کارگردان ها

جملات کارگردانان بزرگ تاریخ سینمای جهان

جملات بزرگان سینما

جملات قصار سينمايی

مطلب کوتاهی كه پيش رو داريد، بخشی از مجموعه‌ای است که به وسيله جوزف مك‌برايد، منتقد، فيلمنامه‌نويس و مورخ برجسته امريكايي نوشته و تدوين شده است. مك‌برايد بيش از سي سال سابقه گزارش‌نويسي سينما و به‌ ويژه هاليوود را دارد. اين مجموعه شامل واقعيت‌هاي عجيب، آمار و داستان‌هاي كمتر گفته شده‌اي است كه بحث‌انگيز و خصوصاً برای علاقمندان جدي سينما جالب است. قبلاً از مك‌برايد كتاب سينما به روايت هاوارد هاكس، ترجمه پرويز دوائي به  فارسي منتشر شده است.

ده نقل قول مهم از كارگردان‌هاي بزرگ

ژان‌ـ لوك گدار در فيلم سرباز كوچك (1960) ساخته ميشل سوبر، در ديالوگي از زبان يكي از شخصيت‌هاي فيلم‌هايش مي‌گويد: «فيلم‌برداري حقيقت است … و سينما بيست و چهار حقيقت در ثانيه است.»

ساموئل فولر ضمن بازي در نقش خود در پي‌يرو خله (1965) ساخته ژان لوك گدار مي‌گويد: «فيلم درست مثل ميدون جنگه، آميخته با عشق‌‌ـ نفرت‌‌ـ اكشن‌‌ـ خشونت‌‌ـ مرگ و در يك كلام احساساته.»

هر وقت بازيگري سر صحنة فيلمي از هيچكاك او را سؤال پيچ مي‌كرد، اين كارگردان بزرگ مي‌گفت: «عزیز من! اين فقط يه فيلمه.»

«چون نتونستيم استالين بشيم، كارگردان فيلم شده‌ايم.» آبراهام پولانسكي

وقتي در 1936 از جان فورد پرسيدند: «آيا فکر می‌کنید بايد حتماً چيزهايي را كه ناراحت‌تان مي‌كند، بيان كنيد؟»  او پاسخ داد:« پس آدم‌ براي چي زندگي مي‌كنه؟»

«علت خوب بودن ستاره‌ها اينه كه از در استوديو مي‌گذرند و با خود فكر مي‌كنند: «همه مي‌خوان از من سوءاستفاده كنن.» هاوارد هاكس

«نمي‌شه سينما رو درس داد. اهميت نمي‌دم كه چه كسي خلاف اين حرف رو مي‌زنه، اما نمي‌شه سينما رو درس داد.» نيكلاس ري

« تو اين دنيا يه چيز وحشتناكي هست‌‌ـ اين كه هر كسي دلايل خودش رو داره.» ژان رنوار در نقش اُكتاو در قاعده بازي.

«فيلم‌برداري درست مثل سواري با دليجان در غرب وحشيه. وقتي به راه مي‌افتين، انتظار سفر خوبي  دارين، اما بعد فقط اميدوارين كه به مقصد برسين.» فرانسوا تروفو در نقش كارگردان در شب امريكايي.

در 1932 اورسن ولز حين كار بر طرح فيلم دل تاريكي گفت:« اين بزرگ‌ترين قطار برقي اسباب‌بازي‌ايه كه بچه‌اي تا به حال داشته!»

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن