کارگردان ها

نـامه ی “آکـیـرا کـوروسـاوا” به “ایـنـگـمـار بـرگـمـان” بعد از…..

کوروساوا و برگمان

نـامه ی “آکـیـرا کـوروسـاوا” به “ایـنـگـمـار بـرگـمـان” بعد از اعلام بازنشتگی اینگمار:

« آقای برگمان عزیز، بگذارید تا هفتاد سالگیتان را تبریک بگویم.

آثار شما هر بار که نمونه ای از آن را میبینم بر قلب من اثر عمیقی میگذارد و من از کارهای شما بسیار آموخته ام و از آنها نیرو و شهامت گرفته ام. خوش دارم تندرست باشید تا فیلمهای فوق العاده ی بیشتری برای ما بیافرینید.

ما در ژاپن هنرمندی داشتیم به نام تسای تومیوکا که در عصر می جی(اواخر سده ی نوزدهم)زندگی میکرد.این هنرمند آنگاه که هنوز جوان بود تابلوهایی عالی کشیده بود و وقتی به هشتاد سالگی رسید ناگهان شروع به کشیدن تابلوهایی کرد که به مراتب عالی تر از کارهای پیشینش بود، انگار که دوباره به شکوفایی باشکوهی رسیده باشد. هربار که تابلوهای او را میبینم سراپا به این دریافت میرسم که انسان تا به هشتاد سالگی نرسیده باشد واقعا توان آفرینش کارهای واقعا خوب ندارد.

انسان بچه به دنیا می آید،پسرکی میشود،جوانی را از سر میگذراند،بهار عمر را، و سرانجام پیش از آن که زندگی اش را به پایان برساند برمیگردد تا دوباره بچه ای بشود. این جریان از نظر من، آرمانی ترین راه زندگی ست. گمان میکنم با من موافق باشید که انسان در روزگار دومین دوره ی کودکی اش توانا میشود تا آثاری ناب،بی هیچ محدودیتی، تولید کند. من اکنون 77 ساله ام و متقاعد شده ام که کار حقیقی ام تازه دارد آغاز میشود.

بیایید تا به خاطر سینما در کنار هم بمانیم. »

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.