 است. در شماره چهارم اين نشريه آمده است: « نخستين شماره نشريه‌اي كه در دست داريد، بيش از يك سال پيش به صورت گاهنامه منتشر شد. تا به شاخه اي از سينما كه پس از انقلاب اسلامي در ايران رواج يافته بود ( ويدئو ) بطور جدي تر از آنچه بيش از آن با اين پديده از سوي دست اندر كاران و مخاطبانش برخورد مي‌شد، بپردازد» همچنين تا شماره 57 هيچ‌گونه مشخصاتي از دست اندر كاران نشريه به چاپ نرسيده است. حتي نام نويسندگان و مصاحبه كنندگان و غيره نيز در متن ذكر نشده است. موارد معدودي از اسامي مترجمان ديده مي‌شود.

 (2): اين نشريه سردبير معرفي نكرده است اما پيوسته نام هوشنگ گلمكاني به عنوان « دبير شوراي نويسندگان » در شناسنامه درج شده است. – در شماره 91 تير ماه  1369، بعد از 9 سال، در شناسنامه مجله نام دبير شوراي نويسندگان      ( هوشنگ گلمكاني ) و دبيراجرايي ( عباس ياري ) همراه با مشخصات ساير دبيران درج شده است: « احمد اميني، احمد طالبي نژاد، اميد روحاني، ايرج كريمي، پرتو مهندس، عليرضا امكاچي، مسعود صدري، فرزاد حسن زاده، فرامرز روشنايي، حميد معيني، فرزاد حسن زاده، مهدي سحابي و … » . اگر از شماره چهارم- كه به شكل تقريباً رسمي به چاپ رسيد-حساب كنيم. درج اين مشخصات پس از هشت سال صورت گرفت. در شماره 183 داريوش مهرجويي سردبير ميهمان معرفي شده است. اين شماره به مناسبت صد سالگي سينمامنتشر شده است. قابل ذكر است كه  از شماره 177 ( شهريور 1374 ) جلوي نام عباس ياري نوشته شده است: « دبير هيئت اجرايي و تحريريه ».

(3): قطع مجله از شماره دهم ، 15 بهمن 62 ، به 28* 5/ 20   تغيير يافت. سردبير در همين شماره علت تغيير اندازه را توضيح داده است.  

(4): تعداد صفحات مربوط مي‌شود به كمترين: 56 صفحه در شماره 31، آذر 64 و  بيشترين:  402 صفحه در كتاب سال بهمن 79.

(5): از شماره چهل و يكم بخش انگليسي نيز افزود شده است. در همين شماره تحت عنوان « بازتاب ناچيز سينماي ايران در آن سوي مرزها» نويسنده علت اضافه شدن اين بخش را توضيح داده است. صفحات اختصاص داده شده، 4 صفحه است .

(6):  در شماره 32 آمده است: « ماهنامه تخصصي سينما ( خبري ، آموزشي ، تحليلي ). و از شماره 45 به بعد در شناسنامه نوشته شده است: « فرهنگي هنري ( تخصصي سينما ) ». مجدداً از شماره 57 آذر 66 نوشته شده: « فرهنگي، هنري، خبري ( تخصصي سينما )». از شماره 91 مجدداً نوشته شده است: « فرهنگي ، هنري ( تخصصي سينما)، واژه خبري حذف شده است. (7): قيمت ها مربوط است به كمترين:  100  ريال از شماره 5  تا 10، ( شهريور 62 تا بهمن  62 ) و بيشترين : 25000 ريال، شماره  265   (كتاب سال ، بهمن 79 ).

26

نام نشريه: فيلم اينترنشنال

 

تاريخ انتشار :  زمستان 1993

فاصله انتشار: فصلنامه

صاحب امتياز: مسعود مهرابي

مدير مسئول: مسعود مهرابي

سر دبير: بهزاد رحيميان. بهمن طاهري. هوشنگ گلمكاني

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: 28*5/21

تعداد صفحات : 128

تاريخ پايان انتشار :  در حال انتشار

آخرين شماره : 41-42 ، پاييز 2004 زمستان 2005

زبان: انگليسي

روش: [خبري ، تحليلي]

قيمت(ريال): (6  تا 10 دلار )  10000 ريال

آدرس دفتر: خيابان حافظ جنوبي ، كوچه سام ، ش 12

 

تلفن+9821   6709373-4   :  

+9821    6718871

سايت: ـــ

نشانی الکترونيکی: filmmag@apadana.com

کد پستی: ــ

صندوق پستي: 11365-875

 توضيحات :

27

نام نشريه: فيلم نگار

 

تاريخ انتشار : 15 اردي‌بهشت 1381  (1)

فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: معاونت سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

مدير مسئول: محمد حسن پزشك

سر دبير: مهرداد فريد ، نصرت ا… تابش

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:    28*21

تعداد صفحات : 96- 176  (2)

تاريخ پايان انتشار : ادامه دارد

آخرين شماره : 30، اسفند 1383

زبان: فارسي

روش: تخصصي فيلم نامه نويسي

قيمت(ريال): 4500 ، 6000 ، 8000 ، 8500

آدرس دفتر: خيابان جمهوري- خيابان سي تير- كوچه كامران صالح-  شماره 14- طبقه دوم

تلفن: 66727853 – 66723855

فاکس: 66727853

سايت: www.filmnegar.com

نشانی الکترونيکی: info@filmnegar.com

کد پستی: –

صندوق پستي: 3579- 11365 

 

   توضيحات :

(1): پيش شماره ‌اين نشريه در تاريخ 16 اردي‌بهشت 1381 منتشر شد و شماره اول آن مرداد ماه 1381 .

(2): كمترين و بيشترين صفحات.

28

نام نشريه: فيلم و سينما

تاريخ انتشار :1371 

فاصله انتشار: ماهنامه، دو هفته‌نامه (1)

صاحب امتياز: محمد علي نقي زاده سهي

مدير مسئول: محمد علي نقي زاده سهي، امير سعيد نقي زاده سهي 

سر دبير: محمد علي نقي زاده سهي، فريدون جيراني ، احمد طالبي نژاد ، امير سيد نقي زاده سهي،  بهزاد خورشيدي، ناصر احمد پور (2)

ناشر: صاحب امتياز ، انتشارات خردمند (3)

محل انتشار: تهران

قطع: 28* 21 ، 5/32*24  (4)

تعداد صفحات :  32 ،  52  ، 84  ، 100 ، 152 (5)

تاريخ پايان انتشار : ادامه دارد

آخرين شماره: 138 ، نيمه دوم اسفند 1383

زبان: فارسي

روش: هنري   (6)

قيمت(ريال): 600 ، 700 ، 1500 ، 4500 ،  5500 ، 6500  ، 7000   (7)

آدرس دفتر: –

تلفن: 8634351

فاکس: –

سايت: –

نشانی الکترونيکی: –

کد پستی:  –

صندوق پستي: 4138/11365

  توضيحات :

 

(1): در شماره پنج شنبه 31 اردي‌بهشت 1377 فاصله انتشار « دو هفتگي» درج شده است. در شماره‌هاي ديگر پس از درج فاصله انتشار ( دو هفته‌نامه ) نوشته شده است: « فعلا ماهانه منتشر مي‌شود. » در شماره 82 ( شهريور 81، كه در قسمت شناسنامه به اشتباه مهر 81 درج شده است ) اعلام شده است: «پس از اين دو هفته يك بار منتظر ما باشيد» اما شماره بعدي (83) در  مهرماه 81  منتشر شده است. ضمن آن كه وعده ياد شده در اين شماره نيز تكرار شده است، شماره بعدي(84 ) بالاخره در پانزدهم مهر ماه 1381 به صورت پانزده روز يك بار منتشر شده و ادامه يافته است.

(2): در شماره 58 پياپي، نام سردبير نيامده به جاي نام او  آمده است: « زير نظر شوراي نويسندگان». در شماره 64 پياپي، ناصر احمد پور به عنوان سردبير معرفي شده است. در شماره 78 نام سردبير اخير حذف شده است. از شماره 79، خرداد 81 تا شماره پاياني سال 83 سعيد مروتي با عنوان دبير تحرير يه معرفي شده است. در اين دوران نشريه فرمت خود را كاملا حفظ كرده و به موقع (دو هفتگي ) به چاپ رسيده است. شماره 95 اول اردي‌بهشت 82. و شماره 96 پانزده اردي‌بهشت منتشر شده است. در شماره 38 نام فريدون جيراني به عنوان سردبير ذكر شده است. و در شماره: پنجشنبه 31 اردي‌بهشت 77 ( ويژه نامه  محسن مخملباف ) نام احمد طالبي نژاد به عنوان سردبير درج شده است. در شماره 52  امير سعيد نقي زاده سهي به عنوان سر دبير و مدير مسئول معرفي شده است و در شماره 54  نام بهزاد خورشيدي با عنوان سردبير و امير سعيد نقي زاده سهي با عنوان مدير مسئول درج شده است.

(3): فقط در شماره 20 پياپي، كه اولين شماره رنگي است، «ناشر: انتشارات خردمند » درج شده است، در شماره‌هاي بعدي ناشر مشخص نشده است.

(4): بعد از شماره 78، ارديبهشت 81، قطع مجله به 7/20* 5/27 ( 28* 21 ) باز گشته است. در واقع آخرين شماره با قطع بزرگ 78 بوده است. در همين شماره آمده است: « شماره بعدي مجله (79) در قطع كوچك تر، اول خرداد در روزنامه فروشي ها».

 (5): اكثر شماره‌هاي منتشرشده بين76 تا 88 صفحه بوده است.

(6): در شماره 58 پياپي ( صفحه 4 ) مدير اجرايي ( كه نامش در شناسنامه ذكر نشده ) نوشته است: « اگر چه مجله فيلم و سينما عمر 8 ساله دارد اما طي اين مدت چند بار وقفه در انتشار فيلم و سينما به وجود آمده و اين موضوع مهم باعث شده دوستداران هنر … رنجيده خاطر شوند … فيلم و سينما اگر چه يكي از با سابقه ترين نشريات تخصصي سينما است اما قبول داريم كه بنا به دلايل مختلف نتوانسته ايم رسالت مطبوعاتي مان را به جامعه هنري كشور ادا كنيم. مي‌توانيم بگوئيم اين بار خيلي جدي آمده‌ايم تا گذشته ها را جبران كنيم … در دوره جديد تصميم گرفته‌ايم … نگاه جدي به مقوله موسيقي – تلويزيون و تئاتر داشته باشيم…».

 (7): قيمت معمولا (ازسال 79 به بعد ) بين 4500 تا 5500 ريال بوده است.

          ملاحظات:

 1. در شماره 20 ( پياپي، اردي‌بهشت 73 ) مجله به شكل تمام رنگي منتشر شده است. در صفحه شناسنامه امده است: « اولين ماهنامه تمام رنگي» و در شماره 24 ( پياپي دي 73 ) آمده است: « اولين ماهنامه تمام رنگي سينمايي ايران ». رنگي بودن مجله فقط تا شماره 25 دوام آورده است.
 2. مشخصات شناسنامه آخرين شماره سال 83 ( 138 ، نيمه دوم اسفند ماه ) بدين قرار است: « دو هفته‌نامه هنري- سال سيزدهم. صاحب امتياز: مهندس محمد علي نقي زاده سهي. مدير مسئول: امير سعيد نقي زاده سهي. زير نظر شوراي نويسندگان. دبير تحريريه: سعيد مروتي» .

29

نام نشريه: فيلم و هنر 

تاريخ انتشار :  آبان ماه 1377

فاصله انتشار: ماهنامه 

صاحب امتياز: مجيد بهشتي 

مدير مسئول: مجيد بهشتي 

سر دبير:  (1)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:    21*28

تعداد صفحات : 50 – 82   (2)

تاريخ پايان انتشار : ادامه دارد

آخرين شماره : 66   (3)

زبان: فارسي

روش: فرهنگي ، هنري ( تخصصي سينما)

قيمت(ريال): 3000 ، 3500 ، 4000 ، 4500 ، 5000  ، 5900    

آدرس دفتر: ميدان هفت تير، ابتداي بزرگراه مدرس، پلاك 63

تلفن: 8305410

فاکس: –

سايت: www.filmohonar.com

نشانی الکترونيکی: –

کد پستی: –

صندوق پستي: –

 

   توضيحات :

(1): سردبير معرفي نشده است. « زير نظر شوراي نويسندگان» بوده است.  در شماره 26 ( آذر 79 ) آمده است : « دبير تحرير يه : علي افشار » در شماره 27 ( دي 79 ) آمده است . « دبير شوراي سياست گذاري : پيام فضلي نژاد » به جاي افشار. در شماره 28 ( بهمن 79) اضافه شده است : « مدير اجرايي : حسن اصغرپور ». در شماره 29 ( نيمه دوم اسفند ) ديگر نامي از فضلي نژاد و اصغرپور نيست. در همين شماره آمده است : « دبير سينماي ايران: حسين سلطان محمدي. دبير سينماي جهان: امير رضا نوري زاده ». در شماره 33 ديگر نامي از سلطان محمدي و نوري زاده با عنوان دبير ديده نمي‌شود. در شماره 66  محمد حسين زاده با عنوان  دبير تحريريه معرفي شده است.

(2): تعداد صفحات حداكثر 82  و حداقل 50 بوده است.

(3): سال ششم ويژه سينماي وحشت.

30

نام نشريه: فيلم ويديو (1)

 (ويدئو)

تاريخ انتشار : خرداد 1374

فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: اكبر نبوي

مدير مسئول: اكبر نبوي

سر دبير: اكبر نبوي

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:   5/ 27*5/20 ، 5/28* 21

تعداد صفحات : 94 ،  160 ، 200  (2)

تاريخ پايان انتشار : ادامه دارد

آخرين شماره :

زبان: فارسي

روش: خبري ، تحليلي

قيمت(ريال): 2000 ، 2500 ، 3000 ، 3500 ، 4000 ، 8000   (3) 

آدرس دفتر:

تلفن:

فاکس:

سايت:

نشانی الکترونيکی:

کد پستی:

صندوق پستي:

 

   توضيحات :

(1): اين نشريه از شماره صفر( خرداد 1374 ) تا شماره 12 با عنوان « ويدئو» به چاپ مي رسيده است. از شماره سيزدهم نام نشريه به «فيلم ويدئو» تغيير يافته است. شماره‌يك در شهريور 1374 منتشر شده است.

(2): تعداد صفحات معمولا بين 94 تا 96 بوده است.

(3): قيمت 8000  ريال مربوط است به شماره 36 ، فروردين 1378 با 200  صفحه.

31

نام نشريه: محراب (1)

 

تاريخ انتشار : بهمن ماه 1360

فاصله انتشار: فصلنامه 

صاحب امتياز:

مدير مسئول:  (2)

سر دبير:  (3)

ناشر: كانون سينماگران آماتور ايران

محل انتشار: تهران

قطع: ـ  

تعداد صفحات : ـ

تاريخ پايان انتشار : 1360

آخرين شماره : ـ

زبان: فارسي

روش: ـ

قيمت(ريال): ـ

 

   توضيحات :

 

(1): اين نشريه را نيافتم اطلاعات محدودي كه درج شده از منابع زير است.

(2): نگاه كنيد به توضيح الف.

(3): همان.

    ملاحظات:

الف: سيد فريد نوشته است: « محراب فصلنامه‌اي هنري سينمايي بود كه كانون سينماگران آماتور ايران ( به كوشش حجت ا… سيفي) آن را انتشار داد.( رسانه، صفحه 51 ).

ب: در فرهنگ و سينما آمده است: « در بهمن ماه 1360 فصلنامه‌اي با گرايش دين در سينما به نام محراب چاپ شد. اين مجله تنها در سال 1360 چاپ شد و سپس انتشارش توقف يافت» ( صفحه 34 ).

32

نام نشريه: نامه سينما  (1)

 

تاريخ انتشار : تيرماه 1378

فاصله انتشار:  ماهنامه

صاحب امتياز: خانه سينما

مدير مسئول: زير نظر كميته نشريات داخلي خانه سينما ، كامبيز روشن روان   (2)

سر دبير: روبرت صافاريان ، امير پوريا   (3)

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:    29*21

تعداد صفحات : 50 ، 66 ، 78 ، 81

تاريخ پايان انتشار :  1380

آخرين شماره : 10 ، تير ماه 1380

زبان: فارسي

روش: خبري، اطلاع رساني ويژه جامعه اصناف سينمايي ايران

قيمت(ريال): 3000  (4)

آدرس دفتر: بهار جنوبي، كوچه سمنان، شماره 23

تلفن: 7521266

فاکس: 7521265

 

   توضيحات :

(1): اين ماهنامه داخلي بوده و توزيع عمومي نداشته است. روي جلد تا شماره ( 8،9)  آمده است: « ماهنامه داخلي، جامعه اصناف سينمايي ايران» از شماره (9، 8 ) خرداد و تير 79 عبارت « ماهنامه داخلي» از روي جلد حذف شده است. اين عبارت ديده مي‌شود : « ماهنامه جامعه اصناف سينماي ايران» گويا نشريه نامه‌سينما از اين شماره سراسري شده است. در شماره نهم ( تير 1380 )، آدرس و شماره تلفن‌هاي خانه سينما به بخش شناسنامه اضافه شده است.

 (2): كامبيز روشن روان  از شماره 5  با عنوان مدير مسئول معرفي شده است.

(3): امير پوريا در شماره 9- 8  و در شماره ده آمده است: «به كوشش: اميد نجوان».

(4): از شماره اول تا نهم بدون قيمت است. شماره دهم 3000 ريال است.

33

نام نشريه: نامه فيلمخانه ملي ايران

 

تاريخ انتشار : پائيز 1368

فاصله انتشار: فصلنامه

صاحب امتياز: فيلمخانه ملي ايران

مدير مسئول: حميد محبي

سر دبير:   (1)

ناشر: صاحب امتياز (2)

محل انتشار: تهران

قطع:    7/23*17

تعداد صفحات : 160- 208

تاريخ پايان انتشار :

آخرين شماره :

زبان: فارسي ، انگليسي

روش: [ تحليلي ]

قيمت(ريال): 450 ، 650

آدرس دفتر:

تلفن:

فاکس:

سايت:

نشانی الکترونيکی:

کد پستی:

صندوق پستي:

 

   توضيحات :

(1): سر دبير معرفي نشده است. تا شماره هشتم آمده است: «زير نظر : مصطفي اسلاميه، به سرپرستي: محمد حسن خوشنويس». در شماره نهم: « زير نظر: غلام حيدري».

(2): از شماره دوم ( زمستان 1368 ) آمده است: « ناشر: فيلمخانه ملي ايران با همكاري دفتر پژوهشهاي فرهنگي (وابسته به مراكز فرهنگي – سينمايي )».

 

 

34

نام نشريه: نقد سينما (1)

(سوره سينما)

تاريخ انتشار : 1371

فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: حوزه هنري

مدير مسئول: محمد علي زم، حسن بنيانيان  (2)

سر دبير: علي ميرفتاح ، سيد ناصر هاشم زاده

ناشر: صاحب امتياز (3)

محل انتشار: تهران

قطع:    27* 19 ، 18 * 5/25  ، 5/18* 5/26،  5/21*5/28  (4)

تعداد صفحات : 240 – 270 ، 266 – 128 ، 80 – 146 ( 5)

تاريخ پايان انتشار : ادامه دارد

آخرين شماره : 13 ، پياپي 45 ، آذر و دي 1383 .

زبان: فارسي

روش: فرهنگي ، هنري [ ويژه سينما ]

قيمت(ريال): 1500 ، 2500 ، 2000 ، 3000 ، 3500 ، 4000 ، 5000  (6)

آدرس دفتر: خيابان حافظ، خيابان رشت، كوچه جمشيد جم، شماره 72 .

تلفن: 6412379 – 6404710

فاکس: 6469948

سايت:  www.naghd-ecinema.iricap.com

نشانی الکترونيکی: ـ

کد پستی:  ـ

صندوق پستي: ـ

   توضيحات :

 (1): نشريه سوره كه متعلق به حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي است هر از گاهي ويژه نامه اي منتشر مي كرده است با نام سوره سينما بعدها نشريه‌اي مستقل با عنوان نقد سينما منتشر شد و جاي سوره سينما را گرفت. نقد سينما در اغاز فصلنامه بود سپس ماهنامه شد.

(2): نگاه كنيد به توضيحات: ( الف) و ( ز) .

(3): نگاه كنيد به توضيح: ذ.

(4): نگاه كنيد به توضيحات: الف ، ت ، چ ، د ، ص.

(5): نگاه كنيد به توضيح: ظ.

(6): نگاه كنيد به توضيح پ.

     ملاحظات:

سوره سينما:

الف: شماره اول ، سال دوم در بهار 1371 منتشر شده است. مشخصات بدين شرح است: 242 صفحه. با قطع 18 * 5/25. «مدير مسئول: محمد علي زم. سردبير: شهيد سيد مرتضي آويني/ سيد محمد آويني. به كوش: مسعود فراستي».    

ب: شماره چهارم سوره سينما در پاييز 1372 منتشر شده است. 266 صفحه است و دست‌اندر كارانش با شماره شماره اول، سال دوم، فرقي نكرده‌اند.

پ: قيمت سوره سينما 2500 ريال ( شماره چهارم،1372 ) و قيمت هاي نقد سينما ( فصلنامه) و نقد سينما (ماهنامه) همين قيمت هاي درج شده است.

نقد سينما:

ت: شماره اول نقد سينما در بهار 1373 با قيمت 1500 ريال منتشر شد. از اين شماره تا شماره 16 فصلنامه بوده است.در شناسنامه آن آمده است: « نقد سينما. فصلنامه تخصصي « سوره سينما». بهار 1373. شماره اول. پياپي 5 ». دبير شوراي سردبيري اين شماره مسعود فراستي و قطع آن 19 * 28 است.

ث: در شماره 16 عبارت « فصلنامه تخصصي سوره سينما» حذف شده است.

ج: نقد سينما از شماره 16 تا اولين شماره دوره جديد به مدت شش فصل چاپ نشده است.

چ: قطع شماره اول از دوره جديد به 5/18 * 5/26  تغيير كرده است.

ح: از شماره 1 دوره جديد ( بهمن 1379 ) نقد سينما ماهنامه شده است. روي جلد اين شماره آمده است: « ماهنامه سينمايي، دوره جديد/ شماره‌يك، بهمن 1379 . 400 تومن». ساير مشخصات عبارت است از: « مدير مسئول: محمد علي زم. سردبير: علي مير فتاح. دبير تحريريه: آرش خوشخو. 81 صفحه ».

خ: در شماره 11 ، دوره جديد ( اسفند 80 ) آرش خشخو با عنوان سردبير و علي مير فتاح با عنوان مدير هنري معرفي شده‌اند.

د: قطع شماره سوم از دوره جديد ( فروردين 80 ، پياپي 22) 5/19 * 28 است.

ذ: در شناسنامه شماره 5، دوره تازه ( اسفند، فروردين 1382 ) آمده است: « دبير هيات تحريريه: مسعود فراستي». در اين شماره نام مدير مسئول ديده نمي‌شود.

ر: در شماره ( 6 ، 7 ) ارديبهشت و خرداد 1382 نام مسعود فراستي حذف وبه جاي آن آمده است: « دبير اجرايي: سيد مجيد كمالي» در اين شماره نيز نام مدير مسئول درج نشده است.

ز: در شماره 8، دوره تازه ( پياپي 40 ) آمده است: « مدير مسئول: حسن بنيانيان. سردبير: سيد ناصر‌هاشم زاده».

ژ: در شناسنامه شماره 9 . پياپي 41 ( مرداد 82 ) به جمع قبلي « دبيرتحريريه: مهدي فروتن آغميوني» افزوده شده است.

س:  در شماره 12، دوره تازه نام آغميوني حذف و به جاي آن فقط نوشته شده است: « شوراي  تحريريه».

ش: شماره پياپي 43 يازدهمين شماره دوره تازه است كه از تاريخ آبان 1381 ( شماره اول) آغاز شده است.

ص: پس از انتشار آخرين شماره در سال 82 ( 12، پياپي 44 ) در سال 83 اولين شماره ( 13، پياپي 45 ) در ماه آْذر و دي منتشر شده است. بدين ترتيب اين نشريه به مدت 9 ماه منتشر نشده است. در همين شماره به غير از نام مدير مسئول        (حسن بنيانيان) نام‌هاي قبلي حذف شده است. دبير تحريريه : رحمت ا… اميدوار درج شده و قطع نشريه از قطع قبلي به 5/21 * 5/28  تغيير كرده است.

ض: در همين شماره (پياپي 44 )  آمده است: « ناشر: شركت مطبوعاتي سوره مقام».

ط:  در شماره اول از دوره جديد «دبير تحريريه: مسعود فراستي» معرفي شده است.

ظ: تعداد صفحات سوره سينما ( اين دو شماره‌اي را كه ديده ام) حدودا بين 240 تا 270 صفحه، فصلنامه نقد سينما بين 128 تا 266 و ماه‌نامه آن بين 80 تا 146 بوده است.

35

نام نشريه: نقش آفرينان

تاريخ انتشار:  آذر 1382

فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: شكوه جيرودي

مدير مسئول: شكوه جيرودي

سردبير: رامين پرچمي

ناشر:  صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: 29* 7/20

تعداد صفحات : 32 ، 64 ، 80 ، 96 ، 128 (1)

تاريخ پايان انتشار: ادامه دارد

آخرين شماره: 16 ويژه نوروز 1384

زبان: فارسي

روش: فرهنگي، هنري ( اختصاصي بازيگري)

قيمت (ريال): 5000 ، 6000   (2)

آدرس دفتر: درج نشده

تلفن: ( تلفكس) 2 – 8926871  

فاکس:-

سايت: www.naghshafarinan.ir

نشانی الکترونيکی: info@naghshafarinan.ir

کد پستی: –

صندوق پستي:1647/11365

 

توضيحات:

(1): از شماره هفتم نشريه تمام رنگي شده است. بدين ترتيب تعداد صفحات به 32 كاهش و قيمت به 6000 ريال افزايش يافته است. در شماره بعدي(8) تعداد صفحات به 64 افزايش يافته اما قيمت همان 6000  ريال است. آخرين شماره (ويژه نوروز 1384) 128 صفحه، رنگي و قيمتش 9000 ريال است. تعداد صفحات شماره  اول64  است در حالي كه روي جلد نوشته شده است 72 صفحه.

(2): همان.

36

نام نشريه: ويدئو ماهواره (1)

 

 

تاريخ انتشار :  اسفند1372

فاصله انتشار: ماهنامه (2)

صاحب امتياز: سيد رسول سادات نژاد

مدير مسئول: اكبر نبوي

سر دبير: اكبر نبوي

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  5/27* 21  

تعداد صفحات : 88  ، 90  ، 100  (3)

تاريخ پايان انتشار : 1373

آخرين شماره : 3 ،  ارديبهشت 1373

زبان: فارسي

روش: فرهنگي، هنري، فني

قيمت(ريال): 400

آدرس دفتر:  (4)

تلفن: 2009933

فاکس: 2225860

صندوق پستي: 958- 14335

 

   توضيحات :

 

(1 سه شماره ‌اين نشريه را ديدم. به نظر مي‌رسد تاريخ پايان انتشار و آخرين شماره در توضيح (پ) درست باشد.

(2): : شماره اول اسفند 1372، شماره دوم در فروردين 1373،  شماره سوم ارديبهشت 1373.

(3): شماره اول 90 صفحه، شماره دوم  88 صفحه ، شماره سوم صد صفحه.

(4): درج نشده است.

  ملاحظات:

الف: در شماره اول آمده است: « ويدئو ماهواره. فرهنگي، هنري، فني. صاحب امتياز: سيد رسول سادات نژاد. مدير مسئول و سردبير: اكبر نبوي. 400 ريال».

ب: در فرهنگ و سينما ( صفحه  36 ) آمده است: « ويدئو ماهواره تنها سه شماره دوام آورد و تعطيل گرديد. آخرين شماره آن ارديبهشت ماه 1373 بود».

37

نام نشريه: هفت (1)

 

تاريخ انتشار : ارديبهشت 1382

فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: احمد طالبي نژاد

مدير مسئول: احمد طالبي نژاد

سر دبير: مجيد اسلامي

ناشر: كانون تبليغاتي نما به نما

محل انتشار: تهران

قطع:  28*21

تعداد صفحات : 74 ، 82  (2)

تاريخ پايان انتشار : ادامه دارد

آخرين شماره : 18 ، بهمن 1383

زبان: فارسي

روش: فرهنگي ، هنري

قيمت(ريال): 6000 ، 8500  (3)

آدرس دفتر: –

تلفن: 8517275

فاکس: 8517276 (تلفكس)

سايت: www.haftmag.com

نشانی الکترونيکی: haftmag@yahoo.com

کد پستی:  –

صندوق پستي: 4581- 15875

 

   توضيحات :

(1): بخشي از صفحات اين نشريه به مسائل ادبي( شعر و داستان)، همچنين تئاتر اختصاص دارد.

(2): به طور معمول 74 صفحه است. 82 صفحه، مربوط به آخرين شماره سال 1383 (شماره 18) است.

(3): 8500  ريال نيز مربوط به شماره‌ياد شده است.

38

نام نشريه: هنر هفتم (1)

 

تاريخ انتشار : بهمن 1378

فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: مهدي مرجوي

مدير مسئول: مهدي مرجوي

سر دبير: محمد عبدي ، فرهنگ فاطمي، بيژن اشتري

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: 21*28 ، 24*34   (2)

تعداد صفحات: 68-96

تاريخ پايان انتشار:

آخرين شماره:

 زبان: فارسي

روش: فرهنگي ، هنري ( سينما ،تلوزيون و موسيقي)

قيمت(ريال): 4500 ،5000،6000

تلفن: 8722555

فاکس: 8721959

سايت:          www.honarehaftom.com  

نشانی الکترونيکی:  editor@honarehaftom.com    

صندوق پستي: 1371-  14335

 

      توضيحات:

(1):  اين نشريه دو دوره را پشت سر گذاشته است. دوره اول كه محمد عبدي سردبيري آن را به عهده داشت. ازشماره 1 تا 12 تداوم يافت و دوره دوم با سردبيري فرهنگ فاطمي و بيژن اشتري از شماره 13 آغاز و تا شماره  19  (فروردين 1381 ) ادامه داشت.

(2): دوره اول: 21*28. دوره دوم: 24*34.  

 

39

نام نشريه: هنر هفته

تاريخ انتشار : پانزدهم آذر  1381

فاصله انتشار: هفته‌نامه  (1)

صاحب امتياز: مهرداد راياني مخصوص

مدير مسئول: مهرداد راياني مخصوص

سر دبير: سهيل ارادتمند

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع: 28* 21  (2)

تعداد صفحات: 64 – 68  (3)

تاريخ پايان انتشار: ادامه دارد

آخرين شماره:

زبان: فارسي

روش: هنري

قيمت(ريال): 4000 ، 4500 ، 5000   (4)

آدرس دفتر:

تلفن:

فاکس:

سايت:

نشانی الکترونيکی:

کد پستی:

صندوق پستي:

      توضيحات:

(1): در شناسنامه شماره اول نوشته شده است: « هفته‌نامه هنري ( فعلا 15 روز يك بار ). اين عبارت تا شماره      ديده مي‌شود.

(2): از شماره 25، يك سانت به طول نشريه افزوده شده است.

(3): تعداد صفحات نيز بين 64  تا 72 بوده است.

(4): قيمت به طور معمول ( از اولين شماره)  بين 4000  تا 5000  ريال بوده است.

     ملاحظات:

٭ اين نشريه داراي صفحات مخصوص موسيقي نيز هست.

٭ از شماره 24، اول آذر 1382 به صورت رنگي چاپ شده است.

٭ روي جلد شماره 17 ( 15 مرداد 81 ) به اشتباه شماره 16 درج شده، در حالي كه شماره شانزدهم اول مرداد 1382 منتشر شده است.

كتابمجله‌ها

و

ويژه نامه‌ها

(بعد از انقلاب)

مقدمه

در اين بخش به ارائه مشخصات چند كتابمجله ( مجلاتي كه به شكل كتاب، بدون اخذ مجوز دولتي، با  هدف انتشار مداوم منتشر مي‌شدند)، تعدادي ويژه‌نامه كه از سوي نشريات غير سينمايي منتشر شده و نشرياتي كه در منابع خاصي ديده‌ام اما نشاني از آن‌ها نيافته‌ام مي‌پردازم. به اين نشريات هنگام بر‌رسي نشريات سينمايي بعد از انقلاب بر خوردم. به احتمال فراوان تعدادشان بيش از تعدادي است كه در اين‌جا فهرست شده‌اند.

 

الف: كتابمجله‌ها

 

 

1

سينما تئاتر

   توضيحات :

در فرهنگ و سينما ( صفحه  34) آمده است:« در بهمن ماه 1358 نخستين و تنها شماره نشريه‌اي به نام سينما تئاتر منتشر شد كه به دو هنر سينما و تئاتر پرداخته بود. قطع اين نشريه بزرگ بود».

 

مشخصات :

 

تاريخ انتشار : 1358

فاصله انتشار:  هفته‌نامه

صاحب امتياز: بهمن مقصودلو

مدير مسئول: بهمن مقصودلو

محل انتشار: تهران

تاريخ پايان انتشار : 1358 

آخرين شماره : 1

زبان: فارسي

2

پيام سينما

   توضيحات :

(1): در فرهنگ و سينما ( صفحه  34 ) آمده است: « در خرداد 1360 ، مجله‌اي كتاب مانند به نام پيام سينما چاپ شد كه دو شماره بيشتر منتشر نشد و تعطيل گرديد».

 شماره اول اين مجله را به لطف شهروز جوياني ديدم. مشخصات حاضر را از اين شماره اخذ كرده‌ام ( به غير از رديف، آخرين شماره: ). ساير اطلاعات ( ناشر، آدرس، مدير و غيره) در اين شماره درج نشده بود.

 

مشخصات:

تاريخ انتشار : شهريور  1360

محل انتشار: تهران

قطع:   24 * 17    

تعداد صفحات : 104 + 8

تاريخ پايان انتشار : 1360

آخرين شماره : 2

زبان: فارسي

روش: [ سينمايي، تحليلي]

قيمت(ريال): 100

3

جبهه سينماي انقلاب خلق

 

   توضيحات :

  در فرهنگ و سينما ( صفحه  34) آمده است: « در ارديبهشت 1358 اولين و تنها شماره مجله‌اي به نام جبهه سينماي انقلاب خلق منتشر شد كه بسيار جهت گيرانه و داراي خط و مشي سياسي و چپ بود. در اين مجله سينماي آرمان گرايانه تعريف شده بود».

 

مشخصات:

تاريخ انتشار : 1358

محل انتشار: تهران

تاريخ پايان انتشار : 1358 

آخرين شماره : 1

زبان: فارسي

4

دفترهاي سينما

   توضيحات :

 

(1): در فرهنگ و سينما ( صفحه  34 ) آمده است:« در آبان ماه 1359 مجله‌اي تحت عنوان دفترهاي سينما منتشر شد كه شش شماره آن به چاپ رسيد». شماره‌هاي اول، سوم و چهارم را دركتابخانه دفتر مطالعات و توسعه رسانه‌ها ديدم.

(2): شماره 2 را نديدم . شماره اول در نيمه دوم آبان 1359 و شماره سوم تاريخ دي و بهمن 1359 را دارد. شماره چهارم هم در فروردين ماه 1360 به چاپ رسيده است.

(3): قطع  5/17* 24 حاصل تا شدن مجله است، قطع اصلي 5/34* 25 است. شماره چهارم به شكل كتاب و در قطع 5/23*17  چاپ شده است.

مشخصات:

 

تاريخ انتشار : آبان 1359

فاصله انتشار: ماهنامه (2)

صاحب امتياز: سيروس قهرماني

محل انتشار: تهران

قطع:   5/17* 24 ( 5/34* 25)، 5/23*17  (3)

تعداد صفحات : 23 ، 129

تاريخ پايان انتشار : 1360

آخرين شماره : 6

زبان: فارسي

روش: [ سينمايي، تحليلي]

قيمت(ريال):  50 ، 80 ، 120

 

5

دو نگاه به چهار فيلم٭

 

توضيحات:

 از اين پس هر جا با اين علامت [٭] روبرو شديد نشانه آن است كه نشريه مورد نظر متعلق به آرشيو شخصي شهروز جوياني است. وي با گشاده دستي و مهرباني تمام علاوه بر در اختيار گذاشتن نشرياتش به نكات با ارزشي نيز اشاره كرد. يك بار ديگر از همكاري و راهنمايي‌هاي ارزنده اش تشكر مي‌كنم.

 دو نگاه، از جمله نشرياتي است كه انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران منتشرر كرده است.اين نشريه فاقد شناسنامه است. 

مشخصات:

تاريخ انتشار: 1368

 ناشر: انجمن منتقدان

قطع: 15*21

تعداد صفحات: 37

6

سينما 1

   ( كتاب سروش )

 

 

 توضيحات :

  در پيشگفتار صفحه 5 آمده است: « دست اندركاران اين مجموعه برآنند تا هر سه ماه يكبار چنين كتابي را تكرار كنند».  سردبير و مدير مسئول معرفي نشده، آمده است: « به كوشش : سيد ابراهيم نبوي». ): شماره ديگري از اين نشريه نيافتم.

 

مشخصات:

تاريخ انتشار : پائيز 1367

فاصله انتشار: گاهنامه ( فصلنامه

صاحب امتياز: انتشارات صداو سيماي جمهوري اسلامي ايران

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:    5/27 * 5/19

تعداد صفحات : 172

تاريخ پايان انتشار : (4)

آخرين شماره : (5)

زبان: فارسي

روش: [ تحليلي سينما ]

قيمت(ريال): 900

آدرس دفتر: خيابان استاد مطهري، تقاطع خيابان دكتر مفتح، ساختمان جام جم.

 

 

7

سينما آينه زمان: ٭

 

توضيحات:

شامل مجموعه مقالات سينمايي است

 

مشخصات:

تاريخ انتشار : 1363

ناشر : انتشارات هدف

سردبير: زير نظر: شهاب الدين عادل

محل انتشار: تهران

قطع:    24* 8/16

تعداد صفحات : 152

تاريخ پايان انتشار : (4)

آخرين شماره : (5)

زبان: فارسي

روش: [ تحليلي سينما ]

8

سينما و رئاليسم: ٭

 

مشخصات:

تاريخ انتشار : چاپ اول بهار 1362

ناشر: نما

 گرد آورنده: اميد روشن ضمير

 مترجمين: بابك عمادي، اميد روشن ضمير

قطع: 17*5/23 .

صفحات: 176+ ( 8 صفحه عكس)

 قيمت: 250 ريال

 

9

سينماي نوين

   توضيحات :

(1): اين نشريه با مجوز انتشار كتاب منتشر مي‌شده است. در آخرين صفحه شماره چهارم فهرست مطالب دفترهاي اول تا سوم درج شده است.

 

تاريخ انتشار : 1359

فاصله انتشار: گاهنامه 

صاحب امتياز: شهروز جوياني

مدير مسئول: : شهروز جوياني

سر دبير: شهروز جوياني

ناشر: صاحب امتياز

محل انتشار: تهران

قطع:  12*7/19

تعداد صفحات :  47 ، 50 ، 112 ، 120 ، 160

تاريخ پايان انتشار : 1364

آخرين شماره : 6 ، بهار 1364

زبان: فارسي

روش: [تحليلي]

قيمت(ريال): 50 ، 60 ، 135 ، 150 ، 170

تلفن: 826666

کد پستی: 11365

صندوق پستي: 5556

 

10

كتاب فيلم و سينما

توضيحات

 اين مجله را در كتابخانه مركز مطالعات و تحقيقات رسانه‌ها ديدم.

 

مشخصات:

تاريخ انتشار : دفتر اول بهار 1369

 زير نظر: بهمن دري اخوي.

 ناشر: شركت انتشارات خردمند.

قطع: 22*29 .

تعداد صفحات :  77

 

ب: ويژه نامه‌ها

(1)

نام نشريه: پشت صحنه

 

شماره: سال اول، شماره 2

تاريخ انتشار: بهار 1373

صاحب امتياز : نيلوفر ظفر اردلان

مدير مسئول : نيلوفر ظفر اردلان

سردبير : نيلوفر ظفر اردلان

فاصله انتشار: ماه نامه

تعداد صفحات: 84

روش: اجتماعي، هنري، اقتصادي، ورزشي

قيمت(ريال): 4000

توضيحات : ـ

 

(2)

تصوير

 

شماره:10ـ11

تاريخ انتشار: دي ـ بهمن 1371

صاحب امتياز : سيف ا.. صمديان

مدير مسئول : سيف ا.. صمديان

سردبير : « زير نظر شوراي نويسندگان»

فاصله انتشار: ماهنامه

تعداد صفحات: 112

روش: «هنرهاي تصويري»

قيمت(ريال): 1500

توضيحات : در اين شماره مطالب سينمايي متنوعي درج شده است. از جمله: « چرا سينماي ايران سينماي تصوير نيست، عكس‌هاي امير نادري از داريوش مهرجويي، گريم در سينماي ايران» و ..

  

(3)

 

نام نشريه: ثمين

شماره: 8

تاريخ انتشار: 1383

صاحب امتياز : يوسف علي نظيفي

مدير مسئول : يوسف علي نظيفي

سردبير : يوسف علي نظيفي

فاصله انتشار: هفته‌نامه

تعداد صفحات: 68

روش: فرهنگي، سياسي، اجتماعي، ورزشي

قيمت(ريال): 4000

توضيحات :

٭ در شماره‌هاي ديگر هم مطالب سينمايي دارد.

 

(4)

نام نشريه:خاطره

شماره: 8

تاريخ انتشار: اول آبان 1383

صاحب امتياز : حسن شهنواز

مدير مسئول : حسن شهنواز

سردبير : حسن شهنواز

فاصله انتشار:هفته‌نامه ( فعلا 15 روز يك بار)

تعداد صفحات:68

روش: فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي، سياسي

قيمت(ريال): 5000

توضيحات : 

(5)

نام نشريه: خورشيد نيمروز

شماره:  درج نشده

تاريخ انتشار: ويژه پاييز 83

صاحب امتياز : علي نوروزي

مدير مسئول : علي نوروزي

سردبير : علي نوروزي

فاصله انتشار: درج نشده

تعداد صفحات: 52

روش: فرهنگي، اجتماعي، ورزشي، اقتصادي

قيمت(ريال): 5000

توضيحات :

٭ ويژه فيلم‌هاي شاهرخ خان (سينماي هند) است.

٭ تهيه و تنظيم: سحوره و سعيده فرشباف.

 

(6)

نام نشريه: دور نما

 

شماره: ويژه (3)

تاريخ انتشار: 1382

صاحب امتياز : شاهپور شاه بيگي رود پشتي

مدير مسئول : شاهپور شاه بيگي رود پشتي

سردبير : ـ

فاصله انتشار: هفته‌نامه

تعداد صفحات: 52

روش: فرهنگي، ورزشي، اجتماعي، اقتصادي

قيمت(ريال): 5000

توضيحات :

٭ ويژه نامه سينماي هند است.

٭ اين نشريه ويژه نامه هاي ديگري نيز دارد ( مثل شماره تابستان 82 ، در 52 صفحه كه شامل فرهنگ جامع بازيگران هند است)، اين ويژه نامه‌ها هم در باره سينماي هند است.

(7)

نام نشريه: ديدگاه

 

شماره: درج نشده

تاريخ انتشار: بهمن 1380

صاحب امتياز : موسسه فرهنگي هنري رزمندگان اسلام

مدير مسئول : ـ

سردبير : داود عامري

فاصله انتشار: هفته‌نامه

تعداد صفحات: 60

روش: ـ

قيمت(ريال): 4000

توضيحات :

٭ ويژه نامه بيستمين جشنواره فيلم فجر است.

 

(8)

نام نشريه: زنده رود

شماره: 6 ـ 7

تاريخ انتشار: بهار 1373

صاحب امتياز : حسام الدين نبوي نژاد

مدير مسئول : حسام الدين نبوي نژاد

سردبير : زاون قوكاسيان( سردبيرميهمان)

فاصله انتشار:  فصلنامه

تعداد صفحات: 352

روش: فرهنگي، ادبي، تاريخي

قيمت(ريال): 3200

توضيحات :

٭ به مناسبت صد سالگي سينما منتشر شده است.

(9)

نام نشريه: شوكا

 

شماره: پيش شماره

تاريخ انتشار: بهمن 1382

صاحب امتياز : عباس علي عزتي

مدير مسئول : عباس علي عزتي

سردبير : عباس علي عزتي

فاصله انتشار: ماهنامه

تعداد صفحات: 84

روش: ادبي، هنري

قيمت(ريال): 5000

توضيحات : ـ

 

(10)

نام نشريه: گرافيك

 

شماره: 24

تاريخ انتشار: بهمن 1376

صاحب امتياز :نجم الدين فرخ يار

مدير مسئول : نجم الدين فرخ يار

سردبير : نجم الدين فرخ يار

فاصله انتشار: ماهانه  

تعداد صفحات:66

روش:فرهنگي، هنري، گرافيك

قيمت(ريال): 5000

توضيحات :  در اين شماره از نشريه گرافيك مطلبي با عنوان: « پوستر و بازيگران سينما» ديده مي‌شود. ( از صفحه 8 تا 35 ).

 

(11)

 

نام نشريه: گلبانگ آزادي

 

شماره: ـ

تاريخ انتشار: ـ

صاحب امتياز : ـ

مدير مسئول : ـ

سردبير : ـ

فاصله انتشار: ـ

تعداد صفحات: 48

روش: ـ

قيمت(ريال): 5000

توضيحات :

٭ راهنماي فيلم باليود است

٭ شناسنامه نشريه چاپ نشده است.

٭ با همين مشخصات ويژه نامه ي ديگري در باره فيلم فير( جوايز سينمايي هندوستان) به چاپ رسيده است.

 

 

 

 

 

(12)

نام نشريه: معيار

 

شماره: 3 ( پيابي 9 )

تاريخ انتشار: بهمن، اسفند 1372

صاحب امتياز : سيد ابوالقاسم موسوي

مدير مسئول : سيد ابوالقاسم موسوي

سردبير : ابراهيم زال زاده

فاصله انتشار: ماهنامه

تعداد صفحات: 64

روش: اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي

قيمت(ريال): 800

توضيحات :

٭ ويژه صد سالگي سينما است. 

(13)

نام نشريه: نگاه اول

 

شماره: 2

تاريخ انتشار: مهر 1383

صاحب امتياز : احمد بالان

مدير مسئول : احمد بالان

سردبير : علي وحيد

فاصله انتشار: هفته‌نامه

تعداد صفحات: 68

روش: فرهنگي، اجتماعي، معلومات عمومي، اقتصادي

قيمت(ريال): 5000

توضيحات :

√ بيشترين مطالب در باره سينماي هند است.

√ در شماره‌هاي ديگر نيز داراي مطالب سينمايي است.

 

در انتها مناسب است از مجلاتي نام برده شود كه در شناسنامه آن‌ها علاوه بر درج روش فرهنگي، هنري و … به سينما نيز اشاره شده است. لازم به ذكر است كه اسامي و روش درج شده در كنار هر يك از نشريات را از سايت magiran  برگرفته‌ام.

 

 

 1. فصل سبز

  ماهنامه فرهنگي، سينما، ادبيات داستاني، شعر

 

 1. فرهنگ و پژوهش

  دوهفته‌نامه ويژه هنر (تئاتر، سينما، موسيقي، هنرهاي تجسمي و ادبيات)
 2. شهرزاد

  ماهنامه ادبيات، سينما، تئاتر
 3. سبزينه كادوس

  ماهنامه سينما، تئاتر، هنرهاي تجسمي، ادبيات داستاني، شعر
 4. حرفه : هنرمند

  فصلنامه هنرهاي تصويري (عكاسي/نقاشي/سينما)
 5. توتيا

  ماهنامه فرهنگي، اجتماعي، سينمايي
 6. اميد جوان

  هفته‌نامه فرهنگي، اجتماعي، ورزشي، سينما

 7. آژند

  ماهنامه فرهنگي، مسائل اجتماعي، سينما، تئاتر، معلومات عمومي

 8. هنرپو

  فصلنامه سينما، تئاتر، عكاسي، گرافيك، كاريكاتور، معلومات عمومي

 9. كوچه ما

  ماهنامه فرهنگي، مسائل اجتماعي، ورزشي، سينما

 

نشريات سينمايي فارسي زبان خارج از كشور

 

نام نشريه: سينما 95 (1)

 

 تاريخ انتشار :  آذر 1373

 فاصله انتشار: ماهنامه

صاحب امتياز: (2)

 مدير مسئول: (3)

 سر دبير: (4)

 ناشر: cinema by numbers

 محل انتشار: آمريكا ( كاليفرنيا)

 قطع: 5/16 * 5/26

تعداد صفحات: 99 ، 85  ، 87    (5)

تاريخ پايان انتشار: (6)

آخرين شماره: (7)

زبان: فارسي، انگليسي

 روش: [ خبري، تحليلي]

قيمت: يك دلار

آدرس دفتر: ـ

تلفن: (310) 441- 2135

فاکس: (310) 470 – 9515

سايت: ـ

نشانی الکترونيکی: ـ

کد پستی: ـ

صندوق پستي: po box:17026

             توضيحات:

(1): اين نشريه را در واحد نشريات فارسي زبان خارج از كشور مركز مطالعات و تحقيقات رسانه‌ها يافتم.

(2): صاحب امتياز معرفي نشده است. انتشارات cinema by number  آن را منتشر كرده است.

(3): آمده است:«زير نظ: «مسعود دانشور» كه البته در شماره سوم نامش حذف شده است.

(4): آمده است: « دبير: رضا شريفيها».

(5): اين تعداد به غير از صفحات انگليسي است.

(6): فقط تا شماره ششم در اين آرشيو موجود بود، بنابراين نمي‌توان تاريخ پايان انتشار و آخرين شماره را مشخص كرد.

(7): همان.

      ملاحظات:

٭ در شناسنامه شماره دوم آمده است: « سينما 95 جز در باره سينما كه مايه حيات اوست حرفي ندارد. سال يكم ـ شماره 2 ـ ژانويه 1995 « دي و بهمن 1373 ». زير نظر: مسعود دانشور. دبير: رضا شريفيها. دبير فني: مهرداد حقيقي. روابط عمومي: پريس داوري. مدير داخلي: محمود سيفي.گروه پژوهش: بابك ماكان. امور بازرگاني: ليندا المن. حروفچيني و تنظيم: مهناز حقيقت.اين مجله به صورت ماهانه، اول هر ماه، در لس آنجلس كاليفرنيا ـ آمريكا چاپ و منتشر مي‌شود.»

٭شماره سوم در فوريه 1995 ( بهمن و اسفند 1373 ) منتشر شده است. در اين شماره نام ويراستار افزوده شده « ويراستار: داريوش قره‌چه داغي». و نام مسعود دانشور حذف شده است.

٭ شماره پنجم در مهر ماه 1374 ( اكتبر 1995 ) منتشر شده است. 85 صفحه فارسي و 21 صفحه انگليسي دارد.

٭ شماره ششم آبان ماه 1374 ( نوامبر 1995 ) با 87 صفحه فارسي و 19 صفحه انگليسي به چاپ رسيده است. اين آخرين شماره موجود در مركز مطالعات است.

٭ سينما 95 با تغيير سال به سينما 96 و … تغيير نام داده است.

 

نام نشريه: سينماي آزاد (1)

 

 تاريخ انتشار :  فروردين 1375

 فاصله انتشار: دو ماهنامه

صاحب امتياز: (2)

 مدير مسئول: (3)

 سر دبير: بصير نصيبي  (4)

 ناشر: مركز پژوهشي و فيلمسازي سينماي آزاد

 محل انتشار: آلمان

 قطع: 14* 20  ، 21* 8/29  (5)

تعداد صفحات: 66  ، 30

تاريخ پايان انتشار: (6)

آخرين شماره: (7)

زبان: فارسي

روش: ( خبري ، تحليلي]

 قيمت: 4 مارك

آدرس دفتر:

تلفن:Telefon – fax. 0681 / 39224

سايت: ـ

نشانی الکترونيکی: ـ

آدرس پستی: postfach 100525 66005 saarbrucken / germay

صندوق پستي: ـ

             توضيحات:

(1):  اين نشريه نيز در واحد آرشيو نشريات فارسي زبان خازج از كشور، مركز مطالعات و تحقيقات رسانه ها، موجود است.

(2): اگر در آلمان صاحب امتياز و مدير مسئول مفهومي داشته باشد در شناسنامه مشخص نشده است.

(3): همان.

(4): در شماره هفتم نام بصير نصيبي به عنوان سردبير آمده است.

(5): از شماره هفتم قطع به 21* 8/ 29 تغيير يافته است.

(6): آخرين شماره موجود در آرشيو مركز مطالعات شماره 15، اسفند 1377 و فروردين 1378 است. بنابراين نمي‌توان تاريخ پايان انتشار و شماره آخر را مشخص كرد.

(7): همان.

 

ملاحظات:

٭ در شناسنامه اولين شماره آمده است: « سينماي آزاد. ناشر: مركز پژوهشي و فيلمسازي سينماي آزاد. با نظر: بصير نصيبي. همكاران: پروانه بهجو، نسرين بهجو، باصر نصيبي. شماره اول ـ سال اول ـ فروردين 1375ـ مارس 1996 . هر سال 6 شماره منتشر مي‌شود. بهاي تك فروشي، 4 مارك. اشتراك ساليانه: 20 مارك.»

٭ شماره پنجم در آذر، دي 1375 منتشر شده است. در اين شماره «مدير داخلي: پروانه بهجو» معرفي شده است.

٭ شماره ششم در آرشيو نبود از شماره هفتم قطع به 21* 8/ 29 تغيير يافته و بصير نصيبي به عنوان سردبير معرفي شده است.تا شماره پنج نوشته شده بود: « زير نظر بصير نصيبي».

٭ آخرين شماره موجود در آرشيو مركز مطالعات شماره 15، اسفند 1377 و فروردين 1378 است. در اين شماره نام «علي پور رضا ( مقيم ايران) » در جمع همكاران اضافه شده است.

٭ بصير نصيبي در ايران هم نشريه‌اي با همين نام، در قبل از انقلاب، منتشر كرده است.

منابع و مراجع

الف: مراجع

به غير از آرشيو شخصي نگارنده كه حاوي بيش از 20 عنوان از نشريات سينمايي بعد از انقلاب است. به آرشيو نشريات كتابخانه هاي زير نيز رجوع كرده‌ام.

 1. آرشيو نشريات كتابخانه ملي ايران .
 2. آرشيو نشريات كتابخانه حسينيه ارشاد.
 3. آرشيو نشريات كتابخانه خانه سينما.
 4. آرشيو نشريات كتابخانه موسسه مطالعات تاريخ معاصر.
 5. آرشيو نشريات كتابخانه مجلس شوراي اسلامي.
 6. آرشيو نشريات كتابخانه هاي شخصي.

ب: منابع

مقالات:

 1. صفا، ژاله. « پنجاه سال: دو مجله سينمايي» در مجله گزارش فيلم. سال سوم شماره (27، 28) تهران. تير 1371 . صص 55 تا 59 .
 2. جيراني، فريدون. «دهه سي: دوران رونق». در مجله گزارش فيلم. سال سوم شماره (27، 28) تهران. تير 1371 . صص 78 تا 85 .
 3. محمد آبادي، اكبر «دهه چهل: فراز و نشيب» در مجله گزارش فيلم. سال سوم شماره (27، 28) تهران. تير 1371 .صص 86 تا 88 .
 4. خسروي، رضا «دهه  پنجاه: پايان راه» در مجله گزارش فيلم. سال سوم شماره (27، 28) تهران. تير 1371.صص 88 تا 89 . و 90 تا 92 .
 5. گيتي، حسين. «سالشمار مطبوعات سينمايي» در مجله فرهنگ و سينما. شماره 124 . تهران. 1381 . صص 30 تا 37 .
 6. قاسمي، سيد فريد «مطبوعات سينمايي ايران» در فصلنامه رسانه. شماره پياپي 10. تهران.  تابستان  1371. صص 46 تا 51 .

 

كتاب ها:

 1. سرتيپ زاده، بيژن با همكاري خدا پرست، كبري ( 1357) . فهرست مجله هاي موجود در كتابخانه ملي ايران. تهران.
 2. قاسمي، سيد فريد. ( 1372 ). راهنماي مطبوعات ايران(ج اول) . تهران. ناشر: مركز مطالات و تحقيقات رسانه ها
 3. سلطاني، مرتضي(گرد آوري).( 1356). فهرست مجله هاي فارسي از ابتدا تا سال 1320 شمسي.تهران. انتشارات: كتابخانه مركزي و مركز اسناد . زير نظر: ايرج افشار.تهران.
 4. صدري طباطبايي نائيني، سيد محمد.( 1378) راهنماي مطبوعات ايران از سال 1304 تا 1357. تهران: مركز مطالعات و تحقيقات رسانه ها. چاپ اول
 5. پوري سلطاني، رضا اقتدار با همكاري زهرا قاسمي، (1382).  راهنماي مجله ها و روزنامه هاي ايران. چاپ اول.
 6. مهرابي، مسعود،( 1371 ) تاريخ سينماي ايران از آغاز تا سال 1357 . تهران. ناشر: مولف. چاپ هفتم
 7. مهرابي ، مسعود.( 1367 ). كتابشناسي سينما در ايران از آغاز تا 1366 ، جلد اول. تهران. فرا انديش و ماهنامه سينمايي فيلم.
 8. مهرابي، مسعود،( 1371 )،  كتابشناسي سينما در ايران 1366-1370 ، جلد دوم ، تهران: راد
 9. شعاعي، حميد(1356). نام آوران سينما در ايران. تهران. بي نا

 

پايان نامه:

رادنيا، رامين ( 1370-1371 ). بررسي تاريخ مطبوعات سينمايي ايران قبل از انقلاب.(پايان نامه كارشناسي). دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مركزي. استاد راهنما: دكتر موسوي.