نقد فیلم

معرفی فیلم خوب ایرانی

فیلمهای خوب ببینیم چرا توقیف یک اثر خوب ؟

فیلم :

وقت چیدن گردوها

مخاطبین عزیز توصیه می کنم این فیلم را ببینید حتما ارزش داشت که برایش نوشتم . 

چرا یک فیلم خوب توقیف می شود ؟ سوالی ناجواب در عرصه هنر فیلمسازی ایران .

کارگردانی سلامتی داشت هر چند کمبودهایی  احساس می شد و می توان از ایراد ها گفت .سکانس هاس نهایی فیلم بسیار عجولانه بود .دکوپاژ ( هر ان چیزی که در تصویر مشاهده می شود )  در جاهایی از خود داستان عقب می افتاد و جای کار بیشتری می طلبید . زمان فیلم بدون اینکه خسته کننده باشد می توانست طولانی تر هم باشد . در نتیجه گیری عجله کردن باعث ابتر شدن فیلم می شود . بازی گرفتن از نا بازیگران بسیار عالی بود . فیلم برای من از این جهت اهمیت دارد که قصد خودنمایی ندارد .

فیلمنامه هم مثل کارگردانی تمام سعی ش را کرده بود که سلامت باشد و سلامت هم بود . فیلمنامه بر پایه ستون های مستحکمی استوار بود هر چند بطور مثال در جایی از خانه اشکالی وجود دارد اما می توان مطمئن بود که این خانه از لرزه کوچکی فرو نمی ریزد . در مذهبی ترین جایی که می شود فیلم ساخت نوبیسنده شعار مذهبی نداده و بسیار ارزشمند بود . فلسفه و حرف و بقول معروف مغز کار بسیار خوب بود .

دست گذاشتن به تابوهای مذهبی مردم و جامعه همیشه جزو سختی های هر نویسنده می تواند باشد . اما این کار با سلامت کامل پیش رفت .یکی از نقاط قوت این کار فرامتن های منبعث از داستان بود که آنها را می شد در هر زمان و مکان وجغرافیایی متصور شد .

بازی پارسا پیروز فر خوب بود.

بازی لادن مستوفی خوب بود

چهره های باتجربه سینمایی بسیار خوب توانسته اند خودشان را با نابازیگران منطبق کنند .

و در آخر اینکه :

یک قصه بیش نیست غمِ عشق، وین عجب                                       کز هر زبان که می‌شنوم نامکرر است

حافظ 

تحلیل : کوروش حسینی

 

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
وقت چیدن گردوها
کارگردان ایرج امامی
تهیه‌کننده حسن جلایر
نویسنده فریبرز کامکاری
بازیگران پارسا پیروزفر
لادن مستوفی
حسن مهمانی
امیر عباسی
درین دست باز
فیلم‌بردار رسول احدی
تاریخ‌های انتشار
۱۳۸۲
مدت زمان
۹۰دقیقه
کشور ایران
زبان فارسی

وقت چیدن گردوها فیلمی به کارگردانی ایرج امامی و نویسندگی فریبرز کامکاری محصول سال ۱۳۸۲ است. ‘وقت چیدن گردوها’ یکی از فیلم هایی است که در ایران بعد از مدتها بدون اکران در سینما به شبکه نمایش خانگی راه یافت و اجازه نمایش پیدا نکرد. شاید یک دلیل مهم آن به تصویر کشیدن احساسات یک طلبه جوان بوده است. آن هم طلبه ای که عاشق یک دختر جوان شده است.

فیلم وقت چیدن گردوها، داستان روحانی جوانی (پارسا پیروزفر) است که برای تصفیه نفس و دوره کردن درس هایش در جوار مرقد یکی از عارفان سکنی می گزیند. در آن جا متوجه بعضی اعمال خلاف متولی مرقد می شود و در می یابد که او این منصب را غصب کرده است. از طرف دیگر روحانی جوان به تنها دختر این متولی به نام حیات (لادن مستوفی) علاقه مند می شود و حیات نیز به طرف او متمایل می گردد اما برای آنها مشکلاتی به وجود می آید.

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن